GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jak transportować ryby?
Jak transportować ryby?

Jak transportować ryby?

Jak transportować ryby? Transport ryb wymaga pewnych umiejętności i wiedzy w tym zakresie. Początkujący akwarysta powinien dokonać zakupu rybek w towarzystwie doświadczonej osoby. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że zostaną kupione chore osobniki.

Jak transportować ryby? Prawidłowe transportowanie ryb często jest czynnikiem decydującym o ich dalszym losie. Zanim jednak dokonamy zakupu rybich okazów, należy zwrócić uwagę na ich wygląd i zachowanie. Niepokój mogą budzić postrzępione płetwy, wysypka na skórze, nienaturalne blade ubarwienie, wychudzenie czy wyłupiaste oczy.

Zakup ryb

Jak transportować ryby? Po dokonaniu wyboru wymarzonych okazów, zostaną one w sklepie akwarystycznym zapakowane do foliowego woreczka. Należy nie zapominać, że młode ryby nie posiadają jeszcze w pełni wykształconego ubarwienia, które jest charakterystyczne dla ryb dorosłych.

Woreczek w 1/3 części powinien zostać wypełniony wodą, aby ryby mogły swobodnie oddychać.

Woreczek transportowy musi być szczelny, wytrzymały i nietoksyczny, dający gwarancję dowiezienia rybek do domu. Sklepy akwarystyczne powinny dysponować specjalistycznymi woreczkami. Wykonanymi z bezpiecznych materiałów i mającymi zaokrąglone rogi, które zabezpieczają przed zaklinowaniem się ryb.

Należy pamiętać, aby rybki były transportowane w pozycji pionowej. Woda w woreczku nie powinna ulegnąć zbytniemu wychłodzeniu, co może mieć miejsce w porze zimowej. W przypadku utrzymywania właściwej temperatury w woreczku, nasze okazy mogą być transportowane nawet przez kilka godzin.

Wpuszczenie do zbiornika

Jak transportować ryby? Po przywiezieniu ryb do domu nie należy zaraz wpuszczać ich do zbiornika. Wpierw trzeba dokonać wyrównania parametrów wody w woreczku transportowym i w zbiorniku. W tym celu należy zanurzyć woreczek w akwarium. Powinien swobodnie pływać. Po 15 minutach należy dolać trochę wody ze zbiornika. Po następnych 10 czy 15 minutach czynność tę powtarzamy.

Woreczek z akwarium wyjmujemy po 10 minutach. Przelewamy jego zawartość przez siatkę do zbiornika. Natomiast ryby ostrożnie wpuszczamy do akwarium bez wody. Początkowo mogą być zestresowane i ukrywać się pomiędzy roślinami. Po kilku dniach nabierają śmiałości. Zaczynają być ruchliwe i żywotne oraz poszukiwać pokarmu.

Kiedy rybki już zaaklimatyzują się w zbiorniku akwarysta może zacząć opiekować się swoimi rybimi okazami.

W każdym przypadku zakupione nowe ryby powinny przejść miesięczną kwarantannę w oddzielnym zbiorniku. Należy je przez ten okres obserwować, zwracając szczególną uwagę na zachowanie i wygląd. Dopiero po kwarantannie mogą być wpuszczone do ogólnego zbiornika.

Jak transportować ryby? Ryby powinny być transportowane bezpiecznie, co wpływa na stan ich zdrowia, a nawet życia. Zdrowe i prawidłowo przetransportowane ryby są ruchliwe i nie mają oznak chorobowych. Opieka nad akwarium polega na utrzymaniu higienicznych warunków w zbiorniku, właściwym karmieniu ryb i zapewnienie im odpowiednich warunków do życia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]