GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD LORYSĄ GÓRSKĄ
Lorysa górska

OPIEKA NAD LORYSĄ GÓRSKĄ

Opieka nad lorysą górską wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza, warto zapoznać się z fachową literaturą. Ważne jest również zdobyte wcześniej hodowlane doświadczenie. Lorysa górska polecana jest szczególnie miłośnikom papug ozdobnych.

Opieka nad lorysą górską nie powinna przysparzać problemów pod warunkiem, że została  kupiona zdrowa papuga. Pomysł zakupu skrzydlatego przyjaciela dobrze jest skonsultować z członkami rodziny. Opieka nad zwierzętami to duża odpowiedzialność. Żadne stworzenie nie powinno być w domu uciążliwym dodatkiem. Lorysę górską na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić pod opieką zaufanej osoby.

Bezpieczny dom

Opieka nad lorysą górską jest przyjemnością i interesującym zajęciem. Spędzony czas z ptasim przyjacielem nie powinien być tylko obowiązkiem.  Potencjalny opiekun, który decyduje się na zakup papugi powinien stworzyć jej bezpieczny dom. Powinny być w nim stworzone higieniczne warunki, bez zagrożeń.

Do podstawowych czynności, jakie wykonuje opiekun ptasiego towarzysza należy zaliczyć:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie mniej, jak dwa razy dziennie. Jest to priorytetowe zadanie w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania lorysy górskiej.
  • Zapoznanie papugi z pozostałymi zwierzętami mieszkającymi w domu.
  • Zamontowanie klatki czy woliery w zacisznym i widnym miejscu pokoju lub ogrodu w porze letniej. Pomieszczenie powinno być pozbawione przeciągów i padających na klatkę bezpośrednio promieni słonecznych.
  • Regularne przemywanie klatki czy woliery wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się papuga.
  • Uniemożliwienie lorysie górskiej dostępu do gorącej wody i grzejników, a także lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli ptak jest wypuszczony z klatki.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu klatki poidła kulkowego i karmników oraz codzienne ich mycie.
  • Podawanie każdego dnia świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Ważne jest również regularne podawanie zieleniny.
  • Zabranie miękkiego pokarmu, którego papuga nie zdążyła spożyć.
  • Przeniesienie lorysy górskiej na okres jesienno-zimowy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego pomieszczenia.
  • Umieszczenie na dnie klatki czy woliery czystego piasku zmieszanego z torfem w celu pochłaniania nadmiaru wilgoci.
  • Wymienianie dosyć często i w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Papuga żyjąca w warunkach higienicznych, otrzymująca odpowiedni pokarm i przechodząca badania kontrolne rzadko choruje. Nie ma wówczas żadnych niepokojących zmian w wyglądzie czy w zachowaniu pupila. Jest stworzeniem szczęśliwym i radosnym, które chętnie naśladuje zasłyszane dźwięki. Skrzydlaka trzeba codziennie obserwować. Wykryte wcześnie schorzenie umożliwia szybszy powrót pupila do zdrowia.

Lorysa górska

Klatka lub woliera

Opieka nad lorysą górską nie jest trudnym zadaniem. Może być ona trzymana w klatce, witrynie pokojowej czy w wolierze zewnętrznej w okresie letnim. Jest to papuga odporna na niskie temperatury. Jednak nie powinna przebywać na dworze w mroźne dni, kiedy temperatura jest poniżej zera. Doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku są duże witryny.

Klatka metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne  wymiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić minimum: 60 cm x 40 cm x 40 cm. W ciasnym pomieszczeniu papuga nie będzie czuła się dobrze. Może nawet wywołać to u niej niepożądany stres.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Należy do niej wysypać czysty piasek zmieszany z torfem, który pochłania nadmiar wilgoci. Mieszanka powinna być często zmieniana.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków, ponieważ takie pomieszczenia są stresujące. Mogą nawet doprowadzić do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny mieć odpowiednią wielkość. Jednocześnie przystosowane do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sklepie zoologicznym można kupić klatkę z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Najlepiej, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia to wkładanie pokarmu.

Woliera pokojowa

Jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka. Ułatwia to przesuwanie po mieszkaniu, na balkonie czy tarasie. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary lorysy górskiej. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany. Całość powinna być obciągnięta siatką. Wielkość woliery należy dostosować do pokojowej powierzchni.

Woliera zewnętrzna

To duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej. W takim przypadku powinna być ona zabezpieczona od wiatru i promieni słonecznych. Dobrze jest połączyć wolierę z pomieszczeniem wewnętrznym. Można zabudować część tarasu lub dużego balkonu.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami, psami i szczurami. Niebezpieczne jest również dla papug silne słońce i wiatr. Woliery zewnętrzne są dla tego gatunku papug tylko dobrym rozwiązaniem na sezon letni.

Na okres jesienno-zimowy papugi trzeba przenieść do ogrzewanego pomieszczenia. Nie mogą one przebywać w minusowej temperaturze, chociaż są to ptaki dosyć odporne na zimno. Konstrukcja woliery powinna być metalowa, ponieważ lorysa górska lubi gryźć drewno. Ściany należy wykonać z łatwo zmywalnego i nietoksycznego materiału.

Para lorys górskich

Wyposażenie

Wyposażeniem klatki i woliery są naczynia na wodę i ziarno. Miski powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli.

Klatki i woliery powinny być obsadzone zieloną roślinnością, która nie jest niszczona przez ten gatunek. W przypadku rozmnażania ptaków woliery w okresie od czerwca do stycznia należy wyposażyć w budki lęgowe. Wielkość jej powinna wynosić 30 x 30 x 45 cm. Budka lęgowa może być zbita z desek lub zbudowana z wydrążonego pnia.

Najlepiej, jak otwór w budce wynosi 8 cm. Dno budki należy pokryć ośmiocentymetrową warstwą wiórków sosnowych albo świerkowych. Wiórki powinny być zmieszane z torfem. Ptasie pomieszczenia trzeba często i regularnie czyścić, ze względu na podawany ptakom pokarm. Poza lęgiem budka może być wykorzystana przez papugi, jako noclegownia.

Opieka nad lorysą górską jest bezcenna w ich życiu. Zbilansowana dieta i warunki higieniczne wpływają na zdrowie i prawidłowy rozwój ptaka. Czynniki te oddziałują także na kondycję i samopoczucie papugi. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach. W przypadku choroby należy udać się z podopiecznym do weterynarza. Nie wolno samodzielnie leczyć ptaków.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]