GeoZoo » Gryzoń » Jeżozwierz afrykański
Jeżozwierz afrykański

Jeżozwierz afrykański

Jeżozwierz afrykański to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: ssaki i rząd: gryzonie. Należy on do rodziny jeżozwierzowatych. Żyje na terenach Afryki i Azji. Można podziwiać go w ogrodach zoologicznych. W warunkach domowych jest on rzadko hodowany w Polsce. Jest  mniej popularny niż inne gryzonie.

Jeżozwierz afrykański to największy gryzoń bytujący obecnie w Afryce. Zamieszkuje głównie tereny suche i skaliste. Sprowadzany jest do Polski przez miłośników egzotycznych zwierząt. Jeżozwierz afrykański nie jest z natury agresywny. Jednak w przypadku, gdy czuje się zagrożony może strzelać kolcami. Jeżozwierz to zwierzę długowieczne. Z gryzoni jedynie dłużej żyje od niego golec.

Zasięg występowania

Jeżozwierz afrykański w naturalnym środowisku zamieszkuje tereny Afryki Północnej od Senegalu po Tanzanię i Etiopię. Występuje również na obszarze Maroka, Tunezji, Algierii i Libii. Poza tym można go spotkać na Sycylii i na Półwyspie Apenińskim.

Jeżozwierz żyjący w Południowej Europie jest mniejszy od swoich kuzynów.

Prowadzi nocny styl życia, a w dzień przebywa w norze albo jaskini. Jest singlem bądź bytuje w parach z potomstwem. Jeżozwierz afrykański prowadzi naziemny styl życia. Jego terenem są różnorodne siedliska. Przeważnie są to trawiaste sawanny, zarośla śródziemnomorskie, suche lasy.

Można go także spotkać na terenach pustynnych i półpustynnych. Uwielbia rozmaite kryjówki, nory w ziemi i szczeliny skalne. Stworzenie to jest roślinożerne. Pożywieniem jego są najczęściej korzenie, bulwy, kora, kłącza, owoce i warzywa. Uwielbia również liście i jagody.

Wygląd zewnętrzny

Jeżozwierz afrykański to okazały gryzoń. Długość jego ciała waha się w granicach 60-93 cm, a długość ogona wynosi od 8 do 17 cm. Masa jego ciała mieści się w przedziale 10-27 kg. Gryzoń ten posiada 20 ostrych i mocnych zębów, tyle samo w szczęce, co w żuchwie. Na przodzie widnieje para rylcowatych siekaczy. Za nimi umiejscowiona jest para przedtrzonowych i 6 trzonowców.

Ciąża samicy trwa 66 dni. Na świat przychodzi od 1 do 3 osobników z miękkimi kolcami, które po kilku dniach twardnieją. Samica opiekuje się nimi przez cztery miesiące. Potomstwo dojrzałość płciową osiąga pomiędzy pierwszym, a drugim rokiem życia w zależności od płci. Jeżozwierz afrykański ma małe i ciemne oczy oraz nieduże uszy.

Głowa jego jest wydłużona, a pyszczek porośnięty jest długimi włosami czuciowymi. Wyróżnia się krępą sylwetką oraz krótkimi nóżkami i ogonem. Temperatura ciała wynosi około 37oC. Posiada piękne gęste futro barwy czarno-białej. Grzbiet i ogon porośnięty jest licznymi kolcami o długości 40 cm, które w razie utraty ulegają regeneracji.

Kolce tego gryzonia są bardzo ostre. Zbudowane są one keratyny, podobnie jak włosy i paznokcie u człowieka. Na ich ciele znajduje się około 30 tysięcy kolców. Jeżozwierz afrykański odznacza się dobrym słuchem i węchem. W naturze dożywa 14 lat, a w niewoli długość jego życia może sięgać 20 lat, a nawet dłużej.

Jeżozwierz afrykański

Charakter

Jeżozwierz afrykański jest zwierzęciem monogamicznym. Odznacza się dużą ruchliwością i sprytem. Przemieszcza się zwinnie i szybko. Nie jest agresywny, jeżeli nic jemu nie zagraża. Gdy czuje nadchodzące niebezpieczeństwo i musi walczyć o życie, to stroszy kolce i potrząsa ogonem.

Kolce są jego ważnym narządem walki i obrony przed drapieżnikami. Gryzoń ten jest doskonałym pływakiem. Ma przystosowane pazury do wykopywania bulw i korzeni. Doskonale wspina się po drzewach i nie zapada w sen zimowy. Potrafi wydać około 30 dźwięków komunikacyjnych.

Jeżozwierz afrykański ubiegając się o względy samicy przybiera różne pozy i demonstruje swoje kolce. W przypadku, gdy samica nie zwraca na niego uwagi, to kroczy przed nią dumnie, potrząsając rytmicznie kolcami, które wydają grzechoczący dźwięk. Największym zagrożeniem dla tych zwierząt jest kłusownictwo. Na wolności zabijany jest on dla mięsa. Poza tym z jego kolców produkowana jest biżuteria i inne ozdoby.

Podsumowując jeżozwierz afrykański może być legalnie hodowany w Polsce. Nie brakuje pasjonatów tych zwierząt. Należy pamiętać, że w niewoli są to zwierzęta bardzo towarzyskie. Dlatego obserwacja jeżozwierza jest niezwykle interesującym i wciągającym zajęciem. W środowisku naturalnym jeżozwierze uwielbiają zbierać kości, które często magazynują w jaskini. Przede wszystkim oswojony jeżozwierz afrykański jest łagodny i nie stanowi zagrożenia dla swojego opiekuna.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]