GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » IKRA
Ikra

IKRA

Ikra to jaja ryb, które składają się z jądra, cytoplazmy, żółtka i osłony jajowej. Większość ryb składa jaja na dnie akwarium. Inne rybie gatunki przyczepiają jaja do roślin. Ikra może także swobodnie unosić się w wodzie. Z ikry ryb jesiotrowatych należących do rzędu jesiotrokształtnych otrzymuje się ceniony kawior.

Ikra budową i pełnioną funkcją podobna jest do jaj innych zwierząt. Porównując z przedstawicielami innych grup jej zasadniczą różnicą jest większa ilość żółtka w ikrze. Proces składania jaj i ich zaplemnianie nazwane jest tarłem. Kształt i wielkość plemników uzależniona jest od gatunków. Żywotność ich jest bardzo krótka od 30 sekund do kilku minut. 

Anatomia rybiego jaja

Ikra to uwalniane jaja przez samicę podczas tarła. Pojedyncza komórka jajowa składa się z jądra, cytoplazmy, żółtka i otoczki jajowej. Okres rozwoju jaja od momentu jego zapłodnienia do chwili wylęgnięcia się larwy jest rozwojem embrionalnym. Jakość żółtka ma wpływ na pływalność i rozmiar jaja. Natomiast ilość żółtka wpływa na sposób i tempo pierwszego etapu rozwoju zarodkowego.

Od osłony jaja uzależniona jest jego twardość, kształt i wygląd. Osłony jajowe dzielą się na dwa rodzaje:

  • błony, która wytwarzana jest przez jajnik,
  • skorupy, która powstaje w jajowodzie i występuje wyłącznie u ryb drapieżnych chrzęstnoszkieletowych z podgromady spodoustych.

Jajo niektórych ryb z gromady chrzęstnoszkieletowej dzięki bardzo grubej osłonie osiąga długość nawet około 10 cm. Na przykład ma to miejsce u niektórych gatunków płaszczek i rekinów. Natomiast u większości kostnoszkieletowych nie przekracza 1 cm. W przypadku ryb karpiowatych jajo może mieć średnicę zaledwie 1 mm.

Ikra

Sposoby składania ikry

Ikra może być składana na trzy sposoby. Większość rybich gatunków składa ikrę cięższą od wody, dlatego opada ona na dno zbiornika. Ikra w ten sposób złożona nazywa się demersalna. Niektóre ryby składają ikrę kleistą, która bez trudu przykleja się do podłoża lub roślin akwariowych. Natomiast ikrę, która unosi się na wodzie składają przeważnie gatunki morskie. Jest to ikra pelagiczna, która zawiera kroplę tłuszczu. Sprawia to, że jest ona lżejsza od wody i dlatego unosi się na jej powierzchni.

Ikra może być złożona w osobnych, nie połączonych ze sobą ziarnach albo zlepiona śluzem w sznury lub grudki.

Kawior czyli znany przysmak na całym świecie uzyskuje się z ryb:

  • jesiotrowatych o barwie czarnej,
  • łososiowatych o kolorze pomarańczowym,
  • bielankowatych i innych gatunków koloru żółtego.

Podłoże do ikry

W akwariach hodowlanych rośliny pojawiają się tylko w przypadku pełnienia roli podłoża dla ikry. Można również żywe rośliny zastąpić plastikowymi. Dobrym podłożem będzie też mop z miękkich i szerokich szmatek. Przy udziale korka można go utrzymać na powierzchni wody. Wiele gatunków ryb zjada złożoną ikrę. Dlatego rozmnażając ryby trzeba temu zapobiegać.

W takim przypadku należy uchronić ikrę i potomstwo przed żarłocznymi rodzicami. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie dna akwarium szklanymi kulkami. Złożona przez samicę ikra opadnie pomiędzy kulki. Uniemożliwi to dostęp do niej w ciąż nienasyconym rybom. Istnieje wiele sposobów, aby narybek mógł przetrwać i osiągnąć dojrzałość.

Ikra składana jest w wodzie przez ryby jajorodne.

Rybia ikra wykorzystywana jest w gastronomii do produkcji kawioru. Istnieją również gatunki ryb, które składają trującą ikrę. Warunki do rozmnażania może rybą zapewnić wyłącznie oddzielne akwarium. Należy uważać na ryby zjadające złożoną ikrę i temu zapobiegać. Rozród ryb w akwarium często przynieść wiele radości i satysfakcji.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]