GeoZoo » Zoologia » Opieka nad alpakami
Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami

Opieka nad alpakami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. Największa populacja alpak żyje w Ameryce Południowej. Zwierzęta te hodowane są również w Europie. W Polsce zyskują coraz większą popularność. Alpaki to inteligentne zwierzęta i łatwe do oswojenia.

Opieka nad alpakami dotyczy przede wszystkim zwierząt hodowanych przez człowieka. Alpaki są przyjazne i zwykle bardzo komunikatywne. Zwierzęta te pochodzą z rodziny wielbłądowatych i mają swoje indywidualne upodobania. Większość alpak lubi wychodzić na spacery i przytulać się do człowieka. Nie wszystkie jednak akceptują pieszczoty i należy to uszanować. 

Hodowla alpak

Opieka nad alpakami nie jest trudna, ale wymaga zaangażowania. Doświadczenie nie jest konieczne, ale trzeba znać podstawy hodowli. Każda hodowana alpaka ma nadane imię, na które reaguje. Rozmnażanie alpak wymaga fachowej wiedzy. Należy spełnić wymagania samic związane z ciążą, porodem i dorastaniem młodych.

Bardzo ważny jest zakup zdrowych zwierząt. Młode alpaki szybciej akceptują nowe warunku niż dorosłe osobniki i łatwiejsze są do oswojenia. Na jednym hektarze można trzymać 15 alpak. Teren powinien być ogrodzony. Nie potrzebują dużo przestrzeni do życia. Najlepiej hodować kilka samic i jednego samca, żeby nie musiał z nikim rywalizować.

Młodych samców nie powinno się rozpieszczać. Nie do tyczy to samic. Osobniki płci męskiej nie należy za często przytulać, głaskać czy faworyzować. Nie powinno podawać się im zbyt dużo przysmaków. Może mieć to negatywny wpływ w okresie ich dojrzewania. Dorosły już samiec może widzieć w opiekunie swojego rywala, co niekiedy wywołuje agresję.  

Opieka nad alpakami wiąże się z zebraniem na ich temat istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Nie wolno trzymać tych zwierząt w pojedynkę. W ostatnich latach stały się często hodowanymi zwierzętami. Zaniedbanie ze strony hodowcy może zakończyć się chorobą alpak. Jednak nie wymagają one tyle zaangażowania co konie.  

Opieka nad alpakami

Mieszkanie alpak

Opieka nad alpakami to stworzenie im bezpiecznych warunków do życia. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest drewniany budynek, który uchroni podopiecznych przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Bardzo ważne jest również pastwisko lub teren porośnięty bujną trawą. Na 7 alpak potrzebny jest obszar o powierzchni 0,5 hektara.

Nie można doprowadzać do nadmiernego zagęszczenia. Teren przeznaczony dla alpak należy ogrodzić i wyznaczyć miejsce do spożywania pokarmu i wody oraz na odchody. Alpaki potrafią załatwiać swoje potrzeby w jednym miejscu. Pod zadaszeniem powinny zostać zamontowane pasieki na siano i pojemniki na marchew. Po nocy alpaki są głodne i trzeba je nakarmić.

Spożywają pokrojoną w cienkie plasterki marchew, świeże i niezagrzybione siano oraz trawę. Oswojone alpaki jedzą chętnie z ręki człowieka. Wystarczy je karmić rano i wieczorem. Koszt opieki nad alpakami nie jest wygórowany. Najwięcej trzeba wydać na zakup alpak, które nie są tanie. Cena tych zwierząt kształtuje się od 8 tysięcy wzwyż.

Pielęgnacja

Opieka nad alpakami polega również na stworzeniu im higienicznych warunków bytowania. Ważna jest właściwa pielęgnacja, która nie jest skomplikowana. Futro tych zwierząt trzeba regularnie wyczesywać zgrzebłem. Powinny być one również odrobaczane i w razie potrzeby należy obcinać im pazury.

Trzeba pamiętać również o strzyżeniu alpak raz w roku. Regularne szczepienia chronią zwierzęta przed chorobami. W razie potrzeby należy przypiłować im zbyt długie siekacze, znajdujące się w żuchwie. Tego zabiegu dokonuje lekarz weterynarii.

Opieka nad alpakami polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o specjalistyczne podręczniki. Można również skorzystać z pomocy doświadczonych hodowców alpak, którzy chętnie udzielą porad. Właściwa dieta i dobre warunki sprawią, że alpaki będą nam towarzyszyły przez długie lata.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]