GeoZoo » Pies » Psie sporty
Psie sporty

Psie sporty

Psie sporty kynologiczne wykonują czworonogi, które posiadają odpowiednie do tego predyspozycje. Pies jest najlepszym towarzyszem do uprawiania rozmaitych sportów, ćwiczeń i sztuczek. Dyscypliny sportowe z udziałem czworonogów organizowane są na całym świecie.

Psie sporty wyczynowe uprawiane są przez wybrane psy rasowe, które są gotowe i chętne do odpowiedniego treningu. Do każdego psa należy podchodzić indywidualnie. Do możliwości psa należy dostosować rodzaj sportu, obciążenie czy poziom wysiłku. Każdy wykonywany przez czworonoga sport wymaga regularnego i konsekwentnego treningu.

Atrakcje psich zaprzęgów

Psie sporty mogą być amatorskie i zawodowe. Psie zaprzęgi to dobrze rozpoznawalne dyscypliny sportowe. To także wspaniała atrakcja letnia i zimowa, która często organizowana jest dla turystów. Psi zaprzęg to sposób poruszania się pojazdu zaprzęgowego. Najczęściej są to sanie i zawodnicy na nartach w zimie czy lekki wózek w porze letniej.

Psi zaprzęg to odpowiednio dobrane psy wielkością, temperamentem i siłą. Ogromne znaczenie ma także odporność tych zwierząt na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Liczba psów wykorzystywanych w zaprzęgu zależy od wielkości i siły czworonogów, długości trasy czy pofałdowania terenu.

Istotną rolę odgrywa również ciężar ciągnionego pojazdu. W tej dyscyplinie sportowej doskonale sprawdzają się: Alaskan husky, siberian husky, eurodogi i greystery. W psim zaprzęgu bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja przewodnika z czworonogami. Duże znaczenie ma również pozycja psa w zaprzęgu.

Psy przed jazdą w trasę powinny być odpowiednio przygotowane. Nie wystarczy tylko sprawny i dobrej jakości sprzęt. Należy sprawdzić  przydatność każdego psa oddzielne. Na początku trzeba przyzwyczaić czworonoga do uprzęży z małym obciążeniem. W dalszej kolejności należy zwiększyć ciężar i biegać z czworonogiem coraz częściej.

Psi zaprzęg wykorzystywany jest również rekreacyjnie. Na świecie i w Polsce organizowane są w porze letniej i zimowej liczne atrakcje z przeszkolonymi czworonogami. Można skorzystać z przejażdżki i nauki jazdy psim zaprzęgiem, a nawet wspólnie z przewodnikiem budować zaprzęg.

Psie zaprzęgi należą do sportów kynologicznych.

Psie sporty

Wybrane sporty kynologiczne

Psie sporty przeznaczone są dla psów aktywnych, wytrzymałych i zmotywowanych. Nie każda psia rasa nadaje się do uprawiania sportów, o czym nie należy zapominać. Na przykład w zawodach sportowych uczestniczą psy małe, średnie, duże i olbrzymie.

Do wybranych dyscyplin kynologicznych należą:

  • Agility, które polegają na bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód w odpowiedniej kolejności. Ta dyscyplina sportowa wymaga doskonałej komunikacji pomiędzy psem, a jego przewodnikiem. Może on porozumiewać się z czworonogiem za pomocą głosowych i ruchowych komend. Przed startem nie jest znany psu układ toru przeszkód. Sędziowie oceniają czworonogi w kategoriach dostosowanych do wielkości psa. Agility to świetna dyscyplina sportowa dla: sznaucerów miniaturowych, golden retrieverów czy border collie. W Polsce agility zyskują coraz większą popularność.
  • Bikejoring jest dyscypliną sportu zaprzęgowego. Polega ona na ciągnięciu roweru przez jednego lub dwa psy, które połączone są z nim linią z amortyzatorem. Przewodnik, który chce wystartować w tej dyscyplinie sportowej nie może mieć mniej niż 15 lat oraz posiadać zdrowego psa o wadze co najmniej 12 kg. Psa nie wolno zmuszać do biegu. Trasa biegu ma przeważnie długość w granicach 4-10 km. Bikejoring podlega w Polsce pod Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów.  Naszą ojczyznę reprezentują zawodnicy z tytułem mistrzów Europy i świata.
  • Canicross to dyscyplina sportowa polegająca na bieganiu z psem, który przypięty jest do przewodnika. Najczęściej przy użyciu linki z amortyzatorem, która łączy czworonoga z przewodnikiem. Pies biegnie przed człowiekiem, pomagając w ten sposób w biegu zawodnikowi. W tej dyscyplinie sportowej najlepiej sprawdzają się:wyżły, psy myśliwskie, pointery, psy zaprzęgowe husky syberyjski czy charty.Canicross można uprawiać z dowolnym psem w odpowiednim wieku oraz o dobrym stanie zdrowia psychicznego i fizycznego. Wyścigi tego rodzaju mogą odbywać się w warunkach bezśnieżnych.
  • Coursing, który polega na wyścigach psów na torze z atrapą ofiary ciągniętej po ziemi w środowisku naturalnym. Zwykle zawody odbywają się na łące. Coursing mogą uprawiać psy rodowodowe wszystkich ras chartów oraz psy z grupy 5. Charty powinny być szybkie na całej długości trasy, a zwłaszcza w ostatniej fazie przy chwytaniu przynęty. Sędziowie oceniają: inteligencję, zręczność, szybkość, zacięcie pościgu, a także kondycję psa. Za każde z tych pięciu kryteriów chart może mieć maksymalnie przyznane 20 punktów. Każdy pies odbywa dwa biegi, a zdobyte punkty ulegają zsumowaniu.
  • Flyball dotyczy równoległej konkurencji psich sztafet. Polega ona na przebiegnięciu każdego psa przez cztery przeszkody do wyrzutni piłek czyli tzw. boxu. Maszynę uruchamia naciśnięcie psiej łapy. Pies ma za zadanie złapać wyrzuconą piłkę i przynieść ją jak najszybciej do swojego przewodnika. Sport ten uprawiany jest w drużynach składających się z czterech czworonogów. Psi opiekun podczas trwania wyścigu pozostaje poza metą.
  • Dog frisbee, które polega na rzucaniu czworonogowi dysku przez człowieka. Pies ma za zadanie złapanie dysku w locie. Wyróżnia się tu kilka dyscyplin, takich jak: timetrial, longdistance, dogdartbee, superminidistance i freestyle. Ta ostatnia dyscyplina podzielona jest na: open, starters i young dog.
  • Obedience polega na posłuszeństwusportowympsa. Ta dyscyplina sportowa przywędrowała do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze zawody miały miejsce w Anglii. Dyscyplina ta wymaga współpracy czworonoga z przewodnikiem. Pies ma za zadanie wykonywać wydane przez opiekuna komendy. Sędzia ocena tępo i jakość wykonania poleceń. Poza tym oceniana jest komunikacja pomiędzy psem, a przewodnikiem. Duże znaczenie ma także chęć współpracy psa i jego zaangażowanie. Obedience nie wymagają specjalnych predyspozycji fizycznych zarówno od przewodnika, jak również od psa. W tym sporcie najważniejsza jest cierpliwość i regularne treningi.
  • Skijöring to rodzaj sportu zimowego, który polega na wyścigach narciarskich. Narciarzy ciągnie psi zaprzęg, pojedynczy koń czy skuter śnieżny. Tradycje tej metody wywodzą się z Północnej Skandynawii i Syberii.

Podsumowując psie sporty oznaczają liczne zawody krajowe, europejskie i światowe. W dyscyplinach sportowych nie brakuje również zawodników z Polski. Zdobywają oni niejednokrotnie tytuły mistrza Europy i świata. Każdy psi sport wymaga współpracy przewodnika z psem. Czworonogi uczestniczące w psich sportach kynologicznych są psami pracującymi. Z tego powodu wymagają odpowiednio zbilansowanej diety i specjalistycznej opieki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]