GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad myszoskoczkiem mongolskim
Opieka nad myszoskoczkiem mongolskim

Opieka nad myszoskoczkiem mongolskim

Opieka  nad myszoskoczkiem mongolskim nie jest kłopotliwe ani czasochłonna, ponieważ zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę, myjąc się, a ząbkami czyszcząc pazurki. Myszoskoczek mongolski nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Opieka  nad myszoskoczkiem mongolskim wiąże się z zakupem klatki, którą należy utrzymać w czystości, co zapewni gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia.

Klatka myszoskoczka mongolskiego

Opieka  nad myszoskoczkiem mongolskim wiąże się z zakupieniem klatki. Gryzoń czuje się komfortowo, kiedy żyje w warunkach, zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki lub terrarium i wybór miejsca, w którym będzie ono stało.  Klatka powinna zostać umieszczona w miejscu pozbawionym przeciągów, ponieważ myszoskoczek mongolski źle je znosi i szybko może się przeziębić.

Dobrym wyborem będzie przestronna klatka z metalowymi prętami lub akwarium, które na górze należy zabezpieczyć metalową siatką, żeby uniemożliwić wydostanie się zwierzątka na zewnątrz. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ponieważ ułatwiają gryzoniowi przemieszczanie. Można również na nich zawieszać poidełka, w których woda nie jest narażona na wylewanie ani zanieczyszczenie.

Pomieszczenie dla gryzonia może być również obciągnięte gęstą siatką  o bardzo małych oczkach. Klatki nie trzeba często czyścić, wystarczy raz w tygodniu, ponieważ są to wyjątkowo czyste zwierzęta. Warto zastanowić się nad terrarium, które będzie najbardziej zbliżonym miejscem do środowiska naturalnego myszoskoczków.

Żywienie i zdrowie myszoskoczka mongolskiego
By No machine-readable author provided. Mausmac assumed (based on copyright claims). – No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1272790

Wyposażenie klatki

Opieka nad myszoskoczkiem mongolskim powinna być przyjemnością, a nie tylko obowiązkiem. Na rynku nie brakuje klatek z wyposażeniem z tworzyw sztucznych, np. pojemnikami, kryjówkami czy tunelami. Kryjówką może być domek z grubymi drewnianymi ściankami czy nieduża ceramiczna doniczka, odwrócona dnem do góry i z wyciętym bokiem. Tam może odpocząć lub schronić się podopieczny.

W sklepie zoologicznym sprzedawane są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Poza tym można zastosować rolki po papierowym ręczniku lub papierze toaletowym. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie w klatce naczynia z czystym piaskiem, w którym będzie tarzał się myszoskoczek mongolski. Jest to jego ulubione zajęcie. Natomiast otrzepane futerko zwierzątka po piaskowej kąpieli nie wymaga szczotkowania.

Dno klatki lub terrarium należy wyłożyć grubą warstwą ściółki, na około 15 cm. Doskonale nadają się do tego trociny ze znanego źródła lub kupione w sklepie zoologicznym. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien.

Gatunek ten należy do jednych z najbardziej czystych gryzoni, które nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów, ponieważ nie pocą się.

Bezpieczny dom

Opieka  nad myszoskoczkiem mongolskim nie wymaga skomplikowanych zadań. Można jednak umilić mu bytowanie poprzez wypuszczenie go z klatki. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli lub stojących blisko ściany. W takim przypadku zwierzątko nie zaklinuje się pomiędzy nimi.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie elektryczne kable, żeby gryzoń nie miał możliwości ich przegryzienia, co grozi porażeniem go prądem. Drzwi pomieszczenie, gdzie biega myszoskoczek mongolski należy zamknąć. W ten sposób zostaje uniemożliwiona ucieczka pupila, którego trudno byłoby znaleźć w domu.

W pokoju, w którym wypuszczony został myszoskoczek, wszyscy domownicy powinni przemieszczać się ostrożnie. Wówczas nie dojdzie do nieumyślnego nadepnięcia podopiecznego. Jeżeli w domu jest również pies lub kot, to należy je izolować od gryzonia. Myszoskoczek mongolski jest delikatnym zwierzątkiem i szybko może się przestraszyć.

Opieka  nad myszoskoczkiem mongolskim należy przeprowadzać regularnie i dokładnie, ponieważ chroni go przed różnymi chorobami. Systematycznie trzeba kontrolować wygląd i zachowanie gryzonia. Zdrowe zwierzątko jest radosne i bystre oraz szybko skacze i biega. Myszoskoczek mongolski lubi zabawy i zwiedzanie nieznanych miejsc.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]