GeoZoo » Zoologia » Kret
Kret

Kret

Kret należy do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ssaków. Jest on zwierzęciem żyworodnym z rzędu ryjówkokształtnych. Zwierzęta te uchodzą za szkodniki w ogrodach, na trawnikach, lotniskach czy obiektach sportowych. Przyczyniają się również do osłabiania wałów przeciwpowodziowych.

Kret nie jest tylko szkodnikiem stawiającym w ogrodzie kopce, ale również potrafi być pożytecznym zwierzęciem. Żywi się on owadami niszczącymi uprawy. Natomiast tworząc podziemne korytarze spulchnia i natlenia glebę. Nie jest on jednak mile widziany w przydomowych ogródkach, gdzie ludzie zastawiają na niego rozmaite pułapki.

Podział kretów

Kret jest oryginalnym zwierzęciem, znacznie różniącym się od pozostałych stworzeń. Krety podobnie jak inne zwierzęta w układzie systematycznym podzielone są na: królestwo, gromadę, rząd rodzinę, rodzaj i gatunek. Bardziej szczegółowy podział tworzy podrzędy czy podrodziny.

Krety zostały sklasyfikowane w rodzinie kretowatych oraz podrodzinie i plemieniu kretów. Zwierzęta te należą do rodzaju kreta, który obejmuje podrodzaje wraz z gatunkami. Krety w środowisku naturalnym zamieszkują Europę i zachodnie tereny Azji.

Kret

Kret europejski

Kret europejski jest bardzo znanym zwierzęciem, które występuje w Europie za wyjątkiem Irlandii. Zamieszkuje na terenach pól, ogrodów i polan leśnych. Jest on niedużym ssakiem o długości ciała w granicach 17-20 cm i wadze około 12 dag. Długość ogona dochodzi do 3,5 cm. Pysk jego zakończony jest długim ryjkiem.

Ma malutkie oczy o średnicy 1 milimetra, a uszy cofnięte do tyłu. Posiada 44 zęby. Ma długie i silne ramiona. Przednie kończyny zakończone są dużymi i szerokimi łapami z potężnymi pazurami. Przypominają one ludzką dłoń. Ciało jego porośnięte jest czarną i gęstą sierścią, która nie przepuszcza wody.

Kret posiada słaby wzrok, rozróżniający tylko natężenie światła. Wyróżnia się świetnym węchem i słuchem, które wraz z włosami czuciowymi pomagają mu w lokalizowaniu ofiary. Jest wspaniałym pływakiem poruszając się, jak nakręcona zabawka. Na bagiennych glebach potrafi nawet wykopać kretowiska na wysokość 90 cm.

Rzadko wychodzi z podziemi. Nie hibernuje, a porę zimową spędza w głębokich korytarzach.

Najbardziej aktywny jest rano. Zapada w głęboki sen przez trzy godziny, a cztery godziny intensywnie żeruje i gromadzi pokarm na zimę. Okres godowy kreta wynosi o jednego do dwóch dni. Ciąża samicy trwa około 28 dni. Po czym na świat przychodzi od 2 do 7 młodych, które są nagie i ślepe.

Potomstwo  usamodzielnia się po dwóch miesiącach, a dojrzałość płciową osiąga po roku. Jego dietę stanowią w większości dżdżownice. Chętnie spożywa również larwy owadów, ślimaki i drobne kręgowce, takie jak myszy czy małe ptaki. Zapasy jego składają się głównie z żywych dżdżownic.

W ciągu doby potrafi wykopać korytarz długości 12-15 metrów o średnicy 6 cm. Podziemne korytarze mogą ciągnąć się nawet na długość 1 km. Kret jest samotnikiem i dożywa do 4 lat. W Polsce jest częściowo chroniony. Nie obejmuje ona jednak: lotnisk, obiektów sportowych, szkółek czy upraw ogrodniczych.

Kret

Podziemne korytarze kreta

Kret drąży dwa rodzaje korytarzy. Jedne służą do mieszkania. Znajdują się w nich sypialnie wyściełane mchem i trawą, większe komory i spiżarnie. Jest tam również komnata z wodami gruntowymi. Drugi rodzaj to korytarze żerowiskowe. 

Kret jest bardzo zorganizowanym ssakiem kopiącym przez całe życie podziemne korytarze. W ciągu doby potrafi wykopać  od 12 do 15 metrów podziemnych tuneli o średnicy 6 cm. Ziemia z korytarza wypychania jest co pewien czas na zewnątrz.

Kret gromadzi zapasy żywności na zimę, które składają się przede wszystkim z żywych, ale unieruchomionych dżdżownic. Kret stosując precyzyjną strategię, lokalizuje nerw dżdżownicy nagryzając go zębami. W taki sposób paraliżuje dżdżownicę.

Pomimo, że kret wspaniale pływa, to jednak w zalanym tunelu może utonąć.

Krecik

Kret dzięki czeskiemu reżyserowi i rysownikowi Zdenkowi Milerowy, który stworzył anonimową postać krecika zyskał sympatię na naszej planecie. Kret nie jest pożądany na działkach czy ogrodach. Pod ziemią drąży on rozległe korytarze, rozbudowując ciągle nowe labirynty.

Kret żyjąc w podziemnym świecie częściowo stracił kontakt ze światem zewnętrznym. Nie ma dla niego większego znaczenia dzień i noc. Ze względu na podziemne życie nie jest często widywany. W Polsce kret jest chroniony, ale nie we wszystkich miejscach. Z kretami w ogrodach należy obchodzić się humanitarnie. Wystarczy go wykopać i przenieść w inne odległe miejsce, jakim może być łąka.

Krety są w naszej przyrodzie potrzebne i pożyteczne, ale utrudniają często ludziom życie. Kopce mogą również tworzyć nornice. Nie wolno stosować trucizn ani zabijać kretów. Jak nie ma kretów, to często grasują inne szkodniki. Doskonałym przykładem są pędraki, obgryzające korzenie roślin i niszczące trawę. Są one bardziej uciążliwe niż krety.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]