GeoZoo » Pies » PIES PRZEWODNIK
Pies przewodnik

PIES PRZEWODNIK

Pies przewodnik należy do psów pracujących, które służą człowiekowi dzięki doskonałym zmysłom i niesamowitą chęcią oraz umiejętnością współpracy z człowiekiem. Historia przyjaźni psa i człowieka  z upływem czasu ulegała pogłębieniu.

Pies przewodnik pełni w życiu ludzi niepełnosprawnych bardzo ważną rolę. Wzajemne korzyści, które wynikały z bliskich relacji człowieka z psem ulegały rozwojowi wraz z postępem cywilizacji i nauki i obejmowały coraz to nowe aspekty życia. Z wzajemnej przyjaźni i komunikacji psa i człowieka korzyści czerpią obie strony.

Rasy psich przewodników

Pies przewodnik do swoich zadań musi być odpowiednio przeszkolony, gdyż jego rola jest niezwykle odpowiedzialna i trudna. Powinien odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami do wykonywania swojej pracy. Nie może być to rasa agresywna czy nie stosująca się do wykonywanych poleceń, jak również musi być podatna na szkolenia. Nie wybiera się szczeniąt lękliwych, które nie są chętne do współpracy z człowiekiem.

Do wykonywania czynności psów asystujących najczęściej szkolone są labradory i goldeny  retrievery ze względu na ich inteligencję, łagodne usposobienie, cierpliwość, oddanie, a także przywiązanie do osoby niepełnosprawnej. Dobrym wyborem na psa przewodnika mogą być również: border collie czy owczarek niemiecki.

Pies przewodnik

Czynności wykonywane przez psa przewodnika

Pies przewodnik pełni w życiu człowieka istotną rolę, pomagając mu w codziennym  życiu. W obecnych czasach coraz częściej można spotkać na ulicach osoby niewidome z psem na smyczy w miejsce białej laski. Można również zobaczyć psy, które asystują osobie przemieszczającej się na wózku inwalidzkim. Czworonogi te mają na sobie często specjalne kamizelki z przykładowym napisem „nie przeszkadzaj, jestem w pracy”.

Coraz częściej docenia się potencjał, który tkwi w czworonożnych przyjaciołach. Pies odpowiednio wyszkolony nie tylko pomoże przemieszczać się niewidomemu przez miasto, ale także otworzy szafkę czy drzwi. Poza tym poda przedmioty, które upadły na podłogę, albo znajdują się poza zasięgiem osoby na wózku.

Czworonożny przyjaciel w nosi w życie osoby niepełnosprawnej wiele radości, ponieważ może być bardziej samodzielna i nie jest tylko zdana na pomoc innego człowieka. Osoby niepełnosprawne mogą w takim przypadku swobodnie poruszać się na terenie miasta czy sklepu.

Przy takim psie niewidomy może czuć się bezpiecznie.

W dzisiejszych czasach czworonogi nie muszą już oczyszczać z odpadów obszarów zamieszkanych przez ludzi. Psy żyją w małym mieszkaniu, domu czy willi z ogrodem, wraz ze swoim opiekunem czy rodziną z dziećmi. Poza tym przemysł i usługi mają wiele do zaoferowania psim towarzyszom. Psi przyjaciel potrafi wspaniale odwdzięczyć się za troskliwą opiekę, nie tylko wiernością, ale także sumienną pracą.

Pies przewodnik przeważnie nosi specjalną kamizelkę  z napisem informującym o ich ważnym zadaniu. Nigdy nie powinno przeszkadzać się psu towarzyszącemu osobie niepełnosprawnej, ponieważ jest on w pracy i nie należy rozpraszać jego uwagi, która skupiona jest na wykonywanych czynnościach.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]