GeoZoo » Pies » Nowofundland
Nowofundland

Nowofundland

Nowofundland to olbrzymi pies, którego ojczyzną jest Kanada. Porusza się on płynnie, lekko kołysząc na boki. Jest bardzo odważny i przejawia silny instynkt stróżowania. Nowofundland polecany jest ludziom średnio aktywnym, którzy uwielbiają sporty wodne.

Nowofundland nie nadaje się dla alergików. Nie jest również polecany osobom starszym i zapracowanym oraz rodzinom z małymi dziećmi. Dawniej wykorzystywany był w rybołówstwie i jako zwierzę pociągowe. Nazywany jest również: wodołazem, newfoundlandem i nowofunlandczykiem.

Historia rasy nowofundland

Nowofundland pochodzi w wyspy Nowej Fundlandii i stąd wzięła się jego nazwa. Został odkryty tam przez Anglików. Niektórzy uważają, że jego przodkiem był mastif tybetański. Prawdopodobnie jest to krzyżówka czarnego retrievera i pirenejskiego psa górskiego. Wskutek tych krzyżówek powstał olbrzymi pies, który uwielbia wodę.

Nowofundland na lądzie transportował ciężkie ładunki. Natomiast z wody ratował tonących ludzi. Wyciągał ich z lodowatego i wzburzonego morza. Aportował przedmioty z wody i pomagał rybakom w ciągnięciu sieci z rybami. Poza ty ostrzegał przed rafami i holował łodzie.

Nowofundland bardzo spodobał się Europejczykom. Z biegiem lat zyskiwał coraz to większą popularność. Zasłynął szczególnie w ratowaniu tonących ludzi. Dawniej psy te wykorzystywane były przez Indian, którzy mieszkali na Półwyspie Labrador I Wyspie Nowa Fundlandia, gdzie trudnili się przeważnie rybołówstwem.

W XVIII wieku mieszkańcy Kanady używali nowofundlandów jako psy pasterskie i stróżujące oraz pociągowe. Nowofundland to stara rasa pierwotna. Stał się sławny dzięki Byronowi, który posiadał ulubionego psa tej rasy. W ogrodzie Byronów znajduje się epitafium, które poświęcone jest temu psu przez poetę.

Z nowofundlandów o umaszczeniu białoczarnym powstała nowa rasa o nazwie landseer. Od nowofundlanda różni się tylko lżejszą budową i umaszczeniem. Nazwa ta powstała dzięki portretom angielskiego malarza Edwina Landseera. Słynny obraz tego malarza z 1856 roku przedstawia psa, który uratował dziewczynę przed utonięciem.

Nowofundland

Wygląd

Nowofundland to wielki pies dowodny. Samiec jest znacznie większy od suki. Waga jego waha się w granicach 58-70 kg, a wysokość sięga 71 cm. Natomiast masa ciała suki mieści się w przedziale 45-55 kg, a wysokość wynosi około 66 cm. Nowofundland to grubokościsty pies, który żyje w granicach 8-11 lat.

Nowofundland posiada szeroką i masywną głowę z wyraźnym stopem. Ma nieduże oczy, które są głęboko osadzone i szeroko rozstawione o barwie ciemno brązowej. Powieki nie odsłaniają migotek. Na głowie widoczne są niewielkie uszy w kształcie trójkąta, które zaokrąglone są na końcach.

Kufa jest krótka, wyraziście wykrojona oraz pokryta krótką i delikatną sierścią. Zęby są dobrze okryte wargami, a pysk miękki. Szyja mocna i dobrze związana z tułowiem. Klatka piersiowa głęboka i dosyć szeroka oraz dobrze owłosiona. Kończyny przednie proste i dobrze umięśnione. Nogi tylne bardzo mocne, a łapy duże i dobrze ukształtowane.

Posiada błony między palcami. Na kończynach przednich i tylnych można zauważyć pióra. Ogon długi i szeroki oraz mocny u nasady. Może być zwisający albo lekko wzniesiony. Jest on obficie owłosiony. Pies ten wyposażony jest w podwójną szatę, która jest nieprzemakalna.

Włos okrywowy jest średniej długości i prosty. Może być również lekko falisty. Natomiast podszerstek jest miękki i znacznie rzadszy latem niż zimą. Umaszczenie przeważnie czarne, jak węgiel. Może być również brązowe lub białoczarne.

Nowofundland

Charakter i temperament

Nowofundland słynie jako niestrudzony pływak. Psy ratownicze należy odpowiednio szkolić, żeby nie uszkodziły kandydata na topielca. Czworonogi tej rasy wykorzystywane są w ratownictwie. Powinny być niezwykle łagodne i bardzo pojętne oraz niekonfliktowe. Zwierzęta te kochają wodę dlatego należy umożliwić im pływanie.

Nowofundland wykazuje niską odporność na upały i wysoką na mrozy. Jest tolerancyjny w stosunku do dzieci, ale małe może niechcąco przewrócić. Wykazuje przyjazny stosunek do innych psów i zwierząt. Jest to pies cierpliwy i spokojny. Jednak szkolenie jego nie jest łatwe. Wymaga od trenera zaangażowania i dużej cierpliwości.

Zwierzęta te są bardzo inteligentne, ale podczas nauki szybko się nudzą. Jest to doskonały pływak, który może przemieszczać się na dużych odległościach. Tak dobrze zbudowany i silny pies może wyłowić z wody dwie osoby tonące równocześnie. Wymaga on umiarkowanych, codziennych spacerów. Najlepiej jak zapewnimy naszemu podopiecznemu możliwość regularnego pływania.

Zdrowie i pielęgnacja

Nowofundland dobrze traktowany i objęty troskliwą opieką choruje rzadko. Do częstych schorzeń tego czworonoga należą: dysplazja, epilepsja, skręt żołądka, choroby serca, płuc i oczu. Zalecane są badania serca, oczu, bioder i łokci. Należy również nie dopuścić psa do nadwagi. W dni upalne nie powinien przebywać na zewnątrz i potrzebuje dla siebie chłodnego miejsca.

Nowofundland nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Należy regularnie szczotkować naszego pupila, żeby nie doszło do skołtunienia sierści. Włos tego czworonoga nie przemaka do samej skóry. Tylko kąpiel powoduje, że sierść zostaje dogłębnie namoczona. Po kąpieli cała jego szata powinna być dokładnie rozczesana i wysuszona.

Nowofundland to typowy wodołaz. Jak wszystkie wielkie psy wymaga on w młodości intensywnego żywienia, suchych pomieszczeń i dużo ruchu. Odrębna rasa została zarejestrowana w FCI pod nazwą landsser. W dzisiejszych czasach nowofundland jest ratowniczym psem dowodnym. Jest to wspaniały towarzysz człowieka.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]