GeoZoo » Ptak » Opieka nad amazonką niebieskoczelną
Opieka nad amazonką niebieskoczelną

Opieka nad amazonką niebieskoczelną

Opieka nad amazonką niebieskoczelną wymaga pewnego zasobu wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem ptaków należy zapoznać się z ich potrzebami i stylem życia. Hodowla amazonki niebieskoczelnej polecana jest przede wszystkim miłośnikom ptaków egzotycznych.

Opieka nad amazonką niebieskoczelną nie jest pracochłonna. Wystarczy poświęcić codziennie trochę czasu na obserwację, posiłek i komunikację z pupilem. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka dobrze jest skonsultować z członkami rodziny. Nową papugę należy zapoznać ze zwierzętami żyjącymi w domu. Na czas urlopu podopieczny powinien trafić pod opiekę zaufanej i solidnej osoby.

Mieszkanie amazonki niebieskoczelnej

Opieka nad amazonką niebieskoczelną to ciekawe zajęcie, które jest pełne wyzwań. Papuga ta powinna być trzymane w przestronnej witrynie lub w porze letniej w wolierze ogrodowej. Można również dla niej przeznaczyć specjalny pokój. Duże witryny pokojowe są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku. Amazonka niebieskoczelna to średniej wielkości ptak, który potrzebuje obszernego własnego mieszkania.

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Może być również wykonana na zamówienie. Przeważnie wyposażona jest w kółka, co ułatwia jej przesuwanie. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary amazonek niebieskoczelnych. Szkielet jej powinien być wykonany z metalowych prętów i całość obciągnięta mocną siatką. Wymiary witryny pokojowej to: 250 x 150 x 150 cm.  Witrynę można zmontować samodzielnie i dostosować do wysokości pokoju.

Woliera zewnętrzna

Woliera zewnętrzna to duże iprzestronne oraz zadaszone pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej. Powinna być ona zabezpieczona od wiatru i upałów. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym papugi znajdą schronienie. Kształt i wielkość woliery może być różny w zależności od inwencji twórczej człowieka i możliwości powierzchniowych.

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Mogą one zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w basenik z wodą przepływową. Woliera zewnętrzna nadaje się do trzymania ptaków latem i wiosną. Amazonka niebieskoczelna nie może przebywać w wolierze zewnętrznej, gdy temperatura spadnie poniżej 12OC.

Pokój dla amazonki niebieskoczelnej

Pokój dla amazonki niebieskoczelnej może zostać wydzielony w dostatecznie dużym mieszkaniu czy na ocieplanym strychu. Urządzenie pokoju zależy od kreatywności ptasiego opiekuna. Najważniejsze, żeby pomieszczenie przypominało środowisko naturalne hodowanych papug. Warto jest posadzić krzewy i trawę w dużych donicach. Należy również umieścić w pokoju konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.

Można również ułożyć kilka kamieni, które będą imitowały górskie otoczenie. W takim pokoju siatką powinny być zabezpieczone grzejniki, okna i źródło światła. Natomiast podłogę należy wysypać czystym i drobnym piaskiem. W pomieszczeniu powinna być sprawna wentylacja, odpowiednia temperatura i zachowana właściwa wilgotność.

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad amazonką niebieskoczelną wymaga regularnej obserwacji jej wyglądu i zachowania. Wyposażeniem witryny pokojowej lub woliery ogrodowej czy pokoju są naczynia na wodę i pokarm. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do wody i suchego pokarmu są dozowniki zawieszone na wolierze.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, klonu, topoli czy czarnego bzu. Dobrze, jak są to gałązki różnej grubości. W mieszkaniu amazonki niebieskoczelnej nie powinno zabraknąć gałęzi, krzaków, trawy i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie.

W środowisku naturalnym ptaki te budują gniazda w obszernych dziuplach starych i wysokich drzew. Do gniazdowania przystępują tylko skojarzone pary. Samica składa jaja w ilości 1-5 sztuk. Po około 30 dniach wylęgają się pisklęta. Potomstwo pozostaje w gnieździe około dwóch miesięcy. Młode karmione są przez rodziców nawet po opuszczeniu gniazda.

W warunkach hodowlanych trzeba przygotować dobranej parze dużą, wydrążoną dziuplę w pniu. Można również zbudować obszerną budkę lęgową o wymiarach: 30 x 30 x 50 cm. Dna budki trzeba wysypać trocinami zmieszanymi ze zwilżonym torfem. Samica złoży tam jaja.

W wolierze można umieścić basenik lub miskę ze świeżą i czystą wodą, która powinna maksymalnie sięgać do ptasiego brzucha. Ptaki po wodnej kąpieli nie należy niczym wycierać. Wystarczy umieścić je w ciepłym pomieszczeniu i poczekać, jak same wyschną. Amazonki niebieskoczelne to towarzyskie papugi.

Podsumowując opieka nad amazonką niebieskoczelną jest bardzo ważna w prawidłowym funkcjonowaniu tej papugi. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc papugom w kłopotach lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Na przykład w naturze głównym zagrożeniem dla papug jest człowiek, który jest przyczyną handlu i utratą ptasich siedlisk.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]