GeoZoo » Strona Główna » Porady » KOT SIKA NA ŁÓŻKO
Kot sika na łóżko

KOT SIKA NA ŁÓŻKO

Kot sika na łóżko z wielu powodów. Po wykluczeniu zdrowotnych przyczyn pozostają behawioralno – komunikacyjne. Dom, w którym kot w sposób niekontrolowany pozostawia swoje odchody, nie jest miejscem przyjaznym.

Kot sika na łóżko swojego opiekuna lub innego członka rodziny. Może on spryskać otoczenie moczem w pozycji stojącej lub w przysiadzie. Nie należy go karcić, ale zastosować odpowiednie środki, które oduczą kota tego nawyku. Trzeba poszukać przyczyn problemu i je wyeliminować. Dzięki temu szybciej zostaną osiągnięte pozytywne efekty.

Rola kociej kuwety

Kot sika na łóżko, ponieważ nie akceptuje zakupionej kuwety czy nie dysponuje własną. Kot powinien mieć stały dostęp do kuwety. Jego toaleta powinna być stabilna i dostosowana do kociego rozmiaru. Kuwetę należy utrzymywać w czystości, a żwirek wymieniać regularnie. Poza tym koci klozet powinien być ustawiony w miejscu, które gwarantuje trochę prywatności.

Kocia toaleta powinna być obszerna oraz głęboka, żeby pupil mógł się w niej swobodnie obracać i kopać. Rodzaj żwirku należy dostosować do upodobania podopiecznego. W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju podłoże do kuwety. Na przykład: piasek, żwirek, glinka, kora, trociny czy włókno drzewne. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie koty tolerują żwirek zapachowy.

Przyczyny oddawania moczu na łóżko

Kot sika na łóżko, a nie do kuwety, która powinna spełniać rolę kociego klozetu. W takim przypadku należy odnaleźć powody niepożądanego zachowania pupila.

Kot może oddawać mocz na łóżko, gdyż:

  • znaczy w ten sposób swoje terytorium,
  • cierpi na zapalenie pęcherza czy niedrożność jelit,
  • ma zwyrodnienie stawu, co utrudnia kotu korzystanie z toalety,
  • odznacza się przeważnie dużą nerwowością lub przeżywa stres,
  • inny kot korzystał z kuwety, czego nie lubi większość futrzaków,
  • posiada niechęć do kuwety,
  • boi się korzystać ze swojej toalety, która stoi w nieodpowiednim miejscu,
  • jest to wyraz kociej agresji,
  • nie toleruje żwirku zapachowego,
  • jest to zazdrość o nowego kociego współlokatora,
  • opiekuna jego nie ma w domu,
  • źle została przeprowadzona nauka czystości,
  • kotka ma ruję.

Koty kastrowane mogą także znaczyć teren moczem. Koci mocz pełni nie tylko rolę wydalniczą, ale również rolę znaku, który można porównać do pieczęci. Poza tym kot moczy obiekt, który jest dla niego atrakcyjny i chce go mieć tylko dla siebie. W tym przypadku jest to łóżko. Nie kastrowane samce zapach moczu uzupełniają dodatkowo ostro woniejącą wydzieliną gruczołów zapachowych. 

Kot sika na łóżko

Wyeliminowanie kocich zaburzeń

Kot sika na łóżko i trzeba go od tego nawyku odzwyczaić, po znalezieniu przyczyny. Proces ten przebiega z różnym powodzeniem. W przypadku nieobecności opiekuna w domu z reguły wystarczy, że pojawi się on ponownie w mieszkaniu.

Natomiast sikanie kota z przyczyn zdrowotnych to konieczna wizyta w przychodni weterynaryjnej.

Powodem niewłaściwego zachowania może być kuweta, którą należy bardziej uatrakcyjnić. Na przykład wsypać inny rodzaj żwirku czy dać jego grubszą warstwę, gdyż koty mają tendencję do zagrzebywania swoich wydalin.

Kiedy przyczyną jest stres trzeba skorzystać z pomocy psychologa  dla zwierząt.

Nauka czystości powinna być przeprowadzona we właściwy sposób. Szkolenie należy zacząć od samego początku, zaraz po przybyciu kota do domu. Trzeba pamiętać, że każdy koci przyjaciel ma inny charakter i upodobania.  Najlepiej jest patrzeć na świat kocimi oczami i właściwie odbierać sygnały wysyłane przez pupila.

Kot sika na łóżko, ponieważ chce zwrócić na siebie uwagę.

Poza tym czuje się samotny i zaniedbywany. Dlatego należy codziennie poświęcać mu trochę swojego wolnego czasu. Włożyć podopiecznego do kuwety i za oddanie w niej moczu, pochwalić czy nagrodzić ulubionym przez pupila smakołykiem. 

Kot sika na łóżko ze względu na zaburzenia behawioralne, które mogą mieć podłoże medyczne. Przed wdrożeniem rozwiązań terapeutycznych należy wykluczyć chorobę. Rozwiązania w związku z nieporządnym kotem trzeba dobierać precyzyjnie, żeby przywrócić równowagę we wspólnym świecie człowieka z kotem.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]