GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » PODZIAŁ POKARMÓW
Podział pokarmów

PODZIAŁ POKARMÓW

Podział pokarmów w akwarystyce obejmuje kilka grup. Zależne jest to od wyglądu i pochodzenia pożywienia. Pokarm należy dostosować do konkretnego gatunku. Dieta ryb powinna być urozmaicona i bogata w substancje balastowe. Ryby dorosłe karmić trzeba małymi porcjami, najlepiej trzy razy dziennie.

Podział pokarmów uzależniony jest od wymagań życiowych ryb i rozmiaru poszczególnych gatunków oraz ich wieku. Jest on dostosowany do otworu gębowego ryb, a także do preferencji jednostkowych. Dlatego w ich żywieniu powinna być stosowana szeroka gama pokarmów. Natomiast raz w tygodniu ryb nie powinno się w ogóle skarmiać.

Rodzaje rybich pokarmów

Podział pokarmów dla ryb hodowanych w zbiornikach przyjmuje określone kryteria. Rybi pokarm ze względu na wielkość otworu gębowego ryb można podzielić na:

  • Duże, które mają przede wszystkim zastosowanie w karmieniu dorosłych i dorastających ryb. Dotyczy to dużych gatunków lub prowadzących drapieżny styl życia. Przykładem może być Belontia czy Anabas.
  • Średnie, które mają szczególne znaczenie w karmieniu błędnikowców. Zwłaszcza, gdy osiągną długość w granicach 2,5-4 cm. Rozwój ryb przebiega szybko, jeżeli pokarm pochodzi ze sprawdzonego źródła i jest wysokiej jakości. 
  • Małe, które mają rozległe zastosowanie wśród młodych ryb labiryntowych i starszego narybku. Jest to również główne pożywienie bardzo małych gatunków.
  • Bardzo drobne to grupa pokarmowa mająca podstawowe znaczenie w rozmnażaniu ryb labiryntowych. Pokarmy podawane są w trakcie pierwszego etapu rozwoju narybku. Niejednokrotnie decydują o sukcesie lub porażce hodowli.

Złota rybka pływająca w akwarium

Każde z pokarmów ulega dalszemu podziałowi na:

  • suche;
  • żywe;
  • mrożone;
  • inne pokarmy.

Pokarm suchy

Pokarm suchy jest najczęściej podawany rybom i najwygodniejszy w stosowaniu. Jest to kompletne pożywienie, które zawiera wszystkie istotne dla ryb składniki odżywcze. W sklepach akwarystycznych dostępne są różne rodzaje pokarmów, które przeznaczone są dla określonych gatunków. Należy zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia.

Pokarmy suche mogą być podawane w formie: płatków, drobnych granulek czy tabletek. Płatki utrzymują się przez pewien czas na wodzie, a następnie wolno opadają na dno. Przeznaczone są dla gatunków żerujących w toni lub przy powierzchni wody. Dostępne są w różnych rozmiarach.

Granulat chętnie jedzą mieczyki. Przed podaniem należy go moczyć przez kilka minut w małej ilości wody. Dobrym rozwiązaniem dla ryb szukających pożywienia w podłożu są tabletki, np. dla większości sumików. Niektóre tabletki zawierają glony dla glonożerców. Dla ryb w środkowych partiach akwariowych nadają się tabletki, które można przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika.

Pokarm żywy

Pokarm żywy jest wielką atrakcją dla wszystkich ryb mięsożernych. Pożywienie roślinne jest uzupełnieniem diety dla tych gatunków ryb. Istnieją również ryby, które spożywają wyłącznie karmę zwierzęcą. W sklepach akwarystycznych można kupić kilka rodzajów żywego pokarmu. Dobrze jest łowić latem owady czy skorupiaki lub założyć własną hodowlę.

W ogródku można założyć własny zbiornik. Wystarczy do tego beczka z deszczówką i mała ilość substancji odżywczych. Znanym pokarmem żywym są rureczniki, które są bogate w białko i tłuszcz. Należy je podawać od czasu do czasu. Natomiast dużo substancji balastowych zawierają rozwielitki i oczliki. Jest to doskonały przysmak ryb ozdobnych. Mogą być przechowywane przez kilka dni we wiadrze z zimną wodą.

Ryby ozdobne również uwielbiają czerwone larwy ochotki. Idealnym pożywieniem żywym dla ryb żerujących przy powierzchni wody są pospolite muszki owocówki. Bez trudu można je wyhodować samodzielnie.

Posiłek żywy powinien być nabyty ze sprawdzonego źródła i raczej rzadko rybom podawany.

Pokarm mrożony

Pokarm mrożony jest pełnowartościowy pod warunkiem, że nie zostanie rozmrożony częściowo podczas zakupów. Jest to rozmaity pokarm zwierzęcy. Mogą być to: skorupiaki planktonowe, mięso ryb i małży, różne robaki czy larwy owadów. Pokarm tego rodzaju przed podaniem należy rozmrozić. Najlepiej dokonać tego w małej ilości wody pobranej z akwarium.

Inny pokarm

Inny pokarm to grupa pożywienia, która ma znaczenia w życiu rybich gatunków. Przykładem może być zielenina. Niektórym pielęgnicowatym i zbrojnikom warto podawać świeże warzywa. Prawdziwy rybi przysmak to plasterek ogórka, kawałek ziemniaka, zielony groszek czy sparzona wrzątkiem sałata lub szpinak.

Dodatkowym pokarmem może być również żółtko jaja kurzego. Jest ono pokarmem uzupełniającym dla narybku i dla ryb labiryntowych w pierwszym etapie ich rozwoju. Po rozpuszczeniu żółtka w wodzie, jego kilka kropli wpuszcza się do akwarium. Odpowiednim pokarmem są także lane kluski z żółtka i mąki. Ten rodzaj pokarmu można podawać prawie wszystkim gatunkom, ale w małych ilościach.

Pływająca ryba w akwarium

Witaminy w diecie ryb

Podział pokarmów  ma ogromne znaczenie dla życia świata podwodnego. Do prawidłowego rozwoju, rozmnażania i kondycji ryb potrzebne są witaminy. Substancje te przyspieszają przemiany metaboliczne w żywych organizmach. Właściwości ich zbliżone są hormonów i enzymów. Przede wszystkim pochodzą z pożywienia i dzielą się na dwie grupy.

Witamina B i C rozpuszcza się w wodzie, a inne w tłuszczach. Niedobór witaminy z grupy B może wywołać u ryb wiele dolegliwości, np. uszkodzenie naskórka czy upośledzenie wchłaniania pokarmu. Natomiast niedobór witaminy C powoduje często anemię czy deformuje pokrywy skrzelowe i kręgosłup.

Witamina A odpowiada za funkcjonowanie wzroku. Witamina D ma szczególne znaczenie przy budowie szkieletu kostnego w okresie wzrostu młodych ryb. Natomiast brak witaminy E oznacza zaburzenia w rozrodzie, martwicę płetw i zanik mięśni. Prawidłowa rybia dieta powinna zawierać urozmaicone pokarmy naturalne: roślinne i zwierzęce. Chroni to przed deficytem witamin.

Pokarm dla narybku

Podział pokarmów uwzględnia postać spożywanego pokarmu i jego wielkość. Specjalne pożywienie w formie drobnej powinien otrzymywać narybek. Należy go karmić kilka razy dziennie. Pokarm nie powinien pochodzić ze środowiska naturalnego, ponieważ jest to zbyt ryzykowne. Istnieje wówczas możliwość zatrucie szkodliwymi substancjami lub zarażenia ryb groźnymi chorobami.

Dobrym rozwiązaniem jest wyhodowanie pożywienia w warunkach sztucznych, co jest w pełni bezpieczne. Rybie potomstwo można również karmić roztartymi na miazgę glonami. Karmę narybkowi najlepiej podawać lekarską strzykawką z zamocowanym na końcu gumowym wężykiem.

Można nią podawać artemię czy roztarte glony.

Podsumowując podział pokarmów ma znaczący wpływ na osobniczy rozwój hodowanych ryb i ich chęć przystępowania do rozrodu. Dlatego pokarmy niskotłuszczowe powinny stanowić główną dietę ryb. Od prowadzonej polityki pokarmowej uzależniona jest zdrowie, kondycja i wielkość rybich gatunków. Rodzaj spożywanego pokarmu ma również wpływ na wybarwienie poszczególnych okazów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]