GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad żaglowcem skalarem
Opieka nad żaglowcem skalarem

Opieka nad żaglowcem skalarem

Opieka nad żaglowcem skalarem wymaga od opiekuna wiedzy na temat zakupionego gatunku. Ryby podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje potrzeby i zwyczaje. Należy sprostać rybim wymaganiom. W akwarium powinno zostać odwzorowane naturalne środowisko żaglowca skalara.

Opieka nad żaglowcem skalarem polega na prawidłowym urządzeniu akwarium i właściwej diecie. Nie wolno jest dopuszczać do przerybiania zbiornika i należy chronić ryby przed stresem. Troskliwa opieka zapewni rybom zdrowie i witalność. Trzeba regularnie i dokładnie obserwować wygląd i zachowanie żaglowca skalara.

Zakup i dobór ryb akwariowych

Opieka nad żaglowcem skalarem polega na zakupie zdrowego osobnika, bez żadnych oznak chorobowych. Kupując żaglowce skalary trzeba ocenić stan ich zdrowia na podstawie wyglądu zewnętrznego i zachowania. Warto zwrócić uwagę czy ryby te nie są ospałe. Nie należy kupować osobników z wadami genetycznymi albo okaleczonych.

Znając potrzeby żaglowców skalarów możemy stworzyć im odpowiednie warunki do bezstresowego życia. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter. Kupując ryby bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde żywa istota wymaga opieki i troski.

Zwierzęta podobnie jak ludzie cierpią i odczuwają ból. Ryby akwariowe powinny mieć zapewnione warunki zbliżone do życia w przyrodzie.

Dobierając ryby do hodowli trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę:

  • życie w stadach,
  • tolerancję gatunkową,
  • zachowanie socjalne,
  • wymagania terytorialne.

Rybom w akwarium trzeba stworzyć optymalne warunki do życia.  Należy łączyć ze sobą tylko te osobniki, które pochodzą z podobnych regionów lub biotypów. Nowe osobniki należy poddać czterotygodniowej kwarantannie w oddzielnym zbiorniku. W okresie tym będzie widoczna większość utajonych chorób.

Opieka nad żaglowiec skalar

Mieszkanie dla żaglowca skalara

Opieka nad żaglowcem skalarem polega na stworzeniu rybom odpowiednich warunków do życia w przestronnym akwarium. Domem dla ryb jest odpowiedniej wielkości zbiornik, który powinniśmy dobrze wyposażyć. W akwarystyce najczęściej wykorzystywane są zbiorniki zbudowane ze szklanych płyt, które połączone są ze sobą klejem silikonowym. Akwarium może być również zbudowane z innych materiałów.

Na rynku dostępne są zbiorniki:

  • wytworzone z elementów plastikowych,
  • murowane z frontową ścianą ze szkła,
  • ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.

Wielkości zbiorników są różne, zaczynając od małych po średnie, duże i wielkie. W nich mieści się wiele metrów sześciennych wody. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone w ogrzewanie, oświetlenie, filtracje i termometr.

Żaglowiec skalar jest rybą stadną, dlatego należy hodować 5-6 osobników. Dla tej ilości ryb akwarium powinno mieć co najmniej 50 cm wysokości i 150 cm długości. Żaglowiec skalar nadaje się do akwarium towarzyskiego z rybami o podobnych rozmiarach. Może zjadać mniejsze ryby. Temperatura wody powinna wynosić 24-30oC, twardość wody 0-15on, a pH 6-7,4.

Rozmnażanie żaglowców skalarów

Opieka nad żaglowcem skalarem dotyczy również jego rozmnażania. Akwarysta cieszy się i jest usatysfakcjonowany, gdy na świat przychodzi zdrowe rybie potomstwo. Podczas tarła bez problemu rozróżnimy płeć ryby. Widoczne są wówczas różnice w kształcie brodawki płciowej samca, która jest bardziej zaostrzona, a u samicy owalna.

Żaglowiec skalar rozmnażany jest w bardzo dużych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Dobrze dobrana para czyści wspólnie kawałek pionowej powierzchni. W tym miejscu zostaje przyklejona ikra w ilości nawet do 1000 ziarenek, które samiec zapładnia. Wylęg trwa w granicach 2-4 dni.

Po tym czasie larwy unoszą się w toni wodnej albo opadają na dno akwarium. Potomstwo przez około 3-5 dni pobiera pokarm z woreczka żółtkowego. Po tygodniu zaczynają już swobodnie poruszać się w zbiorniku. Nad młodymi opiekę sprawuje oboje rodziców. Żaglowce skalary dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy.

Opieka nad żaglowcem skalarem nie jest skomplikowane, gdy kupimy zdrowego osobnika. Trzeba zadbać o stan zdrowia psychicznego i fizycznego rybich okazów. Nie należy lekceważyć nietypowego wyglądu czy zachowania ryb. Decydując się na hodowlę żaglowców skalarów należy dysponować odpowiednią wiedzą w tym temacie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]