GeoZoo » Kot » Koci słuch
Koci słuch

Koci słuch

Koci słuch jest bardzo istotnym środkiem komunikacji zwierzęcia. Jest on niewątpliwie najostrzejszym zmysłem kotów. Zakres słyszalności fal dźwiękowych u kotów jest znacznie szerszy, niż u ludzi. Kierowanie się kota za pomocą dźwięków jest bardzo ważne. Zwłaszcza, gdy została ograniczona komunikacja wzrokowa.

Koci słuch  ma szczególne znaczenie w życiu kociego przyjaciela. Jest cztery razy lepszy od ludzkiego. Dźwięk rozchodzi się w postaci fal. Ich częstotliwość mierzona jest w hercach (Hz) lub (kHz). Dźwięk jest tym wyższy, im wyższa jest częstotliwość. Człowiek przeważnie słyszy dźwięki w granicach 20 kHz. Natomiast koty wychwytują dźwięki nawet do 80 kHz.  Często urządzenia domowe głośno pracujące są uciążliwe dla kociego towarzysza.

Anatomia kociego ucha

Koci słuch to obok wzroku bardzo cenny narząd zmysłu. Kocięta rodzą się głuche, gdyż ich kanały słuchowe są zamknięte. Po trzech tygodniach zaczyna funkcjonować ich słuch. U niektórych kotów może występować wrodzona głuchota. Najczęściej obserwuje się to u białych kotów z niebieskimi tęczówkami.

Istotną rolę pełni tu anatomia kociego ucha, które zbudowane jest z:

  • Ucha zewnętrznego, które tworzy małżowina uszna i kanał słuchowy wyściełany cienką warstwą skóry. W niej zlokalizowane są gruczoły apokrynowe i łojowe, które produkują wydzielinę uszną. Koci przewód słuchowy jest znacznie dłuższy, niż człowieka. Przybiera on kształt litery L. Pomiędzy uchem zewnętrznym, a środkowym znajduje się błona bębenkowa.

Charakterystycznym elementem kociej małżowiny usznej jest kieszonka z fałdu skórnego. Znajduje się ona u nasady kocich uszu, po zewnętrznej stronie małżowiny. Ruchliwe małżowiny pomagają w dokładniejszym zlokalizowaniu źródło głosu.

Koty słyszą dźwięki, które my nie odbieramy.  

  • Ucha środkowego, które obejmuje jamę bębenkową. Połączona ona jest z gardłem i trąbką Eustachiusza. W jamie bębenkowe umiejscowione są trzy kosteczki słuchowe, które odpowiadają za odbieranie fal dźwiękowych. Znajduje się tam kowadełko, strzemiączko i młoteczek.
  • Ucha wewnętrznego, które zbudowane jest z trzech półkolistych kanałów, ślimaka i nerwu słuchowego. Są tam również receptory słuchowe i równowagi.

Receptory w uszach odbierają fale akustyczne, wibracje i prądy powietrza. Koty często obracają uszami w kierunku dochodzących dźwięków. Zawsze kierują uszy w stronę źródła odgłosów, które je zaniepokoją. Każde ucho może poruszać się niezależnie od drugiego.

Niejednokrotnie jedno ucho skierowane jest do przodu, a drugie do tyłu w celu lepszej lokalizacji źródła dźwięku.

Kocie uszy w zależności od rasy mogą wymagać szczególnej pielęgnacji i troski. Do pielęgnacji wykorzystuje się płyny lub specjalnie nawilżone płatki. Nie wolno stosować wody, ponieważ trudno ją usunąć z kanału usznego. Z wiekiem słyszalność dźwięków słabnie, ale nadal słuch może zastąpić słabnące narządy: wzroku i węchu.

Niepełnosprawny kot

Znaczenie kociego słuchu

Koci słuch należy co pewien czas sprawdzać i jednocześnie kontrolować uszy. Kot słyszy dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ponieważ ma bardziej czuły słuch od ludzkiego. Bardzo głośne dźwięki mogą uszkodzić słuch. Koty bardzo dobrze słyszą tony wysokie, nawet o jedną oktawę wyżej, niż pies.

Koty nie lubią hałasów. Przykładem może być głośno pracujący sprzęt domowy, np. odkurzacz.

Koty obok bardzo czułego słuchu mają na swoich stopach detektory wibracji. Umożliwia to odbiór bardzo niskich częstotliwości w granicach 200 – 400 Hz. Jest to możliwe, ale tylko w krótkich odcinkach czasowych. Koty wyczuwają ton głosu człowieka oraz lepiej reagują na ciche i delikatne dźwięki. Z tego względu warto jest przemawiać do kota przyjaznym i łagodnym głosem.

Koty słyszą ogromną skalę ultradźwięków, co pomaga im w polowaniu i zlokalizowaniu zdobyczy. Dwojgiem uszu wykrywają piski mysz, szczurów i innych drobnych zwierząt. Słyszalne jest dla nich również brzęczenie małych owadów. Poza tym odbierają bardzo wiele innych dźwięków i szmerów.

Gdy kot nadsłuchuje jego uszy kierują się w stronę dochodzących do nich odgłosów.

Ponadto każde z nich może być zwrócone winną stronę, co pozwala dokładniej zlokalizować źródła dźwięku. Z odległości metra koty są w stanie zlokalizować dwa źródła dźwięków. Oddalone są one od siebie  o 7,5 centymetra. Jest to bardzo przydatne podczas kocich łowów.

Koci słuch jest wyostrzony, dlatego bez trudu wychwytuje wysokie dźwięki. Ma on fundamentalne znaczenie dla przeżycia, gdyż przynosi informacje o kocim środowisku. Zmysł słuchu ostrzega kota o zagrożeniu. Narząd słuchu jest bardzo ważnym środkiem komunikowania. Upośledzenie zmysłów kota mogą powodować niektóre choroby i wiek zwierzęcia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]