GeoZoo » Kot » Jakich witamin potrzebuje kot?
Jakich witamin potrzebuje kot

Jakich witamin potrzebuje kot?

Jakich witamin potrzebuje kot? Witaminy to związki organiczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Biorą one udział w licznych procesach metabolicznych. W wyniku niedoboru witamin w kociej diecie mogą wystąpić różne zaburzenia kliniczne. Nie jest również wskazane ich przedawkowanie.

Jakich witamin potrzebuje kot? Niektóre narządy i tkanki kota są bardzo wrażliwe na obniżoną ilość witamin. Witaminy podzielone są na rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie. Właściwość ta ma duże znaczenie w ich przyswajaniu. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniane  są wraz ze związkami lipidowymi pokarmu. Ujemny wpływ na ich przyswajanie mają zaburzenia trawienne i wchłaniania tłuszczów.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Jakich witamin potrzebuje kot? Kot powinien mieć podaną odpowiednią dawkę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i rozpuszczalnych w wodzie. Metabolizm witamin u kota i psa jest podobny, ale różni się zalecaną zawartością witamin w pokarmach. Do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach należą: A, D, E, K. Witaminy A i D mogą kumulować się w wątrobie kota.

Witamina A pochodzi z karotenoidów, które są syntetyzowane przez rośliny. Biologiczne znaczenie witaminy A występuje w procesie: widzenia, morfogenezy, różnicowania komórek, funkcji immunologicznych. Witamina A również wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu.

W wyniku niedoboru witaminy A koty mają następujące objawy:

  • zapalenie spojówek,
  • surowiczo-krwisty wyciek z oczu,
  • słabość mięśni,
  • metaplazję nabłonka w spojówce, układzie oddechowym i gruczołach ślinowych,
  • zaburzenia rozrodu,
  • wtórne zakażenia.

Natomiast przy nadmiarze witaminy A zaobserwowano u kotów:

  • przerost tkanki chrzęstnej i kostnej w pierwszych trzech kręgach szyjnych,
  • osteoporozę i skrócenie kości długich.

Najlepszymi naturalnymi źródłami witaminy A są: wątroba, jaja kurze, produkty mleczne i rybne oraz oleje. W gotowej karmie dla kotów dodawana jest witamina A.

Witamina D wykazuje aktywność przeciwkrzywiczą. Odpowiednia dawka witaminy D powinna znaleźć się w diecie kociego towarzysza. Witamina D w krwiobiegu transportowana jest z białkiem. Magazynowana jest w tkance tłuszczowej w pobliżu organów wewnętrznych: wątroby, płuc, serca i nerek.

Zaburzenia występujące u kotów w wyniku niedoboru witaminy D to:

  • mineralizacja kości,
  • kulawizna.

U kotów rosnących z powodu niedoboru witaminy D występuje krzywizna z objawami ospałości, wyginanie się trzonu kości długich i słabość mięśni. Jednak przy właściwie zbilansowanej diecie nie trzeba jej dodatkowo uzupełniać. Natomiast nadmiar witaminy D może wywołać ostre i przewlekłe zatrucia.

Naturalnym i najbogatszym źródłem witaminy D są: ryby morskie i olej z tych ryb. Witamina D w mniejszych ilościach obecna jest w rybach słodkowodnych, wątrobie i jajach kurzych. Najmniejsza ilość tej witaminy znajduje się w produktach mlecznych i mięsie. Koty wykazują większą tolerancję na podawanie wysokich dawek witaminy D niż psy. Jednak znaczne przedawkowanie tej witaminy jest dla futrzaków szkodliwe.

Witamina E to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi. Wchłanianie tej witaminy następuje w jelicie cienkim poprzez bierną dyfuzję.

Niedobór witaminy E najczęściej powoduje u kotów :

  • brak apetytu,
  • żółte zabarwienie tkanki tłuszczowej i jej grudkowatość,
  • nadwrażliwość przy omacywaniu kociego brzucha.

Zapotrzebowanie na witaminę E w dużym stopniu zależy od składników pokarmowych, zwłaszcza od stabilności tłuszczów  i systemu przeciwutleniaczy. Do karm dla kotów witamina E dodawana jest w formie estrów. Witamina E jest uważana za najmniej toksyczną witaminę rozpuszczalną w tłuszczach.

Witamina K nie jest opisana w związku z dodawaniem jej do pożywienia przy prawidłowej syntezie bakteryjnej i właściwych procesach wchłaniania. Z powodu zaburzeń wchłaniania tłuszczów może nastąpić u kotów jej niedobór. Przykładami mogą być: przewlekła niewydolność trzustki, długotrwała biegunka czy niewydolność wątroby.

Naturalnym źródłem tej witaminy są: zielone liściaste warzywa, wątroba, mączki rybne. Zapotrzebowanie zdrowych kotów na witaminę K zaspakajane jest przez bakterie przewodu pokarmowego, nie wliczając kotów karmionych dużą ilością ryb. Przy diecie, która oparta jest na rybach należy dodawać do posiłku witaminę K. Witamina ta nie jest dodawana do wielu gotowych karm.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Jakich witamin potrzebuje kot? Kot poza witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, powinien mieć podawane witaminy rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą: witaminy z grupy B, C, cholina i karnityna. Witaminy niemagazynowane należy dostarczać z codziennym wyżywieniem, zwłaszcza witaminę B6 i B9.

W jelicie cienkim najintensywniej wchłaniane są: B2, B3, B5. Witamina B6 wchłania się najlepiej w dwunastnicy, mniej w czczym i minimalnie w krętym. Witaminy B7 główne wchłanianie zachodzi w jelicie cienkim i okrężnicy, a B12 w  jelicie krętym.

Według przeprowadzanych badań wykazano, że wysokie dawki witaminy B6 działają hamująco na powstawanie nowotworów, a także na proliferację istniejących komórek nowotworowych. Do witamin z grupy B należą: B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B11, B12. Najbardziej intensywne wchłanianie witaminy B1 następuje w jelicie czczym.

Witamina B9 znana jest pod nazwą kwasu foliowego, który musi być codziennie dostarczony w diecie kota, ponieważ nie jest magazynowana w jego organizmie.

Przy niedoborze kwasu foliowego można zaobserwować u kotów:

  • spowolnienie wzrostu,
  • leukopenię,
  • zapalenie języka,
  • niedokrwistość megaloblastyczna,  
  • osłabienie układu odpornościowego,
  • nieregularny apetyt bądź jego brak.

Cholina zaliczana jest do witamin z grupy B czyli B4, ale nie spełnia w pełni definicji witamin. Cholina niezbędna jest przy budowaniu ścian komórkowych i w transporcie kwasów tłuszczowych. Zaniżona dawka kwasu foliowego i witaminy B12 zwiększ zapotrzebowanie na cholinę.

Niedobór choliny jest powodem:

  • stłuszczenia wątroby,
  • zahamowania wzrostu,
  • braku apetytu,
  • hipoalbuminemii,
  • zwiększenia aktywności fosfatazy zasadowej we krwi.

Cholina występuje przeważnie w: wątrobie, mięsach zwłaszcza tłustych, soi, nasionach oleistych i kurzych jajach. W mniejszej ilości w owocach i warzywach oraz produktach zbożowych. Zalecana przez międzynarodowe organizacje dawka choliny w karmach dla kotów wynosi: 600-685 mg/1000 kcal energii pobranej przez zwierzę.  

Karnityna należy do amin IV rzędowych, powstaje z lizyny i metioniny. Najwyższe jej stężenie występuje w: nerkach, mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym. U kotów karnityna wraz z tauryną, argininą i witaminami B i K, stosowana jest w leczeniu stłuszczenia wątroby.

Niedobór tej witaminy powstaje wskutek:

  • karmienie kota zbyt małą ilością produktów pochodzenia zwierzęcego,
  • zaburzenia syntezy endogennej w wątrobie,
  • nadmiernej ilości karnityny wydalanej z moczem,
  • zaburzonego jej wchłaniania w jelicie cienkim,
  • niskiego jej stężenia w mleku kociej mamy bądź w preparatach mlekozastępczych.  

Jakich witamin potrzebuje kot? Dla kota potrzebne są prawie wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Nie jest w zasadzie konieczna, ponieważ wytwarzana jest przez koci organizm. W przypadku gotowych karm zawartość witamin potrzebnych kotu podana jest na opakowaniu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]