GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » LECZENIE RYB AKWARIOWYCH
Wiele pływających ryb w domowym akwarium.

LECZENIE RYB AKWARIOWYCH

Leczenie ryb akwariowych może odbywać się domowymi sposobami. Najczęściej przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, podwyższonej temperatury lub ziół. Niektóre choroby i schorzenia rozwijają się w szybkim tempie. Z tego względu w momencie ich zdiagnozowania należy podjąć właściwą terapię. 

Leczenie ryb akwariowych trzeba podjąć błyskawicznie, zaraz po pierwszych objawach chorobowych. Zarażone osobniki należy przenieść do osobnego akwarium, bez roślinności. W sklepach akwarystycznych dostępne są odpowiednie leki dla mieszkańców świata podwodnego. Dobrze jest zapobiegać wielu chorobom, niż je później leczyć.

Domowa apteczka

Leczenie ryb akwariowych szybko podjęte niejednokrotnie uratuje im życie. Nie brakuje sposobów aplikowania rybom leków. Na przykład można podawać je bezpośrednio do wody, z pokarmem, w zastrzykach czy nawet stosować specjalne maści. Jednak w domowej apteczce powinny znaleźć się podstawowe środki lecznicze.

Do nich zaliczane są:

  • Chloramina, która jest nieograniczonym związkiem chemicznym. Jest to popularny środek odkażający w akwarystyce. Używana jest do uzdatniania wody.
  • Nadmanganian potasu, który jest nieorganicznym związkiem chemicznym. Rozpuszczony w wodzie wydziela aktywny tlen. Utrzymuje prawidłowe parametry wody w zbiorniku.  Jest także stosowany w leczeniu ryb. Na przykład przy ospie rybiej.
  • Błękit metylenowy, który jest organicznym związkiem chemicznym o charakterze soli. Stosowany jest na różne choroby ryb.
  • FMC, który jest środkiem ochrony roślin przed szkodnikami, chorobami i chwastami. 
  • Akryflawina, która jest przeznaczona do klarowania wody akwariowej. Preparat usuwa zmętnienie wody po przekarmieniu ryb.

Przy podawaniu niektórych leków do wody zbiornik nie powinien być oświetlony. Natomiast leki sproszkowane należy rozpuścić w małej ilości wody i dopiero wlać do zbiornika. Dobrym rozwiązaniem i często stosowanym są kąpiele lecznicze. Jednak należy je przeprowadzać w osobnych zbiornikach, pozbawionych roślinności.

Małe pływające rybki w kolorze żółtym z czarnymi oaskami.

Niejodowana sól kuchenna

Leczenie ryb akwariowych może odbywać się przy udziale soli niejodowanej. Ma ona działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Zaledwie kilka gramów soli może uratować ryby akwariowe.

Sól kuchenna jest skuteczna w leczeniu następujących chorób:

  • Ospie rybiej, która jest najczęściej występującą chorobą u ryb słodkowodnych. Jest ona wywoływana przez pasożyta o nazwie kulorzęsek, który umiejscawia się pod skórą ryby. Choroba jest uleczalna ale tylko w pierwszym stadium choroby. Jest to możliwe, jeżeli nie zostały zaatakowane narządy wewnętrzne. W leczeniu używa się 1 g soli na 5 litrów wody w kąpielach długotrwałych.
  • Oodinozie, która jest bardzo zaraźliwa i wywołuje ją pasożyt. Najczęściej choroba z diagnozowana jest już w zaawansowanym stadium. Na nią podatne są przede wszystkim złote rybki. W leczeniu stosuje się sól kuchenną w dawce 1 g na 1 litr wody. Kąpiel powinna trwać około 20 dni.
  • Trichodinozie, która wywołana jest przez orzęska Trichodina. Jest ona trudna do rozpoznania. Pasożyt przyczepia się do ciała i powoduje porażenia. W leczeniu używa się od 1 do 2 g soli kuchennej na 1 litr wody podczas kąpieli przez 10 godzin.
  • Ichtiobodozie, która wywołana jest przez wiciowce. Nosicielami tej choroby przeważnie są dorosłe ryby. Natomiast pasożyty najczęściej atakują narybek. W leczeniu używa się 4 g soli niejodowanej na 1 litr wody przez kilka dni. Jest to lecznicza kąpiel długotrwała.
  • Chilodoenellozie, która wywołana jest przez orzęski. Pasożyt atakuje skrzela i skórę zwykle młodych ryb. W dużym zagęszczeniu ryb choroba rozwija się szybko. Stosuje się sól kuchenną w dawce od 10 g soli na 1 litr wody podczas krótkotrwałej kąpieli trwających 30 minut. Można zastosować długotrwałą kurację przez 20 dni, gdzie stosuje się 1 g soli n na 1 litr wody.

Kąpiele lecznicze dzielą się na krótkotrwałe i długotrwałe.

Te pierwsze polegają na zastosowaniu wyższego stężenia leków  i trwają one od kilku minut do kilku godzin. Takie zabiegi stosuje się przez kilka dni, aż do całkowitego wyleczenia ryb. Natomiast kąpiel długotrwała powinna odbywać się w słabym roztworze środka leczniczego i może trwać nawet kilka tygodni.

Wiele kolorowych rybek pływających w akwarium.

Wysoka temperatura rybim lekarstwem

Leczenie ryb akwariowych może odbywać się na zasadzie podwyższonej temperatury w zbiorniku. Najczęściej taka metodę stosuje się w przypadku rybiej ospy czy chilodoenellozyi wielu innych chorób. W temperaturze ok. 330C ulega zniszczeniu większość szczepów kulorzęska. Istnieją jednak szczepy, które odporne są na wysoką temperaturę. W takim przypadku należy zastosować inną metodę leczenia.

Wysoka temperatura w akwarium powinna być jeszcze utrzymywana przez kolejne trzy dni od momentu ustąpienia objawów chorobowych. Poza tym podwyższoną temperaturę stosuje się w przypadku przekarmienia ryb. Taka terapia zwiększa metabolizm mieszkańców akwarium. W celu przyspieszenia regeneracji zniszczonych płetw również należy nieznacznie podnieść temperaturę wody.

Zioła w profilaktyce i leczeniu ryb.

Leczenie ryb akwariowych ziołami na szerszą skalę jest czymś nowym. Niejednokrotnie stosowanym w akwarystyce surowcem roślinnym jest czosnek. Ma on działanie bakteriobójcze dzięki zawartości związków siarkowych. W czosnku znajdują się również witaminy czy mikroelementy. Natomiast zawarte w nim flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne.

Czosnek dodawany jest do niektórych mieszanek pokarmowych. Jest to środek leczniczy w zaburzeniach trawiennych  i w przypadku pasożytów przewodu pokarmowego. Najczęściej podawany jest pielęgnicom, które pochodzą z Ameryki Południowej.

Pływająca złota rybka.

Często stosowaną rośliną w profilaktyce i leczeniu ryb akwariowych jest mniszek lekarski. Na przykład w jego składzie mlecznym znajduje się inulina. Substancja ta przeciwdziała zaparciom i dobrze wpływa na florę bakteryjną.

Wiele suchych pokarmów posiada w składzie to zioło.

Ziołem leczniczym jest także powszechnie znany tymianek. Dodawany jest on do niektórych suchych pokarmów roślinnych. Tymianek posiada w składzie olejki eteryczne, flawony, kwasy organiczne i garbniki. Zioło to działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ponadto pobudza trawienie.

Walory lecznicze posiada też pospolita pokrzywa. Jest składnikiem niektórych suchych pokarmów. Zioło to pomaga w stanach zapalnych i reguluje trawienie. Od niedawna mają zastosowanie w akwarystyce liście migdalecznika.

Nazywany jest on także migdalecznikiem morskim lub tropikalnym.

Suche liście migdalecznika włożone do wody w akwarium wydzielają związki humusowe i garbniki. Powoduje to w nieznacznym stopniu obniżenia pH i nadaje wodzie bursztynowej barwy. Dodatkiem do zbiornika w celach profilaktycznych i leczniczych są również liście dębu czy szyszki czarnej olchy. Działa to bakteriobójczo i obniża pH.

Podsumowując leczenie ryb akwariowych może odbywać się różnymi sposobami i środkami. Na wiele chorób pomaga zwykła sól niejodowana, która dostępna jest w każdym domu. Dodatkowo apteczkę domową można zaopatrzyć lekami zakupionymi w sklepie akwarystycznym. W profilaktyce i leczeniu ryb doskonale pomagają zioła. Poza tym środkiem leczniczym jest również podwyższona temperatura w zbiorniku.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]