GeoZoo » Kot » Pielęgnacja kociej sierści
Pielęgnacja kociej sierści

Pielęgnacja kociej sierści

Pielęgnacja kociej sierści jest ważna w jego życiu. Czesanie poprawia ukrwienie skóry kociego przyjaciela. Sprawia również, że sierść staje się lśniąca i gładka. Poza tym można pozbyć się z futra pupila różnych zanieczyszczeń. Jest to także doskonała okazja do skontrolowania stanu kociego zdrowia.

Pielęgnacja kociej sierści powinna być przeprowadzana regularnie i w miarę potrzeby. Kociaka powinno się od samego początku przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych, podnoszenia czy dotykania. Każdego dnia należy sprawdzać oczy, uszy, pyszczek, brzuszek i łapki. Te wykonywane czynności są ważne, ponieważ kotek przyzwyczaja się do zabiegów. Oswaja się również z dotykiem ludzkiej dłoni.

Akcesoria do pielęgnacji kociej sierści

Pielęgnacja kociej sierści nie wymaga tylu zabiegów, co w przypadku psa. W większości koty same potrafią zadbać o swoją sierść. Zdarzają się koty trochę leniwe, które należy zachęcić do codziennej toalety. Niektóre koty nie są w stanie same pielęgnować swojego futra. Przyczyną takiej sytuacji jest najczęściej wiek geriatryczny kota czy jego zły stan zdrowia.

Trudności w samodzielnej pielęgnacji sprawia kotu zbyt długa sierść. Koty długowłose potrzebują częstych i czasochłonnych zabiegów. W takim przypadku opiekun musi sam zadbać o codzienną toaletę pupila. Może również udać się z podopiecznym do kociego salonu piękności.

Głównymi akcesoriami niezbędnymi do pielęgnacji kociej sierści są:

  • kocia szczotka,
  • grzebień do czesania,
  • gąbka do wycierania brudu pomiędzy poduszkami,
  • rękawica do pielęgnacji z jednym palcem,
  • gąbka do mycia,
  • ręcznik do wytarcia mokrej sierści,
  • zagięte nożyczki chirurgiczne o tępych końcach, służące do skracania włosów na łapkach kota, które wyrastają poza granice opuszek. Taka sytuacja występuje często u kotów długowłosych.

Pielęgnacja kociej sierści w zależności od jej rodzaju i długości odbywa się specjalistycznymi szczotkami. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z metalowych drucików, tzw. „pudlówkę”, która niezbędna jest do wyczesywania ogona. Najczęściej jest ona stosowana przed kocią wystawą.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wyszczotkowanie futra nie tylko na ogonie, ale także na nogach długowłosych kotów.

Grzebień dla kota jest głównym przyborem do pielęgnacji jego sierści. Istnieje wiele typów grzebieni. Do sierści długowłosej i delikatnej stosuje się grzebienie rzadkie. Można również kupić grzebienie o różnej długości zębów. Istnieją specjalne cienkie grzebienie do wyczesywania pcheł. Do usuwania skołtunionej sierści z gęstego podszerstka najlepiej nadaje się specjalny rodzaj grzebienia z metalowych drucików.

W sklepach zoologicznych nie brakuje przyborów do pielęgnacji kociego włosia. Można kupić tam różne szczotki, grzebienie czy rękawice. Nie brakuje także kosmetyków niezbędnych do utrzymania sierści w czystości i ładzie. Do tego celu wykorzystuje się rozmaite szampony, które nadają połysk i ułatwiają rozczesywanie. Po kąpieli stosuje się również różne odżywki i olejki.

Warto dobrać grzebień czy szczotkę do rodzaju kociego włosa.

Pielęgnacja kociej sierści

Kocia kąpiel

Pielęgnacja kociej sierści to również kąpiel pupila. Nie jest ona konieczna, jeżeli kocia toaleta przeprowadzana jest regularnie. Kąpiel potrzebna jest tylko w określonych sytuacjach. Na przykład kot jest bardzo brudny lub nieprzyjemnie pachnie. Kąpiel wskazana jest również przed kocią wystawą. Zawsze przed kąpielą należy kota wyszczotkować. W ten sposób usuwany jest martwy włos, który może osłabić działanie szamponu.

Pielęgnacja kociej sierści nie jest skomplikowanym zajęciem i rzadko wymaga kąpieli. Do kąpania należy używać letniej wody i specjalnego szamponu dla kotów. Nie wolno zalać żadnego otworu w kota ciele. Sierść po dwukrotnym umyciu szamponem trzeba dokładnie spłukać. Mokry kot ma tendencję do przeziębienia. Z tego względu należy go dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Można użyć do tego celu suszarki.

Nie wszystkie koty muszą być kąpane. Wiele z nich nie toleruje wody. Koty najczęściej kąpane są, gdy weterynarz zaleci stosowanie leczniczego szamponu. Nie należy często kąpać kota, ponieważ woda usuwa ze skóry warstwę lipidową. Jest to nieprzemakalna warstwa ochronna, niezbędna w życiu kota.

Nieprzystosowany szampon do rodzaju kociej skóry i sierści może pogorszyć stan kociego futra.

Wpływ okrywy włosowej na rodzaj pielęgnacji

Pielęgnacja kociej sierści uzależniona jest od długości kociej sierści. Najczęściej dokładnej i regularnej toalety wymagają rasowe koty wystawowe. Pielęgnacja kotów różni się w zależności od ich rasy.

Pielęgnacje kotów ze względu na ich długość włosa okrywowego można podzielić na:

  • Koty krótkowłose, które są mało wymagające. Wystarczy wyczesać je raz w tygodniu, aby sierść utrzymana była w czystości.
  • Koty krótkowłose rasy egzotycznej, które posiadają bardzo gęstą sierść i trochę dłuższą, niż koty krótkowłose. Koty tej rasy należy wyczesywać codziennie.
  • Koty rasy angora, które mają delikatną i jedwabistą sierść ze skłonnością do falowania. Koty te należy wyczesywać codziennie, szczególnie w porze wiosennej, ponieważ wtedy zrzucają zimową sierść.
  • Koty długowłose, które wymagają codziennego i dokładnego wyczesywania futra.
  • Koty rasy Reks, które mają krótką i jedwabistą sierść nie przysparzającą kłopotów w jej pielęgnacji. Futro ich jest delikatnie skręcone na grzbiecie i ogonie. Wystarczy przesunąć po nim kilka razy ściereczką irchową, aby nadać sierści połysk.
  • Koty rasy Maine Coon, które mają sierść delikatną pod spodem i grubą na wierzchu. Ułatwia to ich pielęgnację. Można je wyczesywać co dwa czy trzy dni.
  • Koty rasy Sfinks, które są kotami prawie zupełnie pozbawionymi sierści. Delikatny włos pojawia się u nich na: pyszczku, uszach, łapkach i ogonie. Ciało tego kota trzeba regularnie myć gąbką.

Pielęgnacja kociej sierści należy do obowiązków jego opiekuna. Czysty i zadbany kot rzadko choruje oraz jest radosny i szczęśliwy. O kondycji kociej sierści i skóry decydują: kosmetyki, przybory i różne zabiegi. Poza tym bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta. Za wszystko, co dla naszego kota robimy jest on nam niesamowicie wdzięczny i kocha nas bezwarunkowo.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]