GeoZoo » Pies » Kastracja psa
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez kompetentnego lekarza weterynarii jest dla psa bezpieczny. Przed tym zabiegiem powinny zostać przeprowadzone badania krwi.

Kastracja psa czyni go nieodwracalnie bezpłodnym. Zabieg taki najlepiej przeprowadzić dopiero po zakończeniu wzrostu i rozwoju psa. Kastracja powinna być przeprowadzona przez specjalistę pod pełnym znieczuleniem. Natomiast sterylizacja w odróżnieniu od kastracji polega na podwiązaniu jajowodów albo nasieniowodów. Badania krwi przed zabiegiem niezbędne są do ustalenia jej krzepliwości.

Kastracja suki

Kastracja psa może przynieść obopólne korzyści zarówno dla zwierzęcia, jak i dla jego właściciela. Dla suk kastracja powinna zostać powiązana z usunięciem macicy z powodu późniejszych powikłań. Jest to poważny zabieg, który powinien być przeprowadzony fachowo i z zachowaniem higieny oraz aseptyki. Prawidłowo przeprowadzona kastracja zapobiega nowotworowi sutka.

W przeciągu kilku dni po zabiegu suka powinna otrzymywać prewencyjnie antybiotyk. Nowoczesna metoda operacyjna nie wymaga już zdejmowania szwów i opatrunków. Zabieg ten nie wpływa na inteligencję ani osobowość zwierzęcia. Nierzadko zwiększa się pieszczotliwość i przywiązanie suki do właściciela.

Kastracja dotyczy najczęściej czworonogów nierasowych bądź rasowych, które nie są przeznaczone do rozrodu.

Wykastrowane suki i psy są często najlepszymi zwierzętami domowymi. Zabieg ten zapobiega nadmiernej rozrodczości. W przypadku suki zalecane jest przeprowadzenie kastracji w wieku 5-6 miesięcy życia i przed pierwszą cieczką. Zapobiega ona niepożądanej ciąży i mnożenia niechcianego potomstwa. Liczne grono szczeniąt i psów dorosłych czeka w Polsce na adopcję, często bezskutecznie.

Kastracja psa

Kastracja psa to najmniej ryzykowne i najbardziej skuteczne ograniczenie rozrodczości. Po takim zabiegu pewne dziedziny życia socjalnego przestają być dla psa interesująca. Dla samców zabieg kastracji wykonany pod narkozą i doświadczoną ręką nie jest skomplikowany. Na czas wybudzenia się z narkozy, psi pacjent powinien zostać umieszczony w miękko wysłanym legowisku.

Tego samego dnia nie powinien jeszcze jeść ani skakać. Następnego dnia może swobodnie poruszać się. Pies po kastracji nie staje się ospały, nie traci również własnej osobowości czy inteligencji. Może jednak nabrać skłonności do tycia, co należy wziąć pod uwagę. Niekiedy może wykazywać wyraźne zapędy erotyczne podobnie jak ma to miejsce u kocurów.

Kastracja psa zapobiega niekontrolowanemu rozrodowi. Przyczynia się również do problemu bezdomności czworonogów. Przeprowadzanie kastracji zalecane jest, gdy pies ma pół roku lub więcej. W Polsce taki zabieg dokonywany jest po osiągnięciu przez czworonoga dojrzałości płciowej.

Kastracja może również poprawić komfort życia psa, a także:

  • znacznie obniża popudliwość i popęd płciowy psa,
  • zapobiega nowotworom: jąder, odbytu i prostaty,
  • ogranicza skłonności do agresji i włóczęgostwa,
  • minimalizuje poziom frustracji czworonoga, zmieniając zachowanie psa podczas spacerów w okresie cieczek u suk.

Kastracja psa jest znacznie lepsza niż wymuszony celibat. Dlatego niektórzy ludzie uważają, że przez kastrację zwierzę zostaje unieszczęśliwione. Jednak taki pogląd niejednokrotnie wynika z tradycji obyczajowych, gdzie sprawność płciowa mężczyzn wyniesiona jest na piedestał. Po takim zabiegu i rekonwalescencji stan fizyczny psów nie przysparza żadnych dolegliwości.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]