GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Karaś ozdobny
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden z podgatunków karasia chińskiego. Jest to słodkowodna ryba, która jest hodowana w domowych akwariach. Naturalnym środowiskiem karasia ozdobnego jest Azja.

Karaś ozdobny to inaczej złota rybka, nazywana również welonem. W naturze występuje w Japonii, Chinach i Wietnamie. Współcześnie rozwleczona jest po całym świecie. Zasiedla wody płynące i stojące. Złotą rybkę można spotkać w sadzawkach, a także w wodach o niskiej zawartości tlenu. Występuje również w wodach słonawych czy nawet bardzo mocno zanieczyszczonych.

Wygląd zewnętrzny

Karaś ozdobny w zależności od odmiany może być różnej wielkości w granicach 10-40 cm. Samce są mniejsze i szczuplejsze od samic. Istnieje bardzo wiele odmian złotych rybek. Różnią się między sobą długością, masą, kształtem ciała i płetw oraz ubarwieniem.

Rasowe rybie okazy karasia ozdobnego są bardzo drogie i trudno dostępne.

Klasyfikacja tych ryb została dokonana na podstawie kilku czynników. Zwłaszcza wzięto pod uwagę kształt ryb, stopień rozwiniętych płetw oraz zawartość guaniny, która decyduje o przezroczystości skóry i łusek. Ubarwienie ma tu mniejsze znaczenie. Forma wyjściowa karasia ozdobnego jest wydłużona i bocznie spłaszczona.

Ze względu na przezroczystość skóry i łusek zostały wyodrębnione trzy grupy odmian:

  • Metaliczne czyli błyszczące, gdzie wszystkie łuski są widoczne. Odmiany te najczęściej mają ubarwienie prawie czerwone, pomarańczowe, żółtociemne lub aksamitnoczarne.
  • Opalizujące czyli perłowe, których łuski nadal są widoczne, ale posiadają perłowy połysk o różnorodnym ubarwieniu. Może być to kolor czerwony, fioletowy czy niebieski.
  • Matowe, gdzie łuski są mało widoczne ale o różnym ubarwieniu.

Karaś ozdobny może być mały, średni i duży. Odmiana karasia hodowana w Polsce raczej nie odpowiada światowym standardom rasowym. W naszym kraju w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia działał Klub Miłośników Złotych Rybek, który założony był przez Adama Latuska. Istniał on przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Akwarystów.

Rozmnażanie

Karaś ozdobny jest łatwą rybą do rozmnażania, ale przy troskliwej opiece. Pokrywy skrzelowe, głowa i promienie płetw piersiowych samców w okresie godowym pokrywa „wysypka tarłowa”. Podczas tarła temperatura wody powinna wynosić do 24oC. Do tarła może dochodzić kilka razy w roku po osiągnięciu przez ryby wieku w granicach 3-4 lat.

Silnie klejąca ikra najchętniej zrzucana jest wśród roślinności w liczbie 2000 sztuk. Ikra powinna być natychmiast oddzielona i dobrze zabezpieczona przed dorosłymi osobnikami, które chętnie ją zjadają. Po złożeniu jajeczek następuje wylęg narybku, któremu najlepiej jest podawać pokarm pyłowy.

Ten rodzaj pokarmu dostępny jest w sklepach akwarystycznych. Rozmnażanie karasia ozdobnego nie jest skomplikowane, gdy woda posiada odpowiednie parametry. Specjalistyczne hodowle nastawione są na wybieranie i krzyżowanie osobników o najlepszych cechach. W ten sposób powstają kosztowne odmiany rasowe karasia ozdobnego.

Zachowanie i temperament

Karaś ozdobny jest bardzo atrakcyjną rybą o specjalnych wymaganiach. Dla kilku osobników rybich odmian akwariowych trzeba przeznaczyć przestronne akwarium o długości, co najmniej 1,5 metra. Nie wolno trzymać ryb w zbiornikach w kształcie kuli, ponieważ ma to negatywny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie.

Karaś ozdobny jest rybą ruchliwą i energiczną. W skład jadłospisu karasia ozdobnego wchodzi różnorodny pokarm. Jest to ryba wszystkożerna. Można jej podawać: wazonkowce, rozwielitki, dżdżownice, oczliki, a także pokarm suchy. Dietę należy uzupełnić pokarmem roślinnym. Pod względem żywieniowym nie stwarza żadnych problemów.  

Temperatura

Temperatura wody akwariowej powinna wynosić w granicach 18-21oC, a odczyn pH mieścić się w przedziale 6-8. Większość odmian karasia ozdobnego może przebywać w temperaturze 8-24oC. Woda może być od miękkiej do twardej. Wszystkie karasie są rybami bardzo towarzyskimi.

Nie przejawiają agresji wobec innych osobników swojego gatunku.

Niektóre należy hodować w oczkach wodnych lub sadzawkach. Dzikie formy karasia ozdobnego są bardziej odporne i bez problemu przystosowują się do zróżnicowanego środowiska. Hodowlany karaś ozdobny w dobrych warunkach może żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej. Odpowiednio pielęgnowany jest wytrzymały i odporny na choroby. Nie wszystkie odmiany złotej rybki nadają się do akwariów.

Karaś ozdobny to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jest zwierzęciem stadnym, które dobrze czuje się w zbiorniku w grupach, co najmniej 5 osobników. Odmiany akwariowe karasia ozdobnego są wymagające. Woda w zbiorniku powinna być odpowiednio filtrowana. Ryby te nie nadają się dla początkujących akwarystów.

Karaś ozdobny był wykorzystywany w laboratoriach, jako obiekt badań. W okresie ponad dziesięciowiekowej hodowli doczekano się około 300 odmian. Najwięcej odmian jest chińskich, które dorównują liczbie ras gołębi żyjących na naszej planecie. Istnieje również kilkadziesiąt odmian amerykańskich i japońskich. Inne kraje wyhodowały znacznie mniej odmian złotej rybki.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]