GeoZoo » Kot » Mięśnie kontrolujące kocie uszy
Mięśnie kontrolujące kocie uszy

Mięśnie kontrolujące kocie uszy

Mięśnie kontrolujące kocie uszy pełnią bardzo ważną rolę w życiu kota. W obecnych czasach jest duże zróżnicowanie pomiędzy kocimi rasami. Zmiany te są najlepiej uwidocznione na głowie, gdzie występują cechy charakterystyczne dla rasy. Większość kotów posiada krótką twarz.

Mięśnie kontrolujące kocie uszy przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania kota. Podstawowych mięśni, które odpowiedzialne są za ruchliwość małżowin usznych u kota jest kilkanaście. Istnieją również drobniejsze mięśnie, które umiejscowione są w samej małżowinie usznej. One również odpowiadają za ruch kocich uszu.  

Układ mięśniowy

Mięśnie kontrolujące kocie uszy znajdują się w układzie mięśniowym, który zbudowany jest z jednostek anatomicznych, nazywanych mięśniami. Przyczepiane są do różnych części szkieletu, tworząc system dźwigni. Z tego względu nazywane są mięśniami szkieletowymi. Mięśnie umożliwiają przemieszczanie się zwierząt.

Dzięki ich pracy możliwa jest również zmiana położenia poszczególnych części ciała względem siebie. Doskonałym przykładem są ruchy głowy, szyi, kończyn i ogona. Poza tym mięśnie powodują wstrząsanie skóry, kocią mimikę, ruch powiek czy poruszanie się małżowin usznych. Mięśnie szkieletowe zbudowane są z tkanki poprzecznie prążkowanej.

Podstawowe rodzaje kocich mięśni:

  • mięśnie skórne,
  • mięśnie głowy,
  • mięśnie szyi,
  • mięśnie grzbietu,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie brzucha,
  • mięśnie ogona,
  • mięśnie kończyn.

Mięśnie kontrolujące kocie uszy

Mięśnie głowy

Mięśnie kontrolujące kocie uszy umiejscowione są w głowie. Mięśnie głowy pełnią bardzo ważne funkcje, gdzie wyróżnia się ich kilka grup.

Do głównych grup mięśni głowy zaliczone są:

  • Mięśnie żuciowe unerwione przez nerw żuchwowy i nerw trójdzielny. Odpowiadają one za ruch żuchwy.
  • Mięśnie mimiczne czyli wyrazowe twarzy unerwione przez nerw twarzowy. Obsługują one naturalne otwory ciała na głowie. Odpowiadają za mimikę kota, otwieranie i zamykanie warg czy poruszanie małżowin usznych i nozdrzy przednich.
  • Mięśnie gardła i podniebienia unerwione przez nerw językowo-gardłowy. Odpowiadają one za ruch gardła podczas połykania pokarmu czy płynu.
  • Mięśnie krtani unerwione przez nerw błędny. Odpowiedzialne są za wydawanie głosu i oddychanie.
  • Mięśnie zewnętrzne gałki ocznej unerwione przez nerw okoruchowy, nerw bloczkowy i nerw odwodzący. Mięsień okrężny oka odpowiada za ruch powiek.
  • Mięśnie języka unerwione przez nerw podjęzykowy. Odpowiadają za ruch języka.

Małżowiny uszne

Mięśnie kontrolujące kocie uszy pozwalają kotu skierować ucho w kierunku zasłyszanego dźwięku. Małżowiny uszne tych zwierząt są szerokie u podstawy i uniesione prosto do góry. Wyjątek stanowią koty szkockie zwisłouche rasy Scottish Fold.

Ta rasa posiada wierzchołek małżowiny usznej opadający. Rasy orientalne wyróżniają się większymi i spiczastymi małżowinami usznymi, niż koty europejskie o uszach krótkich i zaokrąglonych. Na uwagę nie tylko zasługuje wygląd kocich uszu, ale również mięśnie, które nimi poruszają.

Mięśnie kontrolujące kocie uszy

Mięśnie małżowin usznych

Mięśnie kontrolujące kocie uszy stanowią liczne jednostki układające się u podstaw małżowin usznych, a także w ich wnętrzu. Odpowiadają one za ruch tego narządu i dobrze wykształcone są u kota. Mięśnie zbiegające się w małżowinie usznej od strony przyśrodkowej, donosowej i bocznej leżą pomiędzy skórą oraz mięśniem skroniowym i czaszką.

Tworzą one cienki i niepełny pokład mięśniowy, który zawiera chrząstkę tarczową. Skupione przyczepy końcowe i rozproszone przyczepy początkowe umożliwiają przemieszczanie małżowiny usznej we wszystkich kierunkach. Wspólną częścią tych mięśni jest komunikacja zwierząt.

Nerw twarzowy zaopatruje mięśnie małżowiny usznej.

Unerwienie czuciowe dla ucha zewnętrznego zapewnia nerw:

  • trójdzielny,
  • językowo-gardłowy,
  • błędny,
  • szyjny drugi.

Rola mięśni małżowin usznych

Mięśnie kontrolujące kocie uszy pozwalają kotu na swobodne poruszanie małżowinami usznymi i odwracać ucho w kierunku zasłyszanego dźwięku. Z przodu małżowiny usznej znajduje się mięsień, który odpowiedzialny jest za przymocowanie uszu, a także odciągnięcie ich w odpowiednią stronę.

Niektóre mięśnie odpowiadają za podnoszenie i opuszczanie małżowiny usznej. Przywodziciele obracają ucho do przodu. Unosiciele małżowiny usznej umożliwiają podnoszenie kocich uszu. Natomiast mięśnie odwodzące powodują skręcenie małżowiny usznej na bok.

Mięśnie kontrolujące kocie uszy poprawiają komfort życia kota. Mięśnie kocich małżowin usznych w porównaniu z ludzkimi są bardzo dobrze rozwinięte. Przy zabiegach chirurgicznych duże znaczenie ma mięsień przyuszniczo-małżowinowy. Kocie uszy spełniają ważną rolę w utrzymaniu równowagi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]