GeoZoo » Zoologia » NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA ŚWIATA
Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata: Wąż.

NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNE ZWIERZĘTA ŚWIATA

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata zamieszkują lądy i środowisko wodne. Występują w morzach i niektórych słodkowodnych akwenach. Stworzenia te są zróżnicowane pod względem przystosowań ekologicznych.

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata są zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Można je spotkać na wszystkich kontynentach. Zwierzęta te różnią się między sobą wyglądem zewnętrznym i zachowaniem. Pochodzą z rozmaitych gromad, rzędów i rodzin.

Najbardziej jadowite stworzenia

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata nie należą do ssaków drapieżnych. Wiele z nich zamieszkuje środowisko wodne.

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata: Krokodyl nilowy wychodzący na powierzchnię z wody.

Szczególnie należy uważać na osiem niżej podanych stworzeń, które często atakują z ukrycia:

  • Szkaradnica,
  • Wałęsak brazylijski,
  • Stożek tekstylny,
  • Tajpan pustynny,
  • Krokodyl nilowy,
  • Drzewołaz,
  • Hapalochlaena,
  • Osa morska.

Szkaradnica

Jest najbardziej jadowitą rybą na świecie. Jej ukąszenie powoduje niesamowity ból. Następuje szok, paraliż i obumieranie tkanek. Bez szybkiej pomocy medycznej człowiek nie przeżyje. Posiada ona płetwy uzbrojone w kolce. Połączone są one z gruczołami jadowymi, które wydzielają silne neurotoksyny. Szkaradnica ubarwieniem i kształtem podobna jest do kamienia. Maksymalna jej długość sięga 40 cm.

Ta ryba morska żyje w wodach Oceanu Spokojnego, Oceanu Indyjskiego i Morza Czerwonego. Przede wszystkim zamieszkuje rafy koralowe, na głębokości około 30 metrów. Potrafi upodabniać się do otoczenia. Żywi się przeważnie rybami i skorupiakami. Ukrywa się wśród raf i skał oraz zagrzebuje w mulistym czy piaszczystym dnie.  Ryba ta jest jedną z najbardziej jadowitych zwierząt morskich. 

Wałęsak brazylijski

Pojawił się w księdze Guinnessa w 2007 roku, jako najbardziej jadowity pająk na kuli ziemskiej. Jest on agresywnym i silnie jadowitym pajęczakiem. Można na niego natrafić w Ameryce Południowej. Pająki te dokonały największej liczby ukąszeń, które zwykle kończą się śmiercią. Jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swój wędrowny charakter. Kryją się często na plantacjach bananowców i pod kłodami drzew czy kamieniami.

Ukrywa się w ciągu dnia w gęsto zaludnionych miejscach. Niejednokrotnie wewnątrz ludzkich siedzib. Może być w butach czy samochodzie. Jego jad powoduje wielki ból i prowadzi do impotencji. Do Europy i Ameryki Północnej trafiają wraz z transportem, szczególnie bananów. W dzisiejszych czasach naukowcy próbują wykorzystać tego pająka do produkcji leków nowej generacji.

Stożek tekstylny

Jest najbardziej jadowitym i jednocześnie jednym z najpiękniejszych ślimaków na świecie. Unieruchamia on swoje ofiary przy udziale jadu. Poluje na robaki, ryby czy inne ślimaki. Wyposażony jest w strzałkę jadową, którą może wykorzystać tylko jeden raz. Później wymieniana jest ona na nową strzałkę z zasobów ślimaka. Paraliż małych zwierząt następuje natychmiast. Kolekcjonerzy wysoko cenią jego bajecznie kolorowe muszle.

Muszle posiadają zróżnicowane ubarwienie i wzornictwo. Mają one kształt dwóch złożonych ze sobą stożków. Jedna kropla jadu jest w stanie zabić ponad 20 osób. Zamieszkuje on przeważnie ciepłe i słone wody. Występuje w tropikalnych wodach Indo – Pacyfiku. Zazwyczaj bytuje w piaszczystym dnie pod skałami. Stożki tekstylne żyją w licznych morzach tropikalnych. Przypominają one wyglądem ozdobną tkaninę.

Tajpan pustynny

Jest najbardziej jadowitym wężem na świecie. Jego pojedyncze ugryzienie zawiera jad, który może zabić 100 osób. Jest on około 300 razy silniejszy, niż jad kobry. Neurotoksyny, które zawarte są w jadzie mogą zabić człowieka w niespełna godzinę. Jad jego jest uważany za najbardziej toksyczny na kuli ziemskiej.

Szybka pomoc lekarska jest w stanie wyleczyć ukąszenie. Jad tajpana pustynnego wykorzystywany jest w badaniach farmakologicznych. Występuje on na pustynnych terenach Australii i stąd wywodzi się jego nazwa. Pożywieniem jego są przeważnie myszy i szczury. Tajpana pustynnego można podziwiać w ogrodach zoologicznych. 

Krokodyl nilowy

Jest to ogromny gad, który pożera wszystko. Jest szczególnie niebezpieczny dla człowieka. Żyje prawie na całym terenie Afryki. Nie zamieszkuje chłodniejszych obszarów Afryki i pustynnych terenów Sahary. Poluje na duże zwierzęta. Najczęściej na antylopy, bawoły, hipopotamy czy młode słonie. Ma on 6 metrów długości i waży prawie tonę. Jest to największy krokodyl Afryki.

Polują na niego osadnicy ze względu ma mięso i skórę. Jest uważany za zwierzę szczególnie niebezpieczne dla człowieka. Najczęściej jego polowanie odbywa się w wodzie, gdzie urządza zasadzki. Spotkanie z nim nie musi kończyć się śmiercią. Nie atakuje kiedy jest najedzony. Upolowaną zdobycz konsumuje nawet dwa tygodnie. Nie jest to gatunek zagrożony wyginięciem.  Może żyć nawet 100 lat.

Drzewołaz niebieski

Nazywany jest również drzewołazem błękitnym i drzewołazem lazurowym. Jest on najbardziej jadowitą żabą na świecie. Nie należy jej podnosić, ponieważ może swoim jadę zabić człowieka. Dwa mikrogramy toksyny są w stanie zabić dorosłą osobę lub duże zwierzę. U tych płazów trzymane są toksyny w skórze.

Powodują one chorobę, która może zakończyć się śmiercią. Wystarczy je dotknąć lub zjeść. Na grzbiecie i głowie drzewołaza lazurowego występują ciemnoniebieskie i czarne plamy. Jest to owadożerny płaz bezogonowy, który pochodzi z rodziny drzewołazowatych. W niewoli mogą żyć nawet 12 lat. Zamieszkuje północno – wschodnie obszary Ameryki Południowej.

Hapalochlaena

To ośmiornica z gromady głowonogów, której ukucie jest niezwykle jadowite. Jest ona ogromnym zagrożeniem dla życia człowieka. Wytwarza jad, który zawiera między innymi tetrodotoksynę.  Dostaje się ona do ciała ofiary po niebolesnym ukłuciu. Tetrodotoksyna jest silną trucizną i wielofunkcyjnym związkiem chemicznym.

Powoduje paraliż ciała. Ofiara jest przytomna, ale nie może się ruszać ani mówić. Po chwili ma problemy z oddychaniem i umiera w wyniku uduszenie. Hapalochlaena wysyła sygnały ostrzegawcze, kiedy czuje się zagrożona. Na jej płaszczu i ramionach ciemne obwódki przybierają jaskrawoniebieski kolor. 

Osa morska

Inaczej jest to kostkomeduza śmiercionośna, która za jednym razem jest w stanie zabić 3,5 tysiąca osób. Jest uznawana za najgroźniejszy gatunek os morskich i najbardziej jadowite stworzenie na kuli ziemskiej. Jej jad jest bardzo silny, atakuje układ nerwowy, serce i skórę. Ciało kostkomeduzy śmiercionośnej przypomina pudełko.

Ofiary osy morskiej po wpuszczeniu jadu doznają szoku. Przeważnie nie docierają do brzegu, toną i kończą życie w środowisku wodnym. Szanse na przeżycie człowieka po takim ukąszeniu jest znikome. Środowiskiem jej życia są ciemne i słone wody. Zamieszkuje północne wybrzeża Australii i obszary południowo – wschodniej Azji.

Podsumowując najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata nie należą do drapieżników z gromady ssaków. Mogą być to: promieniopłetwe, pajęczaki, ślimaki, gady, płazy, głowonogi czy kostkowce. Dodatkowo na całej kuli ziemskiej żyje wiele niebezpiecznych zwierząt, na które powinni uważać ludzie. Na przykład wyjeżdżając na wczasy do krajów tropikalnych należy liczyć się zagrożeniem ze strony dzikich zwierząt. Jednak najbezpieczniej jest obejrzeć te najbardziej niebezpieczne okazy w ZOO.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]