GeoZoo » Kot » Koci ogon
Koci ogon

Koci ogon

Koci ogon jest bardzo ważnym narządem sygnalizacji społecznej. Z ustawienia głowy i ogona można wywnioskować w jakim kot jest nastroju. Koty wyróżniają się wielorakimi i wysoko rozwiniętymi sposobami porozumiewania się pomiędzy osobnikami. Ruchy, postawy ciała i ustawienie ogona wyrażają róże kocie nastroje.

Koci ogon służy do porozumiewania się między sobą kotów dorosłych zarówno tej samej płci, jak i odmiennej oraz kotki z potomstwem. Koty w swoisty sposób potrafią komunikować się między sobą. Służą temu różnorodne behawioralne systemy sygnalizacyjne: głosowe, ruchowo-pozycyjne, dotykowe czy zapachowe. Funkcje porozumiewania polegają na przybieraniu rozmaitych postaw, mimice i gestach.

Pozycje i ruchy kociego ogona

Koci ogon może sygnalizować również radość i chęć do zabawy naszego pupila. Z ustawienia i ruchów ogona można wiele odczytać. Kot przekazuje nam rozmaite sygnały na podstawie ustawionego ogona, głowy, ciała i nóg.

Do najczęstszych sygnałów przekazywanych za pomocą ogona przez kociego towarzysza należą:

  • Ustawienie pionowo bądź falująco ogona, co oznacza ufność, zadowolenie i chęć przyjaznego kontaktu.
  • Ogon wygięty łukowato, wypukłością ku górze, niekiedy przy podobnie wygiętym grzbiecie ujawnia zabawowy nastrój kota.
  • Lekko ugięty ogon w pozycji zbliżonej do poziomu, który wskazuje na nastrój pogodny. Względnie wyrównany nastrój czyli umiarkowane zadowolenie.
  • Ogon częściowo opuszczony do dołu sygnalizuje nastrój mniej pogodny.
  • Poruszanie czubkiem ogona wskazuje na skupienie uwagi. Doskonałym przykładem jest czajenie się albo umiarkowane pobudzenie.
  • Jeżenie włosów na ogonie i często na całym ciele oznacza nagłe zagrożenie. Przestraszone koty, a niekiedy kocięta nawet podczas zabawy jeżą sierść na ciele. Wydają w ten sposób sygnały ostrzegawcze przed nagłym atakiem.
  • Opuszczony ogon aż do ziemi znamionuje nastrój pewnego zdeprymowania, czujności i poczucia zagrożenia. Oznacza to zupełny brak zadowolenia i konkretny cel wędrówki. Przy opuszczonym ogonie do ziemi kot ma pochyloną głowę, a nogi mniej bądź bardziej ugięte.
  • Mocne poziome ruchy całym ogonem przypominające  przyjazne machanie ogonem psa, oznaczają u kota zupełnie inny nastrój. Znamionuje to silne zdenerwowanie kota i jego niezadowolenie, które może przybrać formę agresji.

Koci ogon jest doskonałym sygnalizatorem kociego nastroju. Ocieranie się zwierzęcia bokiem głowy, tułowia i ogona, które zwane jest łaszeniem, to sygnał nieagresji. Oznacza przyjaźń i apel o wzajemność i opiekę.  Jednocześnie na meblach, o które się ociera pozostawia bardzo delikatną woń pokojowości i przyjaźni. Woń ta jest zupełnie inna od woni pozostawianej przez samicę w okresie rui.

Normalny i nieznerwicowany kot posiada wrodzone, bardzo duże zapotrzebowanie na pieszczoty. Istnieje ścisły związek pieszczot z pielęgnacją ciała. Z tego względu wiele kotów przepada za czesaniem. Jednak nie należy kotu dokuczać nadmiarem czułości, gdyż wtedy może okazać nam swoje niezadowolenie.

Agresywność kotów ma z reguły podłoże lękowe i charakter obronny.

Koci ogon pełni w życiu kota bardzo istotną rolę. Dlatego genetyczne eksperymenty prowadzące do usztywnienia ogona, jego skrócenia czy zupełnego jego braku są cechą degeneracyjną. W ten sposób zostaje uszczuplony repertuar kocich sposobów sygnalizacji, co nie powinno mieć miejsca w życiu zwierząt. Postawa kociego ogona często sygnalizuje czułość i miłość pomiędzy osobnikami.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]