GeoZoo » Gryzoń » Najinteligentniejszy gryzoń
Najinteligentniejszy gryzoń

Najinteligentniejszy gryzoń

Najinteligentniejszy gryzoń bardzo szybko uczy się i wykonuje przyswojone sztuczki. Jest to szczur, który od kilkunastu lat coraz częściej hodowany jest w Polsce. Jest on zwierzęciem stadnym, które dobrze jest trzymać parami. Hodowanie w mieszkaniu udomowionego szczura nie jest niebezpieczne.

Najinteligentniejszy gryzoń trzymany jest często w domu jako zwierzę domowe. Wywodzi się on od brunatnego szczura wędrownego, kanałowego lub wodnego. Szczur kupiony przez człowieka w sklepie zoologicznym czy z indywidualnej hodowli powinien być zdrowy oraz w dobrej kondycji. Można kupić dwa szczurki, aby jeden nie czuł się samotnie.

Iloraz inteligencji szczurów

Najinteligentniejszy gryzoń to niesamowicie zdolne stworzenie. Żadne przeszkody, łamigłówki czy labirynty nie są dla niego problemem. Zwierzęta te są bardzo pomysłowe i chętne do zabaw. Szczury oswajane od niemowlaka, są łagodne i towarzyskie. Badania behawioralne potwierdziły, że te małe zwierzątka wyróżniają się wyjątkową inteligencją i przebiegłością.  

Nie wszystkie przeprowadzane eksperymenty naukowe na szczurach są inwazyjne. Często naukowcy badają tylko zachowanie zwierząt lub testują na nich niektóre leki. Po przeprowadzeniu takich doświadczeń szczury mogą być całkowicie sprawne i zdrowe. W takich przypadkach oddawane są do fundacji, która zajmuje się adopcją. Fundacja poszukuje dla szczura laboratoryjnego nowego domu.

Szczury są bardzo zdolnymi zwierzętami potrafią rozwiązać stawiane im problemy. W domowych warunkach można sprawdzić niektóre doświadczenia. Na przykład polegające na badaniu zachowania się zwierzęcia, inteligencji i szybkości uczenia się. Testy powinny być przeprowadzone z zachowaniem dobrostanu szczurów.

Uczenie szczura w domu polega na obserwowaniu jego zachowań i reakcji w oparciu o motywację dodatnią w formie ulubionego przysmaku. W testach laboratoryjnych szczury uzyskują bardzo wysokie wyniki. Innym urządzeniem, które umożliwia proces uczenia się szczurów jest „skrzynka Skinnera”. Wprowadzona była do metod badawczych w 1938 roku.

Zwierzę zostaje umieszczone w skrzynce z dźwignią, karmnikiem i źródłem bodźców optycznych bądź akustycznych. Może być użyta do tego doświadczenia żaróweczka lub dzwoneczek. Po naciśnięciu dźwigni uruchomiony zostaje automatycznie dozownik karmy. W następnych etapach dodawane są rozmaite utrudnienia.

Szczury doskonale radzą sobie ze skrzynką Skinnera.

Na podstawie licznych doświadczeń stwierdzono, że zwierzęta te mają świadomość w rozwijaniu swojej wiedzy i umiejętności. Wiedzą jakie poczyniły postępy i co mogą jeszcze osiągnąć. Szczury są bardzo przebiegłe i sprytne. Doskonale potrafią poruszać się po bardzo skomplikowanych labiryntach i odnaleźć w nich wyjście.

Inteligencja szczurów

Szczury kierujące samochodzikiem

Najinteligentniejszy gryzoń opanował prowadzenie małego samochodu. Można to wykorzystać do zrozumienia, w jaki sposób warunki psychiatryczne i neurologiczne wpływają na zdolności umysłowe. Dzięki nowym umiejętnością doświadczenie może być również pomocne w łagodzeniu stresu.

Mały samochodzik został skonstruowany z przezroczystego plastikowego pojemnika na żywność z kołami i aluminiową podłogę. Pojazd wyposażony został w trzy miedziane pręty, symbolizujące kierownicę. Szczur stojąc na aluminiowej podłodze i trzymając łapkami miedziane pręty uruchomił samochód. Miał on możliwość jechania w różnych kierunkach. Zależało to od tego, który z trzech prętów złapał łapkami.

Szczury zachęcane były przez naukowców do doskonalenia umiejętności prowadzenia pojazdu. Nagrody umieszczane były w coraz bardziej odległych miejscach. Szczury nauczyły się nawigować samochodem w celu zdobycia nagrody. W doświadczeniu wzięło udział 6 samic i 11 samców. Zwierzęta te prowadziły samochód po arenie o powierzchni 4 metrów kwadratowych.

Doświadczenie dowiodło, że szczury kierujące pojazdem były mniej zestresowane od szczurów jeżdżących, jako pasażerowie. Podobnie, jak u ludzi miały satysfakcję zdobywając i doskonaląc swoje nowe umiejętności. Opanowanie prowadzenia małego samochodu dowiodło elastyczności szczurzego mózgu. Zwierzęta szybko opanowały dotarcie do nagrody.

Wspinaczka szczurów

Zdolności matematyczne szczurów

Najinteligentniejszy gryzońpodobnie,jak ptaki czy słonie również posiada zdolności numeryczne, czego dowiodły liczne badania. W latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia amerykański psycholog Francis Mechner przeprowadził eksperyment z udziałem szczurów. Doświadczenie polegało na umieszczeniu szczura w zamkniętym pudełku.

Miał on tam za zadanie obsługiwać dwie dźwignie. Pierwszą z nich połączono z mechanizmem dostarczającym pożywienie. Mechanizm ten można było uruchomić przez naciśnięcie drugiej dźwigni określoną liczbę razy. Na przykład gryzonie mające nacisnąć dźwignię 16 razy, robiły to od 12 do 24 razy. 

Jeżeli 4 razy, to od 3 do 7 razy naciskały dźwignię. Szczury opanowały tę umiejętność dobrze i w krótkim czasie. Mechner udowodnił, że szczury są nadzwyczaj inteligentnymi zwierzętami, posiadającymi zdolności numeryczne. Im mniej jest pomyłek w działaniu i szybsze dotarcie do nagrody w formie pożywienia, tym inteligencja badanego szczura jest większa.

Najinteligentniejszy gryzoń na wolności żyje bardzo krótko w granicach 1-2 lat. Natomiast w niewoli w przypadku odpowiedniej diety i warunków hodowlanych może żyć 3 lata, a nawet dłużej. W tym czasie można stawiać mu coraz to nowe zadania i zwiększać stopień trudności do rozwiązania.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]