GeoZoo » Ptak » Kwarantanna ptaków
Kwarantanna ptaków

Kwarantanna ptaków

Kwarantanna ptaków ma na celu wykrycie chorób zakaźnych i pomóc w ocenie stanu zdrowia wprowadzonych do hodowli osobników. Nowo zakupionym gatunkom należy przygotować oddzielne pomieszczenie. Izolacja powinna trwać minimum kilkanaście dni.

Kwarantanna ptaków jest procesem koniecznym dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Transportowanie ptaków do odosobnionej klatki i pomieszczenia jest dla nich czynnikiem stresogennym. Dla zdrowia i płodności ptaków ważna jest sprawnie przeprowadzona kwarantanna. Należy zadbać o dobrostan tych zwierząt.

Ptaki sprowadzone z hodowli lub sklepu zoologicznego nie należy wpuszczać do pomieszczeń razem z innymi zwierzętami. Po każdym powrocie ptaka z wystawy również należy go poddać kwarantannie. Po izolacji pomieszczenie należy zdezynfekować w każdym przypadku. Nawet wówczas, gdy nie została wykryta żadna choroba u nowego domownika.

Jakich ptaków nie kupujemy?

Kwarantanna ptaków jest niezbędna w każdym przypadku nowo nabytego osobnika. Nie wolno kupować ptaków, jeżeli nie stworzymy im w mieszkaniu odpowiednich warunków do życia. Nie należy nabywać osobników wychudzonych i chorych. Ptaki z nastroszonymi piórami i osowiałe mogą być chore.

Nie wolno także sprowadzić do domu ptaków, u których widoczne są wyraźne oznaki chorobowe.

Takim przykładem mogą być:

  • znaczne braki w upierzeniu,
  • zdeformowane skrzydła i nogi,
  • ślepe osobniki,
  • zarażone ptaki pasożytami.

Ptasi dotyk

Transportowanie ptaków

Kwarantanna ptaków  dotyczy nie tylko wszystkich nowo sprowadzonych ptaków, ale również osobników z objawami chorobowymi w hodowli. Opiekun powinien dysponować pomieszczeniem, gdzie będzie ptaki przetrzymywał. Po kilkunastu dniach można dołączyć je do hodowli, jeżeli nie wydarzy się nic niepokojącego. Przez czas izolacji ptaki powinny być bacznie obserwowane pod względem wyglądu i zachowania.

Po zakupie ptasich towarzyszy trzeba je bezpiecznie przetransportować do domu. Najlepiej dokonać tego w odpowiednich klatkach lub skrzyniach transportowych. Mogą być to kartonowe pudełka. Takie transportery nie nadają się dla papug, które mogą szybko je zniszczyć i uciec. Duże kartony nie są odpowiednie dla małych ptaków, które będą obijać się o ich ścianki.

Sklepy zoologiczne posiadają w swojej ofercie odpowiednie skrzynki transportowe. Taki egzemplarz klatki powinien być solidnie wykonany i estetyczny. Może być pojedynczy lub piętrowy. Skrzynkę transportową czy pudełko można również wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać, żeby ptaki posiadały dostęp do świeżego powietrza.

W transporterze nie powinno zabraknąć wody. Podczas podróży przekraczającej 3 godziny, do klatki należy włożyć trochę pokarmu. Transporter powinien być odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Należy pamiętać, że ptaki nie powinny być hodowane pojedynczo, a po zakupie objęte kwarantanną. Skrzynkę czy klatkę po transporcie trzeba zdezynfekować.

Cel kwarantanny

Kwarantanna ptaków dotyczy nowo zakupionych osobników i ptaków z objawami chorobowymi. W takich przypadkach izolacja od pozostałych zwierząt jest konieczna. Ptasia kwarantanna pomaga wykryć rozmaite schorzenia ptaków i zwraca uwagę na ogólną ich kondycję. Ponadto ochrania hodowlę przed zakażeniem chorobą zakaźną.

Kwarantanna jest terminem określonym w prawie. Jest to w świetle obowiązujących przepisów odosobnienie zwierząt i ich obserwacja. Ma to na celu wykluczenie możliwości przeniesienia chorób na inne zwierzęta. Bez wiedzy weterynarza nie wolno ptakom chorym podawać antybiotyków, ponieważ zostanie osłabiony układ odpornościowy.

Podczas kwarantanny ptaki nie mogą mieć kontaktu z żadnymi innymi zwierzętami. W przypadku podejrzewania choroby zaraźliwej dla ludzi, np. zoonozy, należy odpowiednio się zabezpieczyć. Przed wejściem do pomieszczenia kwarantanny, trzeba założyć odzież ochronną i maseczkę na twarz. Po wyjściu odzież należy zdjąć i wziąć niezwłocznie prysznic. 

Kwarantanna ptaków stanowi zabezpieczenie dla pozostałych zwierząt w hodowli. Ptaki mogły zarazić się przed kupnem, ale jeszcze nie nastąpiły objawy chorobowe. Czas inkubacji choroby jest różny w przypadku poszczególnych schorzeń. Z tego względu czas kwarantanny należy dostosować do czasu inkubacji podejrzewanej choroby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]