GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » OBOWIĄZKI AKWARYSTY
Cztery złote rybki

OBOWIĄZKI AKWARYSTY

Obowiązki akwarysty rozpoczynają się po urządzeniu akwarium i zakupieniu do niego rybek. Kiedy stworzenia te zadomowią się już w zbiorniku, to dla opiekuna rozpoczyna się najprzyjemniejszy okres. Polega on na karmieniu rybek, utrzymywaniu czystości w akwarium i zapewnienie jego mieszkańcom odpowiednich warunków życia.

Obowiązki akwarysty to niesamowite hobby i mile spędzony czas wśród mieszkańców świata podwodnego. Świeżo zakupionych ryb nie wolno od razu wpuszczać do akwarium. Na początku należy wyrównać parametry wody w zbiorniku i woreczku transportowym. Pięknie urządzone akwarium będzie stanowiło egzotyczną ozdobę naszego domu.

Rodzaje pokarmu dla ryb

Pokarm suchy

Obowiązki akwarysty wymagają poświęcenia niewiele czasu, jeżeli zbiornik jest prawidłowo wyposażony. Rybom wystarczy raz lub dwa razy dziennie podać przygotowany pokarm. Można go podzielić na kilka grup ze względu na jego wygląd i pochodzenie. Najczęściej stosowane są pokarmy suche w formie płatków, drobnych granulek i tabletek.

Pokarm suchy dla niektórych ryb może być podstawą, a nawet jedynym źródłem pożywienia. Dla małych i drobnych rybek najbardziej odpowiednim pokarmem jest płatkowy. Trochę większym rybom od danio, gupików czy kardynałków można podawać drobne granulki. Doskonałym przykładem są gurami i mieczyki. 

Dla mieszkańców zbiornika pływających po jego dnie doskonale nadaje się pokarm w tabletkach. Ciekawym rozwiązaniem są samoprzylepne tabletki, które wystarczy przykleić do szyby w akwarium. Takiego rodzaju pożywienie chętnie jedzą małe  i większe ryby akwariowe. Dla zbrojników stosuje się specjalne tabletki z dużą zawartością składników roślinnych.

Pokarm mrożony

W sklepach akwarystycznych poza pokarmem suchym można nabyć mrożonki dla rybek. Takie pożywienie znajduje się w specjalnych foremkach z tworzywa sztucznego. Umieszczone są tam porcje jedzenia w formie kostek. Kostki można bezpośrednio wpuścić do akwarium lub rozpuścić je przed podaniem w małej ilości chłodnej wody.

Przykładem takiego pokarmu są: larwy ochotki, rureczników, czarne larwy komara czy oczlik. Suchy pokarm warto jest uzupełniać mrożonkami. Jednak larwy rureczników i ochotki należy podawać nie częściej, niż dwa razy w tygodniu. Pokarm ten jest ciężkostrawny i kaloryczny. Jedna mała kostka wystarczy rybom na jeden posiłek.

Mrożonki powinny być przechowywane w zamrażalniku.

Pokarm suchy jest produkowany przez specjalistyczne firmy i zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Powinno być przestrzegane właściwe dozowanie pokarmu i odpowiednia częstotliwość karmienia. Dorosłe osobniki karmi się raz dziennie. Maksymalnie można pokarm w małych ilościach podawać dwa razy i powinien on być zjedzony przez dwie lub trzy minuty.

Urządzenia techniczne w akwarium

Utrzymanie czystości w akwarium

Obowiązki akwarysty to nie tylko karmienie ryb, ale również utrzymywanie czystości w akwarium. Zbiornik z upływem czasu pomimo dbania o niego ulega zabrudzeniu. Jest to spowodowane rybimi odchodami, cząstkami roślin czy resztkami pokarmu. Z tego względu wskazane jest okresowe czyszczenie akwarium z podmianą wody.

Do ściągania mułu i innych zanieczyszczeń z dna zbiornika wykorzystywany jest odmulacz.

Wystarczy tego dokonać raz w tygodniu wraz z odlaniem trochę wody. W jej miejsce dolewa się wodę kranową z poprzedniego dnia. Należy przygotować ją przy pomocy uzdatniacza. Ilość wymienionej wody nie powinna przekroczyć 25% pojemności akwarium. Ze zbiornika 50 litrowego należy odlać mniej więcej jedno wiadro wody.

Podczas podmiany wody trzeba również oczyścić filtr wewnętrzny.

Wystarczy wyjąc z niego wkłady i wypłukać w wodzie odlanej z akwarium. Nie wolno umyć je pod kranową wodą, ponieważ zostałyby zabite bakterie odpowiedzialne za filtrację biologiczną. Raz na kilka miesięcy czyszczony jest filtr kanistrowy albo przelewowy. Czyszczenie dna zajmuje kilkanaście minut. Glony z szyb wewnętrznych usuwa się z udziałem czyścika magnetycznego.

Okresowe prace w zbiorniku

Obowiązki akwarysty to także wykonanie dodatkowych prac poza karmieniem ryb i czyszczeniem zbiornika. Raz na dwa miesiące powinny być przycinane i wyrywane niepotrzebne rośliny w akwarium. W tym czasie dobrze jest również dokonać innych zmian w zbiorniku. Na przykład dodać dekoracje lub zmienić istniejące.

Można również za pomocą specjalnych siatek odławiać nadmiar rybek, które rozmnażają się okresowo. Na przykład należą do nich mieczyki czy gupiki. Przynajmniej raz w roku trzeba wymieniać świetlówki znajdujące się w zbiornikowej pokrywie. Przeprowadzanie tej czynności powinno odbywać się stopniowo, żeby nie doszło do gwałtownych zmian w oświetleniu.

Obowiązki akwarysty nie należą do czynności skomplikowanych. Wystarczy zdobyć podstawową wiedzę w tej dziedzinie lub skorzystać z pomocy doświadczonego akwarysty. Akwarium należy utrzymywać w czystości, ponieważ znajdują się w nim fauna i flora.

Należy mieszkańcom świata podwodnego stworzyć jak najlepsze warunki życia.

Obowiązki akwarysty to prawidłowe karmienie ryb, czyszczenie akwarium i przeprowadzanie w nim drobnych prac okresowych. Ryb akwariowych nie należy przekarmiać, ponieważ jest to dla nich bardzo niebezpieczne. Resztki pożywienia trzeba usuwać ze zbiornika. Akwarium z czystą wodą oraz właściwie urządzone, posiada estetyczny wygląd i stanowi dekorację mieszkania.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]