GeoZoo » Pies » Jakie dźwięki wydają psy?
Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy?

Jakie dźwięki wydają psy? Psy wydają rozmaite dźwięki, które człowiek nie zawsze rozumie. Zwierzęta te są bardzo rozmowne i dobrze rozwinięte wokalnie. Psy i koty to najbardziej popularne zwierzęta domowe na świecie. Psy domowe żyją znacznie dłużej niż ich dzikie krewniaki czy wilki.

Jakie dźwięki wydają psy? Dźwięki wydawane przez czworonogi pomagają im w komunikowaniu się z osobnikami tego samego gatunku, z innymi zwierzętami i ludźmi. Opiekun powinien przyzwyczajać pupila do swojego głosu, od pierwszych dni poznawania otoczenia. Poza tym właściciel psa powinien poznać i zrozumieć jego mowę.

Psia mowa

Jakie dźwięki wydają psy? Każde stworzenia ma również zasób swoich indywidualnych dźwięków, które wydają w określonych sytuacjach. Pies potrafi wysyłać specjalne dźwięki wprost do swojego opiekuna, który może je usłyszeć. Pies najczęściej swoją radość czy niezadowolenie komunikuje szczekaniem. W taki sposób wyraża on swoje emocje.

Na pewno wszyscy właściciele więcej niż jednego czworonoga potrafią rozpoznać głos konkretnego zwierzęcia. Niektórzy badacze proponują nagrywanie dźwięków psa, żeby go lepiej zrozumieć. Każdy pies w poszczególnych sytuacjach wydaje własne, indywidualne dźwięki. Należy właściwie odbierać i rozumieć sygnały dźwiękowe wysyłane przez psa.

Jakie dźwięki wydają psy? Właściciel, który mało przebywa ze swoim czworonogiem nie rozumie jego mowy. Ma problemy z odczytaniem wysyłanych przez psa sygnałów i nie rozumie czego jego pupil od niego oczekuje.

Psie odgłosy można podzielić na 10 podstawowych dźwięków:

  • szczekanie,
  • warczenie,
  • wycie,
  • skomlenie,
  • kaszlenie,
  • piszczenie,
  • chrząkanie,
  • kichanie,
  • chrapanie,
  • wzdychanie.

Nie oznacza to, że psi przyjaciel wydaje tylko takie dźwięki. Może wydawać jeszcze inne charakterystyczne dla danej rasy. Na przykład odgłosy gęgania wydają małe rasy, takie jak yorkshire terrier, shih tzu czy miniaturowe pudle. Następuje to najczęściej przy zapadaniu się tchawicy. Może być również krótkotrwałe podczas zapowietrzenia się zwierzęcia. W takim przypadku po krótkiej chwili gęganie ustępuje.

Szczekanie psa

Jakie dźwięki wydają psy? Sygnały dźwiękowe obejmują różnorodne elementy wokalizacji, które dostosowane są do odbiorcy i przekazu. Należy właściwie odbierać  i rozumieć sygnały dźwiękowe wysyłane przez psiego towarzysza. Psie dźwięki posiadają bardzo dużo przyjaznych sygnałów. Najczęściej używane są one w komunikacji z człowiekiem.

Szczekanie jest charakterystyczną mową psa taką jak u kota miałczenie. Szczekanie może być pojedyncze lub ciągłe i uporczywe. Ma ono bardzo wiele znaczeń. Pojedyncze i głośne szczekanie oznacza zwrócenie na siebie uwagi. Nasz pupil poprzez szczekanie pragnie na nas wymusić spacer, wyjście do ogrodu, zabawę czy ulubiony smakołyk.

Głośne i uporczywe szczekanie często związane jest z pilnowaniem swojego terytorium i swojej posiadłości. Może także odstraszać inne psy i bronić swojego właściciela przed nimi. Wysokie dźwięki wydawane długim ciągiem oznaczają lęk separacyjny lub stres i niepokój.

Jakie dźwięki wydają psy?

Znaczenie psich dźwięków

Jakie dźwięki wydają psy? Psy jako zwierzęta udomowione wydają odgłosy, które powinny być zrozumiałe dla ich opiekunów. Wydają wiele charakterystycznych dźwięków, które wyróżniają je od innych zwierząt. Poszczególne odgłosy mogą być indywidualne albo charakterystyczne tylko dla określonych ras.

Warczenie

Warczenie jest drugim charakterystycznym dźwiękiem po szczekaniu. Niektóre psy bardzo rzadko wydają tego rodzaju odgłosy. Najczęściej warczą psy w obronie swojego posiłku, a szczenięta w obronie swojej zabawki. Warczenie może również oznaczać zakaz dotykania jego obolałego miejsca czy być sygnałem choroby. 

Wycie

Wycie to trzeci dźwięk bardzo charakterystyczny dla czworonogów. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie psy wyją. Jest to cecha osobnicza lub charakterystyczna dla niektórych ras. Niektóre psy mogą wyć na dźwięk karetki. Najczęściej jednak odgłos ten wydają czworonogi, które na długo pozostają w domu same, a zwłaszcza gdy tęsknią za swoim opiekunem.

Skomlenie

Skomlenie to dźwięk charakterystyczny dla szczeniąt. Odgłosy te wydają również psy dorosłe. Zwierzęta w ten sposób próbują zwrócić na siebie uwagę. Zachowanie takie może powodować wiele czynników. Przykładem takim może być stres czy prośba o jedzenie lub zabawę. Często skomleniem młode psy alarmują, że potrzebują wyjść na dwór za załatwieniem swojej potrzeby.

Kaszlenie

Kaszlenie u psa może wynikać z wielu przyczyn. Może być to zapalenie gardła lub inne schorzenie. Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, kiedy kaszel nie ustaje i jest uporczywy. Na kaszel szczególnie narażone są małe psie rasy, które zamiast szelek posiadają obrożę. Wraz z wiekiem niektóre rasy psów mają skłonności do pokasływania.

Piszczenie

Piszczenie oznacza niedomaganie zwierzęcia i ból. Dźwięki tego typu wydają zarówno szczenięta, jak również dojrzałe czworonogi w różnym wieku. Taki odgłos wydawany jest przez pupila gdy niechcąco nadepniemy u na łapkę. Taki dźwięk charakterystyczny jest również dla czworonoga, który został boleśnie ugryziony przez innego psa.

Chrząkanie

Chrząkanie jest charakterystyczne przede wszystkim dla szczeniąt, ale może również dotyczyć dorosłych czworonogów. Odgłosy te mogą oznaczą radość i zadowolenia, ale również niepokój. Szczenięta często podczas spożywania pokarmu czy przytulania wydają takie dźwięki. Podczas snu psy nie tylko chrapią, czy szczekają, ale także chrząkają. Przedłużające się chrząkanie może oznaczać schorzenie i ból. Wraz z wiekiem niektóre rasy psów pochrząkują.  

Wzdychanie

Wzdychanie to także interesujący dźwięk wydawany przez psa, który często dotyczy ludzi. Może ono oznaczać zadowolenie lub rozczarowanie w zależności od sytuacji. Po wymarzonym posiłku czy relaksacyjnym spacerze nasz pupil może sobie spokojnie westchnąć i odpocząć. Natomiast, gdy nie damy namówić się na spacer czy zabawę jego wzdychanie może oznaczać rozczarowanie.

Kichanie

Kichanie oznacza najczęściej przeziębienie lub gdy do nozdrzy psa dostanie się niesprzyjający mu zapach. Perfumy czy dezodoranty nie powinny być rozpylane w pobliżu zwierząt. Dla wszystkich stworzeń również szkodliwy jest dym z papierosów, o czym należy pamiętać. Utrzymujące się kichanie może również oznaczać nieżyt nosa czy zapalenie zatok.

Chrapanie

Chrapanie to nie tylko przywilej ludzi ale także psów, które podobnie jak człowiek potrafią chrapać podczas snu. Niektóre czworonogi wydają ciche odgłosy chrapania, a inne chrapią głośno. Predyspozycje do chrapania wykazują niektóre rasy psów, takie jak mopsy czy buldogi. Niekiedy podczas snu czworonogi poza chrapaniem mogą wydawać pojedyncze szczeknięcia.


Jakie dźwięki wydają psy? Psy swoimi wokalnymi umiejętnościami wzbudzają ludzką ciekawość. Szczenięta uczą się przez naśladownictwo. Najlepsze efekty daje wczesna nauka. Wspaniałym wzorem do naśladowania są inne psy, za którymi mogą podążyć. Niektóre komunikaty mogą zostać zakłócone z powodów urazów, złej socjalizacji lub elementów fizjologicznych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]