GeoZoo » Zoologia » Opieka nad pajęczakami
Opieka nad pajęczakami

Opieka nad pajęczakami

Opieka nad pajęczakami wymaga podstawowej wiedzy. Warto jest kupić specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. W środowisku naturalnym pajęczaki żyją na wszystkich kontynentach świata. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w hodowli.

Opieka nad pajęczakami wymaga zaangażowania i zamiłowania do tych zwierząt. Zdrowy pajęczak nie sprawia kłopotu, natomiast problemy zaczynają się, gdy zachoruje. W takim przypadku warto jest kupić książkę na temat życia i wymagań tych stworzeń. Utrzymane właściwe terrarium i odpowiedni pokarm zminimalizują lub wykluczą choroby z życia pajęczaków.

Mieszkanie pajęczaków

Opieka nad pajęczakami to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Mieszkanie pajęczaków należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wyposażenia terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców.

Pajęczakom nie wystarczy tylko zbilansowana dieta, ale także właściwie urządzone terrarium. Trzeba zapoznać się z wymaganiami pajęczaka, którego planujemy kupić. Najczęściej hodowane są pająki, które nie mają wygórowanych potrzeb. Wystarczy im terrarium o wymiarach: 30 x 30 x 30 cm.

Torf kokosowy polecany jest, jako podłoże w terrarium.

Temperatura w mieszkaniu pająka w ciągu dnia nie powinna być niższa od 20oC, ani wyższa, niż 29oC. Natomiast wilgotność powietrza najlepiej jak wynosi około 75 %. Można ją zachować przez systematyczne nawilżanie podłoża. Natomiast temperaturę utrzymuje się używając czerwonej żarówki, jako źródła ciepła.

Żywienie i zdrowie pajęczaków

Warunki hodowlane

Opieka nad pajęczakami to nie tylko zbilansowana dieta i wybrane dla zwierząt mieszkanie. Pajęczaki powinny być pielęgnowane odpowiednio do wymagań związanych z ich naturalnym środowiskiem.

Należy przede wszystkim przestrzegać odpowiednich warunków:

  • Wielkość i kształt terrarium powinny zostać dopasowane do rozmiarów, liczebności i trybu życia hodowanych zwierząt.
  • Pomieszczenie powinno być zbudowane z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji. Bardzo ważne, żeby było wytrzymałe na uszkodzenia.
  • Terrarium należy postawić w zacisznym miejscu, ze swobodnym dostępem do jego czyszczenia i kontrolowania pajęczaków.
  • Temperatura musi być dostosowana do wymagań hodowanych w nim pająków.
  • Terrarium powinno posiadać kryjówkę, aby pająk mógł się w niej schować. Na przykład może być to tuba z kory.
  • Podłoże musi odpowiadać gatunkowi trzymanych zwierząt. Materiał znajdujący się na dnie terrarium odpowiedzialny jest za prawidłowo utrzymaną wilgotność powietrza.
  • Obsada zwierząt w terrarium powinna być zgodna z ich gatunkiem czy behawiorem. Należy zwracać uwagę na możliwy kanibalizm wśród pajęczaków, gdy terrarium jest za małe. Wówczas samica może zjeść samca po kopulacji.
  • Zachowanie koniecznie kwarantanny przy zakupie nowych zwierząt.
  • Przeprowadzenie dezynfekcji terrarium w razie choroby pajęczaka. Terrarium powinno być dokładne wymyte, bez stosowania środków owadobójczych. 
  • Należy podawać pajęczakom żywy pokarm lub zaraz świeży po zabiciu. Głównie są to owady.
  • Bezwarunkowo trzeba utrzymywać czystość w terrarium. Należy niezwłocznie usuwać resztki niezjedzonego pokarmu.

Czyszczenie terrarium

Pajęczakom nie wystarczy tylko zbilansowana dieta, ale także utrzymane w czystości ich mieszkanie. Wielkość jego zależy od rozmiarów pajęczaka, ilości osobników i podłoża. Najczęściej hodowane są ptaszniki z rzędu pająków i rodziny ptasznikowatych. Bardzo popularny w hodowli jest ptasznik tygrysi. Jest to łagodny pająk o pięknym ubarwieniu.

Najlepiej jest czyścić terrarium w rękawicach ochronnych, które zapobiegają przed bolesnym ugryzieniem pajęczaka. Dobrze jest na czas czyszczenia przenieść stworzenie do mniejszego terrarium pomocniczego.

Do obsługi terrarium należy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria.

Opieka nad pajęczakami polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Fachowej literatury na temat pajęczaków jest niewiele. Najlepiej skorzystać z porad doświadczonych hodowców pająków. Każde domowe zwierzę potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiane i trzymane w odpowiednich warunkach będzie towarzyszyło przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]