GeoZoo » Zoologia » Opieka nad wężami
Opieka nad wężami

Opieka nad wężami

Opieka nad wężami nie jest łatwa i wymaga fachowej wiedzy w tym zakresie. Najlepiej jak właściciel węża posiada zdobyte wcześniej doświadczenie. Warto jest również zapoznać się ze specjalistycznym podręcznikiem czy prasą na temat wymagań tych zwierząt. Nie wolno leczyć gadów ani żadnych innych zwierząt samodzielnie.

Opieka nad wężami dotyczy również zwierząt dzikich, które żyją na wolności. Mieszkających nie tylko pod jednym dachem ze swoim opiekunem. Należy uwzględnić węże żyjące w  parkach, lasach, górach czy w ogrodach zoologicznych. Niekiedy gady te przebywając na wolności wymagają pomocy ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione w lesie czy parku skazane jest najczęściej na śmierć.

Domowa hodowla

Opieka nad wężami w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Należy pamiętać, że każdy gatunek tych stworzeń ma swoje indywidualne potrzeby, którym trzeba sprostać. Zwierzęta te są dzikie, dlatego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Mogą one boleśnie ugryźć swojego opiekuna.

Opieka nad wężami wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Wiele gatunków to zwierzęta delikatne i z wygórowanymi potrzebami. Ważny jest również zakup zdrowego osobnika. Początkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Do nowych warunków łatwiej przyzwyczajają się młode gady, niż starsze osobniki.

Mieszkanie węży

Opieka nad wężami to duże wyzwanie dla ich właściciela. Węże są w stanie przystosować się do przeróżnych warunków klimatycznych i biotypów. Największą grupę stanowią węże lądowe, które niejednokrotnie szukają pokarmu w wodzie. Stworzenia te lubią w ciągu dnia często odpoczywać i wygrzewać się w słońcu. Szukają ciepłego i suchego miejsca.

Węże powinny być przetrzymywane w odpowiednio ogrzewanym i wentylowanym terrarium pokojowym. Takie zbiorniki są rozmaitej konstrukcji. Przy budowie pomieszczenia dla węża należy uwzględnić  jego wielkość i aktywność ruchową, a także ilość osobników. Przekątna terrarium dla jednego gada powinna odpowiadać całkowitej długości zwierzęcia.

Zbiornik powinien być wytrzymały na uszkodzenia.  

Hodując w domu węża należy stworzyć mu odpowiednie warunki podobne do życia w naturze. Rytm dzień-noc dla węży tropikalnych i subtropikalnych wynosi 12 godzin. Terrarium należy ustawić w odpowiednim miejscu. Powinien być zachowany swobodny dostęp do czyszczenia i kontrolowania węża.

Żywienie i zdrowie węży

Wyposażenie terrarium

Opieka nad wężami to również odpowiednio wyposażone terrarium z uwzględnieniem wymagania węża. We wnętrzu zbiornika należy umieścić właściwy i sprawny sprzęt. Urządzając terrarium w jego końcach trzeba umieścić źródło ciepła. Powinno ono dawać w różnych miejscach zbiornika zróżnicowaną temperaturę. Węże w zależności od gatunku mają różnorodne wymagania.

W terrarium nie powinno zabraknąć:

  • źródła ciepła,
  • źródło światła,
  • kryjówek,
  • roślin i gałęzi,
  • basenu,
  • podłoża.

Źródło ciepła uzależnione jest od wymagań danego gatunku. Na przykład węże środkowoeuropejskie, jak zaskroniec zwyczajny potrzebuje temperatury, wynoszącą 34,3oC. Natomiast żmija zygzakowata 33oC, a gniewosz plamisty 35oC. W celu osiągnięcia optymalnej temperatury ciała, można wężowi przez krótki czas ustawić nieco wyższą temperaturę niż on potrzebuje.

Należy koniecznie stosować czujniki temperatury i wilgotności powietrza.

Źródło światła zainstalowane w zbiorniku należy dostosować do gatunku trzymanych wężów. Oświetlenie powinno odpowiadać właściwemu rytmowi życiowemu tych zwierząt. Zasadnicze ogrzewanie i oświetlenie należy najlepiej umieścić poza terrarium.

Mogą być też w jego wnętrzu, gdy są odpowiednio zabezpieczone. Dotyczy to lamp, kabli grzewczych czy promienników. Intensywność życiowa węży uzależniona jest od światła z uwzględnieniem wahań sezonowych. Intensywność i jakość światła w zakresie podczerwieni i ultrafioletu powinna zostać dobrana do wymagań gatunkowych.

Kryjówki to niezbędne elementy wyposażenia terrarium. Dwie lub trzy potrzebne są do składania jaj lub wypoczynku. W zależności od potrzeb gatunkowych mogą to być: odwrócone do góry dnem donice, kawałki powyginanej kory, plastikowe rury czy korzenie. Kryjówki powinny być na tyle wąskie, aby stworzenie mogło dotykać ich ścian grzbietem.

Rośliny i gałęzie do wspinaczki potrzebne są dla dobrego samopoczucia i kondycji węży. Terrarium powinno być obsadzone roślinami, ale jednocześnie przejrzyste. Wszystkie  przedmioty wyposażenia zbiornika powinny być łatwe do wyjęcia i wyczyszczenia.

Basen z wodą w terrarium powinien być odpowiedniej wielkości i łatwy do czyszczenia. Trzeba wężowi zapewnić swobodne wchodzenie i wychodzenie z basenu, aby gad nie musiał się stresować. Należy pamiętać o sukcesywnym czyszczeniu basenu. Nie powinno również zabraknąć suchego miejsca do wygrzewania i odpoczynku.

Podłoże stosowane jest przeważnie do mniejszych węży. Duże raczej wyściółki nie potrzebują. Podłożem mogą być drewniane wióry wymieszane z suchymi liśćmi buku bądź każde z nich może stanowić pojedynczą ściółkę. Podłożem może być także rozdrobniona kora. Wielkość cząstek podłoża powinna być odpowiednio dobrana, żeby nie doszło do ich połknięcia. Dotyczy to zwłaszcza młodych osobników.

Opieka nad wężami  to zachowanie bezwzględnej higieny. Nie wolno węży poza morskimi stale trzymać w wilgotnym podłożu. Taka sytuacja bez suchych miejsc w terrarium często doprowadza do groźnych chorób. Może dojść do uszkodzenia i zapalenia skóry czyli ospy wodnej. Niebezpieczne jest również zarażenie węża pasożytami, najczęściej robakami płucnymi.

Większość chorób węży jest związana pośrednio lub bezpośrednio z warunkami, w jakich te zwierzęta są trzymane. Nie należy również przekarmiać wężów. Nadmiar podawanego pokarmu prowadzi do otyłości i zaburzeń trawiennych. Przez brak wiedzy i niewłaściwą opiekę można skrócić życie stworzeniu.

Tylko w prawidłowo urządzonym terrarium węże czują się pewnie i bezpiecznie.

Podsumowując opieka nad wężami powinna przebiegać regularnie. Codziennie trzeba koniecznie zwracać uwagę na wygląd i zachowanie tych gadów. Węże należą do zwierząt poikilotermicznych, dlatego potrzebują dostarczania ciepła z zewnątrz. Każde zwierzę trzymane w domowych warunkach wymaga właściwej opieki i ludzkiego dozoru.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]