GeoZoo » Ptak » Opieka nad barwnicą
Opieka nad barwnicą

Opieka nad barwnicą

Opieka nad barwnicą wymaga zaangażowania i profesjonalnej wiedzy. Przed zakupem ptasiego przyjaciela trzeba poznać jego potrzeby. Przydatne jest zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Trzymanie barwnicy w domowych warunkach polecane jest zwłaszcza pasjonatom papug.

Opieka nad barwnicą, która nazywana jest również lorą wielką nie jest skomplikowana pod warunkiem, że została kupiona zdrowa papuga. Pomysł zakupu egzotycznych ptaków najlepiej skonsultować z członkami rodziny. Zwierzęta nie powinny być w domu uciążliwym dodatkiem. Należy się nimi troskliwie opiekować. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację trzeba pozostawić barwnicę pod opieką zaufanej osoby.

Wybór i zakup

Opieka nad barwnicą to ciekawe zajęcie, które powinno być przyjemnością, a nie wyłącznie obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na zakup ptaka powinien stworzyć mu środowisko podobne do życia w naturze.

Do głównych czynności, jakie trzeba wykonać, aby papugi były radosne i zdrowe należą:

  • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania ptaka.
  • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów i bezpośrednio padających na klatkę promieni słonecznych. Nie jest wskazana również zbyt wysoka wilgotność w mieszkaniu.
  • Sprawdzanie każdego dnia rozstawienie drutów, które mają za zadanie uniemożliwić ptakom wydostanie się na zewnątrz.
  • Regularne przemywanie klatki wilgotną gąbką lub ściereczką.
  • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajdują się barwnice.
  • Uniemożliwienie papugom dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
  • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników oraz codzienne ich mycie. Pojemniki powinny być solidnie przymocowane do ścian klatki, aby papugi nie mogły ich przesuwać ani wyjmować.   
  • Podawanie codziennie świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz świeżych owoców czy warzyw. Należy pamiętać o zieleninie.
  • Zabranie niezwłocznie miękkiego pokarmu, niezjedzonego przez papugi.
  • Pozwolenie barwnicy na korzystanie z kąpieli w plastikowym naczyniu, ale pod nadzorem opiekuna.
  • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Ptasie mieszkanie

Opieka nad barwnicą wymaga wiedzy na temat hodowanego ptaka. Papugi te są spokojne o zrównoważonym usposobieniu. Barwnice w swoim mieszkaniu nie niszczą części drewnianych. Opieka nad barwnicą wymaga przygotowania odpowiedniego dla niej pomieszczenia, które będzie jej mieszkaniem.

Papugę tą najlepiej trzymać w jednym z podanych pomieszczeń, takich jak:

  • klatka,
  • witryna pokojowa,
  • pokój,
  • woliera ogrodowa.

Klatka

Opieka nad barwnicą wymaga przygotowania bardzo dużej i wolno stojącej klatki. Ptaki czują się komfortowo, gdy klatka posiada trzy ściany z wyjątkiem frontowej. W jednej z bocznych ścian powinny znajdować się drzwiczki do wkładania i wyjmowania papug. Mogą być również częścią frontu, wykonanego z cienkich, metalowych prętów.

Klatkę należy umieścić w widnym miejscu pokoju. Jednak nie mogą na nią padać promienie słoneczne. Poza tym ptaki nie wolno narażać na przeciągi. Mieszkanie dla barwnicy wymaga ogrzania w przypadku, gdy temperatura w nim zbliża się do 0oC. Poza tym klatka nie powinna znajdować się w miejscu często uczęszczanym przez domowników.

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa doskonale nadaje się do hodowli i rozmnażania papug. Musi posiadać drzwi, szczeble, gałęzie i budkę lęgową W sklepach dostępne są gotowe witryny pokojowe. Takie pomieszczenie dla papug można wykonać samodzielne, według własnej koncepcji i warunków mieszkaniowych. Witryna może być zbudowana na wysokość pokoju. Konstrukcja witryny pokojowej powinna być metalowa. Wewnątrz niej mogą znajdować się części drewniane, które barwnice nie niszczą.

Ptasi pokój

Opieka nad barwnicą to dla hodowcy duże wyzwanie. Dotyczy to również ogrodów zoologicznych. W domu czy dużym mieszkaniu można wydzielić pokój tylko dla papug. Dobrze ocieplony strych w porze jesienno-zimowej też nadaje się dla ptaków. W takim pomieszczeniu trzeba koniecznie zabezpieczyć siatką wszystkie okna, żeby ptaki nie rozbiły się o szybę bądź nie uciekły.

Poza tym siatką powinny być również zabezpieczone grzejniki i oświetlenie. Ważna jest też sprawna wentylacja ptasiego pokoju, właściwa temperatura i wilgotność. Jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju, bytowania i rozmnażania papug. Pomieszczenie, w którym przebywają ptaki powinno być odwzorowaniem ich naturalnego środowiska.

Woliera ogrodowa

Woliera to doskonałe mieszkanie dla pary rozpłodowej barwnicy. Rozmieszczenie i jej kształt w dużym stopniu zależy od inwencji twórczej hodowcy. Tego typu mieszkanie dla papug należy ustawić na betonowej wylewce. Można też postawić na dokładnie spasowanych kostkach brukowych. Konstrukcja woliery powinna zostać pomalowana nietoksycznymi farbami.

Trzeba tam umieścić wszystkie niezbędne urządzenia dla ptaków. Integralną część woliery powinny stanowić: trawy, krzaki, gałęzie. Do jej wnętrza opiekun ptaków powinien mieć swobodny dostęp w celu podania wody i pokarmu. Papugi są bardzo ciekawe wszystkiego, co znajduje się wokół nich.

Opieka nad barwnicą

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad barwnicą dotyczy także wyposażenia ptasiego mieszkania. Obszerna Klatka, witryna pokojowa, pokój czy woliera ogrodowa powinny zostać zaopatrzone w pojemniki na pokarm i minerały. W przypadku rozmnażania papug potrzebna będzie również budka lęgowa.

W mieszkaniu barwnicy należy także umieścić różne zabawki.

Dostępne są one w sklepach zoologicznych, a także często w marketach. Papuga powinna mieć zajęcie, zwłaszcza wtedy, gdy hodowana jest pojedynczo. Wskazane jest także, żeby każdy hodowca zaopatrzył się w specjalną siatkę do łapania ptaków.

Do skracania ptasich pazurów niezbędne są specjalistyczne szczypce, a do czyszczenia klatki różnego rodzaju skrobanki. Warto również posiadać rękawicę ochronną, która potrzebna jest przy odławianiu papug. Do ptasiego mieszkania wskazane jest wstawianie płaskiego naczynia z wodą, w którym barwnice będą zażywać wodnej kąpieli.  

Rozmnażanie barwnic

Opieka nad barwnicą jest bardziej skomplikowana, gdy zaczniemy zajmować się rozmnażaniem papug. W takim przypadku przed okresem lęgowym do woliery należy wstawić pień z wydrążoną dziuplą. Można również umieścić tam skrzynkę lęgową o wymiarach 30x30x100 cm z otworem wejściowym o średnicy około 13 cm.

Skrzynka powinna mieć zdejmowany daszek, co ułatwi kontrolę gniazda. Na dno budki lęgowej należy nasypać trochę wilgotnych trocin zmieszanych z torfem. Od czasu do czasu budka powinna być skropiona letnią wodą. Samica znosi dwa jaja.

Potomstwo barwnicy przychodzi na świat po 26 dniach. Młode opuszczają gniazdo po dwóch miesiącach. Do dziesiątego miesiąca życia młode powracają na noc do budki lęgowej. Rodzice wspólnie zajmują się pisklętami.  

Ptaki te wspaniale prezentują się, gdy obok siebie przebywają barwnice obu płci. W umaszczeniu samic dominuje kolor czerwony. Natomiast u samców znacząco przeważa barwa zielona. Pięknie ubarwione papugi przyciągają ludzki wzrok. Dzięki posiadanej wiedzy można pomóc barwnicy w kłopotach lub skorzystać  pomocy weterynarza. 

Opieka nad barwnicą jest interesującym zajęciem. Prawie każdy hodowca pragnie, żeby papugi się rozmnażały. Gdy młode opuszczają gniazdo to hodowca jest usatysfakcjonowany i szczęśliwy. Papugi te często hodowane są w domowych warunkach. Barwnice można również podziwiać w ZOO.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]