GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym
Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym nie jest  trudna, ale wymaga od hodowcy podstawowej wiedzy w zakresie zakupionego gatunku. W naturze ryba ta żyje w wodach Meksyku w Ameryce Północnej. Ślepczyk jest zwierzęciem niewidomym, które dobrze funkcjonuje w przyrodzie. 

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym wymaga odpowiednio wyważonej diety i higienicznych warunków w akwarium. Nie należy dopuszczać do zbytniego zagęszczenia zbiornika. Ślepczyki są niesamowicie odporne na niesprzyjające warunki środowiskowe. Z tego względu świetnie nadają się dla początkujących akwarystów. Wystrój zbiornika nie ma większego znaczenia.

Zakup ślepczyków

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym polega  na zakupie zdrowego osobnika bez oznak chorobowych. Kupując ten gatunek ryb trzeba ocenić stan ich zdrowia. Najlepiej zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie ryb. Nie należy kupować osobników okaleczonych czy z wadami genetycznymi.

Znając potrzeby i wymagania ślepczyków powinniśmy stworzyć im odpowiednie warunki bytowania, nieodbiegające od  życia w naturze. Gatunek zwierzęcia to głównie jego wygląd zewnętrzny i charakter. To od akwarysty zależy zdrowie, samopoczucie, a także długość życie ryb.

W przypadku rozmnażania ślepczyków akwarystę cieszy zdrowe potomstwo ryb. Każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki i troski. Wszystkie zwierzęta trzeba traktować humanitarne. Ryba podobnie jak ludzie odczuwa cierpienie i ból.

Taki stan może być wynikiem:

  • nieprawidłowej diety,
  • złego stanu zdrowia,
  • stresu,
  • nieodpowiednich warunków panujących w akwarium.

Mieszkanie ślepców jaskiniowych

Opieka nad ślepczykiem przełoży się na jego dobrostan. Mieszkaniem tych ryb jest dobrze urządzone i przestrzenne akwarium. Jest to ryba stadna, która powinna trzymana być w ilości 6-8 osobników w akwarium. Ślepczyki muszą mieć w zbiorniku dużo miejsca do pływania. Wskazane jest duże akwarium o minimalnej długości 120 cm.

W akwarystyce przeważnie wykorzystywane są zbiorniki zmontowane ze szklanych płyt, połączonych ze sobą klejem silikonowym. Akwarium powinno być dobrze wyposażone. Należy odwzorować środowisko naturalne ślepczyków. Akwarium może być również zbudowane z innych materiałów.

 Na rynku dostępne są zbiorniki:

  • murowane z frontową ścianą ze szkła,
  • wytworzone z elementów plastikowych,
  • ze ścianami z nierdzewnych stopów metali.

Wielkości zbiorników są różne, zaczynając od małych po średnie, duże i wielkie. W nich mieści się wiele metrów sześciennych wody. Dobrze jest posiadać trzy akwaria dla: kwarantanny, narybku i ryb dorosłych. Każde akwarium powinno spełniać wymagania gatunkowe ryb i być odpowiednio wyposażone.

Najważniejszym elementem biotypu akwarium jest woda o odpowiedniej temperaturze. Należy nią napełnić zbiornik po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji i zasadzeniu roślin. Do napełnienia akwarium służy zwykła woda kranowa o pokojowej temperaturze. Temperatura wody powinna mieścić się w granicach 20-25oC, mieć odczyn pH 6-7,8 i twardość 4-30on.

Ślepczyk jaskiniowy zjada każdy rodzaj pokarmu. Nie należy łączyć tych zwierząt z rybami znacznie mniejszymi, ponieważ są bardzo żarłoczne. Ze względu na to, że nie są rybami agresywnymi nadają się do akwarium ogólnego. Dla ślepczyków jaskiniowych trzeba przygotować akwarium z licznymi kryjówkami.

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym

Podłoże i urządzenia akwariowe

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym dotyczy odpowiedniego wyposażenia akwarium w sprzęt techniczny. Do kształtowania podłoża potrzebny jest piasek, żeby ryby mogły zapewnić sobie potrzebne do życia nawyki i czynności. Podłoże należy regularnie sprawdzać. Należy usuwać z niego gromadzące się odchody, zalegające resztki pokarmowe i inne biologiczne zanieczyszczenia.

Podstawowym wyposażeniem zbiornika ciepłowodnego dla ryb są:

  • Urządzenia filtrujące. W zależności od rodzaju ryb można zainstalować jeden filtr bądź kombinację różnych typów filtrów.
  • Oświetlenie, które przeważnie montowane jest w pokrywie zbiornika. Stosowane są różne systemy oświetlenia. Warto jest wbudować czasowy, automatyczny wyłącznik światła. Zachowa on naturalny rytm dnia i nocy.
  • Ogrzewanie to grzałka i termostat, który służy do kontroli temperatury wody.

Rozmnażanie

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym dotyczy również  jego rozmnażania. Jest on bardzo płodny i należy do ryb ławicowych. Stu litrowy zbiornik wystarczy dla pary ślepczyków. Woda akwariowa musi być dobrze napowietrzona, miękka i przefiltrowana. Po zaciemnieniu zbiornika na jego dnie należy położyć kamienie, ruszt ikrowy i mocną siatkę.

Uchroni to młode przed zjedzeniem przez rodziców. Po tarle dorosłe osobniki powinny zostać odłowione. Samica może złożyć nawet do 1000 jajeczek. W naturze ryby te zrzucają lepką ikrę do szczelin skalnych. Do rozmnażania ryb nadaje się zbiornik wyłącznie tarliskowy.

Rodziców należy izolować od potomstwa, ponieważ mogą zjeść swoje dzieci.

Wylęg porusza się  po około 60 godzinach, a po 3-5 dniach pływa po akwarium. Przyczepia się do urządzeń w akwariowych, szyb i kamieni przy użyciu gruczołu lepnego, który umieszczony jest na głowie. Młode trzeba odpowiednio karmić. W pierwszych dniach życia należy podawać im doniczkowce, orzęski i drobny plankton.

W późniejszym okresie trzeba karmić pylistą i suchą paszą oraz rozwielitkami. Po dwóch miesiącach potomstwu ślepczyków można podawać jedzenie jak dla dorosłych ryb. Młode rybki gotowe są do rozmnażania już po 4 miesiącach życia. Ślepczyk jest rybą rozdzielnopłciową.

Opieka nad ślepczykiem jaskiniowym przekłada się na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zdrowy osobnik jest radosny i dobrze funkcjonuje w środowisku wodnym. Trzeba zapewnić rybom pełnowartościowy pokarm i odpowiednio urządzone mieszkanie. Zdrowe ryby akwariowe otoczone troskliwą opieką mogą żyć długo.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]