GeoZoo » Ptak » Najszybszy ptak
Najszybszy ptak - Sokół wędrowny

Najszybszy ptak

Najszybszy ptak na kuli ziemskiej to sokół wędrowny, który żyje na wszystkich kontynentach, za wyjątkiem Antarktydy. Sokół wędrowny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ptaki, rząd: sokołowe. Należy on do rodziny sokołowatych i podrodziny sokołów. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym.

Najszybszy ptak na świecie jest średniej wielkości ptakiem drapieżnym. Zasięg jego występowania uzależniony jest od podgatunku. Nie jest on tylko najszybszym ptakiem, ale także rekordzistą wśród wszystkich zwierząt na Ziemi. Nie należy do ptaków migrujących, tylko niektóre jego podgatunki. Wyłącznie młode osobniki najchętniej się przemieszczają.

Krótka historia

Najszybszy ptak na świecie zostawił w tyle wszystkie pozostałe zwierzęta. Przodkowie sokoła wędrownego żyli ponad 8 milionów lat temu. W toku ewolucji ptaki podzieliły się na klika gatunków. Jednym z nich jest sokół wędrowny. Sokoły wcześniej były wykorzystywane przez myśliwych.

Ptaki te nadal są strażnikami i odpowiednio wyszkolone przez sokolników najczęściej pracują na lotniskach.

Populacja tego gatunku załamała się na przełomie XX wieku z powodu zatrucia środowiska naturalnego. Sprawił to powszechnie stosowany pestycyd DDT, który doprowadził ten gatunek na skraj wyginięcia. Po wielu latach sokoły wracają na swoje dawne tereny. Spośród wielu podgatunków sokoła wędrownego największy występuje w północnej Rosji.

Sokół wędrowny zakłada gniazdo na skałach i w płytkich zagłębieniach bez roślinności. Samica wysiaduje jaja około miesiąca. Na terenach lęgowych można usłyszeć dźwięczne zawodzenie. Potomstwo pierwszy lot odbywa w wieku 1,5 miesiąca. Po roku od wyklucia sokoły wędrowne są już dorosłe. Młode osobniki odbywają wówczas dalekie wędrówki i dlatego nazywane są często pielgrzymami.

Najszybszy ptak - Sokół wędrowny

Wygląd

Najszybszy ptak na świecie jest również najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem sokoła na kuli ziemskiej. Długość ciała samca sięga 41 cm i jest on mniejszy od samicy, której długość ciała wynosi 49 cm. Rozpiętość skrzydeł samca to 95 cm, natomiast samicy wynosi 114 cm. Samiec może ważyć w granicach 450-800 g, a masa ciała samicy wynosi od 750 do 1300 g. Na wolności żyje nawet 18 lat, natomiast w niewoli może dożyć 21 lat.

Najszybszy ptak posiada krępą sylwetkę i silną budowę ciała. Ma dużą głowę koloru ciemnego i krótką szyję. Nozdrza jego są okrągłe i wyraziste, a oczy bardzo ciemne z mało widocznymi źrenicami. Posiada krótki dziób i silnie hakowaty. Ma długie skrzydła i ostro zakończone, a ogon krótki. Posiada potężne nogi koloru żółtego.

Obramowanie oczu i dzioba są również barwy żółtej. Łapy jego są dobrze umięśnione i zakończone ostrymi pazurami, które są śmiercionośną bronią. Grzbiet dorosłego sokoła ma przeważnie barwę stalowoszarą. Poszczególne podgatunki różnią się kolorystycznie.

Jest on największym ptakiem z sokołów występujących w Polsce.

Najszybszy ptak - Sokół wędrowny

Zachowanie

Najszybszy ptak na świecie potrafi pokonać bardzo dalekie odległości. Nazywany jest również ptakiem długodystansowym. W locie pikującym sokół potrafi rozwinąć prędkość do 360 km/h. Bardzo dużą prędkość przybiera w czasie lotu nurkowego, kiedy wypatrzy zdobycz. Jest bardzo skutecznym myśliwym. Podczas polowania często używa zakrzywionego dzioba, który łamie szyję ofiary.

Pozioma prędkość sokoła wędrownego dochodzi do 160 km/h. Ofiarami jego najczęściej padają inne ptaki, na które poluje w locie. Na przykład gołębie, szpaki, drozdy, kruki, kaczki czy wróble. Jest w stanie upolować dużo większą od siebie zdobycz. Poza ptakami jego pożywienie stanowią gryzonie i małe ssaki. Największą aktywność wykazuje rano i wieczorem.

Najszybszy ptak posiada doskonały wzrok, który dostrzega ofiarę z odległości 1,5 km. W kilka sekund osiąga niesamowitą prędkość. Lot sokoła jest energiczny i zwinny. Jest to gatunek monogamiczny. Samiec przeważnie wraca do tej samej partnerki i pozostaje z nią do końca życia.

Sokoły do lęgów przystępują na przełomie marca i kwietnia.

Najszybszy ptak na świecie jest niezbędny dla zachowania równowagi na naszej planecie, ponieważ ogranicza liczebność gryzoni i innych ptaków. Jest ptasim sprinterem, stojącym na czele wszystkich ptaków. Przede wszystkim jego głównym wrogiem jest człowiek, który zatruwa środowisko. Nie jest to ptak chroniony, jednak eksperci zalecają opiekę nad sokołami wędrownymi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]