GeoZoo » Kot » KOT EGIPSKI MAU
Kot Egipski Mau

KOT EGIPSKI MAU

Kot Egipski Mau to piękne i z natury przyjacielskie stworzenie o książęcej postawie, które zaliczane jest do najszybszych zwierząt domowych. Należy do jednej z najstarszych kocich ras. To inteligentne stworzenie jest lojalne i oddane oraz wierne, jak pies.

Kot Egipski Mau, jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Egiptu. Mau w starożytnym języku egipskim oznacza „kot”. Wizerunki tych stworzeń zostały znalezione w grobowcu w Tebach. Według wszelkich poszlak uważa się, że to Egipcjanie udomowili rasę tych kotów, które były czczone, a po śmierci mumifikowane.

W Egipcie podobizny tych wspaniałych kotów przedstawiano na malowidłach i hieroglifach oraz stawiano im pomniki. Egipskimi Mau otaczali się ludzie zamożni i władcy, którzy podziwiali je i czcili.  Niejednokrotnie przypisywano im nieziemskie moce.

Wierzono, że zwierzę to chroni dom przed złymi mocami.

Kot Egipski Mau został przywieziony do Stanów Zjednoczonych w 1956 roku za sprawą rosyjskiej księżniczki Natalii Trubeckiej, co zapoczątkowało hodowlę tych kotów. Za odrębną rasę uznane zostały w 1968 roku. Do Europy przybyły dopiero w 1992 roku.

Kot Egipski Mau

Wygląd

Egipski Mau jest krótkowłosym kotem średniej wielkości o długim i umięśnionym ciele. Posiada charakterystyczny fałd luźnej skóry, która wisi pomiędzy kolanem, a bokiem. Umożliwia to stworzeniu wykonywanie długich skoków. Długość jego życia wynosi ok. 15 lat, a nawet więcej. Kot ten waży w granicach 3 – 7 kg.

Ma głowę w kształcie klina i zaokrągloną kufę. Na czole widnieje znak w kształcie litery „M”, który jest symbolem skarbeusza.

Jego duże oczy w kształcie migdałów mają intensywnie zielone tęczówki, ale mogą być również koloru piwnego. Posiada średnie lub duże uszy, które są szeroko rozstawione i pokryte na czubkach kępkami włosów.

Kot Egipski Mau ma pokrytą skórę i futro okrągłymi cętkami, które są równomiernie rozmieszczone. Cętki ulegają przekształceniu w pasy od uszu po szyję i wzdłuż kręgosłupa. Na klatce piersiowej pasy przypominają naszyjnik. Gęsta sierść kota jest delikatna i lśniąca oraz odstająca od ciała.  Ciemne paski widać również na średniej wielkości ogonie. Koty te posiadają umaszczenie: srebrzyste, brązowe, dymne. Kończyny tylne są dłuższe od przednich i zakończone okrągłymi stopami.

Pielęgnacja

Pielęgnacja Egipskiego Mau nie jest trudna, polegająca przede wszystkim na delikatnym czesaniu futerka grzebieniem z twardym włosiem. Kot może być od czasu do czasu wykąpany, co zapobiega alergiom. Stworzenie to uwielbia czesanie i lubi wodę. Kąpiel traktuje, jak dobrą zabawę.

Kot Egipski Mau

Egipski Mau należy do kocich łakomczuchów, dlatego dużą rolę odgrywa prawidłowe odżywianie. Pozbawiony kontroli szybko może przytyć. Zęby kota podatne są na różne choroby, dlatego należy je kontrolować i dokładnie czyścić. Do ścierania kocich pazurów niezbędny jest drapak. Doskonałym miejscem dla kota jest ogród, w którym może dowolnie biegać i skakać.

Temperament

Egipski Mau o bystrym spojrzeniu jest niesamowicie żywiołowym kotem, który lubi zabawę i dużo ruchu. Szybko uczy się aportować i chodzić na smyczy, jak pies. Potrafi również nauczyć się różnych sztuczek. Nie lubi samotności, co sprawia, że przepada za towarzystwem człowieka. Lubi także podróże i figle z dziećmi.

Bardzo przywiązuje się do właściciela, wobec którego jest niesamowicie lojalny.

Kota tego należy zapoznać z nowym miejscem, ponieważ pobyt w nowych warunkach nie znoszą zbyt dobrze. Powinien stopniowo przywyknąć do nowych warunków. Należy zapoznać jego z odgłosami i zapachami w domu, ponieważ ma mocno rozwinięty zmysł wzroku, słuchu i węchu.

Toleruje inne zwierzęta, ale wpierw musi je zaakceptować.

Większość kotów tej rasy wydaje dużo dźwięków w sposób melodyjny i cichy. W ten sposób wyrażają swoje potrzeby i zainteresowania. Szczęśliwy kot wydaje specyficzne odgłosy. Oznaką jego zadowolenia jest również energiczne machanie ogonem. Jest wspaniałym towarzyszem człowieka, chodząc za nim niczym pies.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]