GeoZoo » Pies » Pies myśliwski
Pies myśliwski

Pies myśliwski

Pies myśliwski musi być odpowiednio wytresowany do wykonywania określonych zadań. Posiada on swoje potrzeby i charakterystyczne cechy. Właściciele tych ras muszą być przygotowani do prowadzenia aktywnego trybu życia. Zachowanie psów myśliwskich może być wrodzone lub wyuczone.

Pies myśliwski nie tylko stworzony jest do zadań specjalnych, ale również to doskonały towarzysz człowieka. Pies, jak wiadomo pochodzi od wilka. DNA wilka szarego i psa domowego różni się w minimalnym stopniu, tylko 0,2 %. Udomowienie psa zostało oparte na obopólnych korzyściach. Dopiero z upływem lat pies stawał się stopniowo towarzyszem człowieka.

Podstawowe grupy psów myśliwskich

Pies myśliwski w dzisiejszych czasach nadal służy ludziom dzięki wspaniałym zmysłom i dużej chęci współpracy z człowiekiem. Psy myśliwskie wykorzystywane  są podczas polowania. Podzielone są na grupy z zależności do jakich zadań są przydzielane. Brany jest również pod uwagę rodzaj polowań.

Z tego względu podzielone są na siedem podstawowych grup:

  • Psy aportery, które wyznaczane są do przynoszenia postrzelonej zwierzyny z lądu i wody. Przykładem są: golden retriever czy labrador retriever.
  • Psy dzikarze, które wyśmienicie sobie radzą podczas polowania na dziki, np. jamnik czy gończy polski.
  • Psy gończe, których zadaniem jest gonitwa za zwierzyną. Doskonałym przykładem są: ogar polski, gończy polski czy bloodhound.
  • Psy norowce, które przeznaczone są do wypłaszania drobnej zwierzyny z nor, np. foksterier czy jamnik.
  • Psy płochacze, które mają za zadanie wypłoszyć zwierzynę z krzewów, np. cocker-spaniel.
  • Psy posokowce, które wyszkolone są do tropienia postrzelonej, ale ciągle żywej zwierzyny, np. posokowiec bawarski.
  • Psy tropowce, które mają za zadanie prowadzić myśliwego do celu po śladzie zostawionym przez zwierzę, np. wyżeł niemiecki.

Istnieje specjalna grupa psów, które posiadają cechy wrodzone do wykonywania określonych zadań. Należą do niej wyżły, które przeznaczone są do: aportowania, wyszukiwania i polowania w wodzie. Doskonałym tego przykładem jest wyżeł portugalski, który jest wyjątkowo łagodnym i wytrzymałym psem myśliwskim. Dostosowuje się bez problemów do różnych warunków środowiskowych.

Pies myśliwski

Podziały psów myśliwskich

Pies myśliwski musi być dobrze wyszkolony, żeby mógł brać udział w polowaniu. Niezastąpioną pomocą podczas polowania okazuje się chęć psa do współpracy z człowiekiem. Psy można przydzielić do prac według wyglądu zewnętrznego.

Podział ten obejmuje trzy grupy:

  • Krótkowłose, które są wrażliwe na niskie temperatury. Najbardziej odpowiada im praca w suchym polu.
  • Długowłose, które przystosowane są do zadań w niesprzyjających warunkach atmosferycznych i w różnym terenie.
  • Szorstkowłose, które wyuczone są do prac w wodzie, śniegu czy kolczastej roślinności.

Może być również podział psów ze względu na predyspozycje i rodzaj wyszkolenia.

Obejmuje on trzy psie grupy do których należą:

  • Psy jednostronne, które są przydzielone tylko do jednego rodzaju polowania.
  • Psy wielostronne, które są wyspecjalizowane do zadań w dwóch z trzech środowisk.
  • Psy wszechstronne, które posiadają predyspozycje do zadań w: lesie, polu i wodzie.

Pies myśliwski po specjalistycznym szkoleniu jest niezastąpiony w swoich zadaniach. Czworonogi te nie tylko zajmują się polowaniem na zwierzynę, ale także towarzyszą ludziom w codziennym życiu. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Jak każde stworzenie ma on również swoje potrzeby, którym powinien sprostać jego właściciel.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]