GeoZoo » Zoologia » OPIEKA NAD ZAJĄCOKSZTAŁTNYMI
Leżący zając

OPIEKA NAD ZAJĄCOKSZTAŁTNYMI

Opieka nad zającokształtnymi nie jest skomplikowana i nie wymaga doświadczenia. Wystarczy zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Zajęczaki żyją na całym świecie w środowisku naturalnym. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Opieka nad zającokształtnymi dotyczy zwierząt domowych i dzikich. Mieszkających nie tylko pod jednym dachem ze swoim właścicielem. Dotyczy to również zajęczaków żyjących w  parkach, lasach, górach czy na polach uprawnych. Niekiedy zającokształtne przebywające na wolności wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione w lesie czy parku pozostawione bez opieki nie przeżyje.

Opieka nad zwierzętami leśnymi

Opieka nad zającokształtnymi jest ważna w środowisku naturalnym. Niektóre zwierzęta zostaną okaleczone lub potrącone przez samochód i potrzebują pomocy człowieka. Dzikie stworzenia najczęściej pomagają ratować leśnicy. W razie potrzeby ranne zwierzę przetransportują do weterynarza lub ośrodka rehabilitacyjnego dla zwierząt chronionych.

Ludzie, którzy zobaczą ranne stworzenie leśne często zawiadamiają o tym zdarzeniu Nadleśnictwo. Postępują w ten sposób osoby, którym los zwierząt nie jest obojętny. Każdy człowiek powinien w takiej sytuacji reagować, jeżeli zaniepokoi go wygląd czy zachowanie zwierzęcia.

Należy pamiętać, że wszystkie stworzenia odczuwają ból i cierpią podobnie, jak ludzie. 

Obowiązek całego społeczeństwa, a szczególnie leśników jest pomagać zwierzętom w wyniku okaleczeń czy kontuzji. Młodych zwierzątek nie wolno brać na ręce ani zabierać z lasu, ponieważ najczęściej w pobliżu znajduje się ich matka. W Nadleśnictwach często znajdują się schroniska dla chorych, okaleczonych czy słabych naszych małych przyjaciół. Nazywane one są szpitalami dla zwierząt. 

Ludzie nie powinni wyrzucać w lesie żadnych śmieci, ponieważ mogą one stać się pułapką dla dzikich zwierząt. Zachowanie takie jest nieodpowiedzialne. Na szczęście podobne sytuacje zdarzają się coraz rzadziej.

Nie wyrzucając śmieci do lasu, nie przykładamy ręki do cierpienia zwierząt leśnych.

Siedzący biały zając

Opieka nad domowymi zajęczakami

Opieka nad zającokształtnymi w warunkach domowych polega na podawaniu zwierzętom odpowiedniego pokarmu i zapewnieniu im higienicznych warunków bytowania. Poza tym należy regularnie odrobaczać pupila i szczepić przeciwko chorobom zakaźnym. Profilaktycznie należy bacznie obserwować zajęczaka. W przypadku odbiegającego od normy zachowania trzeba udać się do weterynarza.

Decydując się na posiadanie w domu stworzenia z rzędu zającokształtnych należy wcześniej przygotować dla niego własne lokum. Przeważnie jest to klatka lub kojec o wymiarach 100 x 80 x 80 i kącik z wolnego wybiegu. Do tego celu nie nadaje się akwarium. W Polsce najczęściej hodowany jest króliczek karzełek i miniaturowy, którego waga zwykle nie przekracza 1200 g. Króliki domowe posiadają różne gabaryty.

Opieka nad zającokształtnymi to również wybór klatki czy kojca, dostosowanego do wielkości zwierzęcia. Dla najmniejszego zajęczaka lokum powinno mieć długość wynoszącą minimum 100 cm. Stworzenie musi swobodnie poruszać się w pomieszczeniu. W bocznej ściance klatki powinny znajdować się dosyć duże drzwiczki. Lokum należy postawić na podłodze.

Klatkę lub kojec trzeba odpowiednio wyposażyć. Niezbędnymi akcesoriami dla zajęczaków są:

  • Paśnik, potrzebny na świeże i pachnące siano.
  • Poidło lub ciężkie, ceramiczne naczynie na świeżą i czystą wodę.
  • Miska na zioła, warzywa i inne przysmaki.
  • Kuweta, którą najlepiej wypełnić drewnianym żwirkiem.  

Kupując zwierzątko najlepiej wybrać hodowlę, która zarejestrowana jest w Krajowym Związku Hodowców Królików. Tacy ludzie dbają o swoje zwierzęta i mogą podzielić się zdobytą wiedzą w kwestiach żywieniowych i pielęgnacyjnych. Hodowcy niejednokrotnie wraz z zajęczakiem sprzedają wyprawkę dla niego i materiały edukacyjne dla nowego właściciela. Zależy im, żeby zwierzęta te trafiły do kochających rodzin.

Biały zając

Kwarantanna zajęczaka

Opieka nad zającokształtnymi to również w razie takiej potrzeby domowa ich kwarantanna. Za każdym razem nowy osobnik zanim zostanie zapoznany z pozostałymi zwierzętami, powinien przejść kwarantannę. Oznacza to izolację zwierzęcia podejrzanego o roznoszenie chorób zakaźnych. Jest to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo pozostałych domowników.

Minimalny okres kwarantanny powinien wynosić 14 dni.

W razie wprowadzenia nowego osobnika okres ten wydłuża się i wynosi 30 dni. Zwykle izolacja zależna jest również od stanu zdrowia zwierzęcia. Po nabyciu nowego zajęczaka warto jest udać się z nim do lecznicy dla zwierząt w celu sprawdzenia stanu jego zdrowia. Dopiero później można wprowadzić do rodzinnego domu i zastosować kwarantannę.

Opieka nad zającokształtnymi podczas kwarantanny wymaga od opiekuna dbania o ich czystość i komfort. Poza tym należy je bacznie obserwować. Koniecznie  trzeba zadbać o jak najwyższy poziom higieny osobistej. Przed każdym kontaktem z podopiecznym trzeba myć ręce i dezynfekować akcesoria.

Podsumowując opieka nad zającokształtnymi polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców zajęczaków. Każde zwierzątko domowe potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiane i hodowane w odpowiednich warunkach będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]