GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » POPULARNE RYBY AKWARIOWE
Popularne ryby akwariowe

POPULARNE RYBY AKWARIOWE

Popularne ryby akwariowe pochodzą z różnych rzędów i rodzin. Najczęściej nadają się do hodowli dla początkujących akwarystów. Hodowla rybek jest ciekawym zajęciem spędzania wolnego czasu. Natomiast akwarium niejednokrotnie stanowi ciekawą ozdobę salonu.

Popularne ryby akwariowe przeważnie nie nastręczają problemów przy pielęgnacji. Jednak istnieją jaskrawo ubarwione, egzotyczne gatunki, które nie w każdym przypadku nadają się dla początkujących akwarystów. Z wyborem ryb do akwarium nie powinno być kłopotu, gdyż wiele ryb interesujących i kolorowych nie jest wymagająca.

Podstawowe zasady doboru ryb

Popularne ryby akwariowe nie powinny stanowić zagrożenia dla siebie nawzajem i powinna odpowiadać im woda o podobnych parametrach. Ponadto wszystkie wybrane gatunki powinny czuć się dobrze w wodzie o tej samej temperaturze.  W każdym akwarium należy umieścić gatunki, które są glonożerne.

Ryby powinny być trzymane w zbiornikach o odpowiednio dobranej wielkości.

Należy pamiętać, że na jeden cm rybiego ciała powinien przypadać minimum 1 litr wody. Piętra zbiornika można zasiedlić kilkoma gatunkami. Poza tym nie wolno zapominać, że gatunki ryb stadnych nie należy hodować w pojedynkę. Ryby po założeniu zbiornika można wpuścić do niego dopiero po upływie około dwóch tygodni.   

Popularne ryby akwariowe

Rodziny popularnych ryb akwariowych

Popularne ryby akwariowe trzymane w domowym akwarium mogą cieszyć nasz wzrok nie tylko pięknymi kolorami, ale również różnymi kształtami i interesującym zachowaniem.

Popularne hodowlane organizmy należą do najbardziej znanych dwudziestu rodzin o nazwie:

  • Piękniczkowate, do której między innymi należy: gupik pawie oczko czy mieczyk Hellera. Organizmy te należą do najbardziej popularnych ryb akwariowych, które polecane są poczatkującym hodowcom.
  • Żyworódkowate, do której na przykład należą: ameka wspaniała i ksenotoka.
  • Karpiowate. Do tej rodziny należą m.in. danio perłowy i danio szmaragdowy, rozbora czerwonopłetwa, rozbora klinowa, rozbora plamiasta, rozbora czerwona, kardynałek chiński czy kosiarka. Najbardziej popularna  z tej rodziny jest złota rybka czyli karaś  ozdobny.
  • Karpieńcokształtne, do której należy m.in. wachlarek czarnopłetwy nadający się dla początkujących hodowców ryb ozdobnych.  Na uwagę również zasługuje wachlarek niebieski, który powinien być hodowany parami i nadaje się raczej do akwarium jednogatunkowego.
  • Kąsaczowate reprezentuje m.in. ślepczyk jaskiniowy, który jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki środowiskowe i nadaje się dla początkujących akwarystów. Ciekawą rybą z tej rodziny jest zwinnik latarnik, który nadaje się do akwarium, gdzie żyją kąsaczowate czy pielęgniczki.  
  • Tęczankowate, gdzie najbardziej popularną rybą jest tęczanka czerwona, która jest bardzo aktywna i niesamowicie dekoracyjna. Równie atrakcyjna jest tęczanka Parkinsona, odpowiednia do hodowli w akwariach towarzyskich.
  • Modrookowate, gdzie  do tej rodziny należy m.in. modrook słoneczny, który jest rybą atrakcyjną i bardzo dekoracyjną. Można ją trzymać w akwarium roślinnym. 
  • Błędnikowce, gdzie wyróżnia się prętnik karłowaty, który występuje w kilku atrakcyjnych odmianach barwnych. Na uwagę w tej rodzinie również zasługuje gurami olbrzymi, którego długość dochodzi do 70 cm. Dlatego wymaga pokaźnych rozmiarów zbiornika o minimalnych wymiarach wynoszących 2 metry. Może on żyć nawet 20 lat.
  • Kiryskowate, gdzie ciekawym gatunkiem jest kirysek szmaragdowy, który może być trzymany w akwarium towarzyskim i polecany jest początkującym akwarystom.
  • Zbrojnikowate, gdzie na szczególną uwagę zasługuje zbrojnik zebra, którego najlepiej trzymać w akwarium jednogatunkowym. Ryby te są trudne do zdobycia.  Dużą rybą z tej rodziny jest zbrojnik lamparci, którego długość dochodzi do 50 cm. Wymaga on 2 metrowego zbiornika.
  • Pierzastowąse, gdzie ciekawą rybą jest giętkoząb cętkowany. Jest to ryba towarzyska, którą należy trzymać z grupą co najmniej 6 osobników.
  • Sumowate, których przedstawicielem jest sumik szklisty. Powinien on być hodowany w grupie, minimum 10 osobników. Nadaje się do akwarium towarzyskiego, pod warunkiem, że pozostałe ryby są podobnej wielkości. Obie płcie tych ryb dorastają do 15 cm długości. Wielkość akwarium powinna wynosić minimum 120 cm długości. 
  • Piskorzowate, gdzie średnią rybą z tej rodziny jest bocja wspaniała, dorastająca do 30 cm długości. Jest to gatunek towarzyski, wymagający dużego zbiornika, ponad 2 metrowego. Powinno trzymać się minimum 6 osobników.
  • Pielęgnicowate, gdzie na uwagę zasługuje ryba średniej wielkości, a jest nią akara pomarańczowopłetwa. Długość samca osiąga 30 cm długości, natomiast samicy 20 cm długości.  Długość zbiornika dla tego gatunku powinna wynosić minimum 120 cm. Można trzymać je w akwarium parami.
  • Smukleniowate, której przykładem może być smukleń pryskacz. Jest to ryba towarzyska, która doskonale komponuje się z innymi gatunkami podobnej wielkości, mającymi podobne wymagania odnośnie parametrów wody.
  • Pstrążenicowate, gdzie ciekawą jest mała rybka o nazwie pstrążenica marmurkowa. Długość samca dochodzi do 3 cm, natomiast samicy do 3,5 cm. Gatunek ten przebywa przeważnie w górnej części zbiornika.
  • Rozdymkowate, gdzie interesującym przykładem jest kolcobrzuch zielony, dorastający do 17 cm długości. W jednym akwarium nie powinno trzymać się więcej, niż jednego osobnika, ponieważ gatunek ten wobec siebie jest agresywny. Jak wskazuje jego nazwa przeważa w jego ubarwieniu kolor zielony.
  • Motylowcowate, gdzie przedstawicielem jest motylowiec afrykański, którego długość dochodzi do 15 cm. Gatunek ten jest dosyć agresywny.
  • Babkowate, gdzie godnym uwagi jest poskoczek mułowy, który jest niezwykłą rybą, mogącą spędzać większą część swojego życia na lądzie. Potrafi nawet wspinać się po drzewie. Pochodzi on z rzędu ryb okoniokształtnych. W akwarium oprócz części wodnej powinna być lądowa. Z tego gatunku obie płcie dorastają do 15 cm długości.
  • Przezroczkowate, gdzie interesującą rybą jest przezroczka indyjska, która dorasta do 8 cm długości. W handlu dostępne są przezroczki różnokolorowe.

Popularne ryby akwariowe nie powinny być hodowane tylko dla samych przyjemności.

Należy pamiętać, że są to żywe stworzenia, którymi trzeba się odpowiednio opiekować. Potrzebna jest rozległa wiedza na temat świata roślin i zwierząt oraz trzeba poznać właściwości wody. Ponadto należy posiadać orientację w zakresie różnych urządzeń technicznych, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania akwarium.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]