GeoZoo » Ptak » GOŁĘBIE POCZTOWE
Gołębie pocztowe

GOŁĘBIE POCZTOWE

Gołębie pocztowe obdarzone są zdolnością powracania do macierzystego gołębnika z dalekich podróży. Jest to wyodrębniona grupa rasowa. Gołębie te charakteryzują się wspaniale rozwiniętym zmysłem orientacji przestrzennej, bardzo dobrą lotnością i wytrzymałością fizyczną.

Gołębie pocztowe uważane są za najinteligentniejszych przedstawicieli  swojego gatunku. Hodowle tych gołębi można uznać za nieco łatwiejszą od hodowli ras ozdobnych. Świadczyć o tym może utrzymywanie  w swoim stadzie kilka par gołębi pocztowych przez hodowców gołębi krótkodziobych. W okresie lęgowych służą one za mamki. Na tej podstawie można stwierdzić, że są to ptaki niezwykle opiekuńcze.

Krótka historia rasy

Gołębie pocztowe  znane były już w starożytności i wykorzystywane do przenoszenia wiadomości  na krótkich i długich dystansach. Zwane były: posłańcami, pocztylionami, kurierami, gońcami czy listonoszami. Podobnie, jak wszystkie gołębie również pocztowe pochodzą od jednego przodka, jakim jest gołąb skalny. Do przenoszenia informacji były wykorzystywane aż do połowy XX wieku.

W dzisiejszych czasach gołębie pocztowe typu sportowego zostały wyhodowane w Europie ponad 150 lat temu. Nastąpiło to w wyniku krzyżowania i selekcji rozmaitych typów gołębi, które posiadały wybitny zmył orientacji i wyjątkowy instynkt powrotu do macierzystego gołębnika.

Obecnie na całym świecie hodowlą gołębi pocztowych pasjonuje się tysiące hodowców.

Gołębie pocztowe

Wzorzec pocztowego gołębia sportowego

Pocztowy gołąb sportowy zarejestrowany jest w międzynarodowej federacji miłośników gołębi pocztowych o nazwie: Federation Colombophile Internationale ( FCI ). Obrączka ptaka założona jest na łapce i ma 8 mm szerokości.  Gołębie te są umięśnione i mają typową sportową postawę.

Gołąb pocztowy sportowy posiada głowę średniej wielkości z szerokim i nieco wydłużonym czołem. Oczy ma wyraziste o żółtopomarańczowych do czerwonych tęczówek, które są w różnych odcieniach. U białych gołębi odcienie są ciemne. Jego brew jest gładka o barwie jasnopopielatej w różnych odcieniach. Posiada średnio długi dziób, który jest mocny i gruby. U białych osobników dziób jest barwy rogowej, zaś u pstrokatych jasny.

Jego średnio długa i mocna szyja noszona jest prosto. Ma dobrze wykrojone podgardle. Pierś tego gołębia jest zaokrąglona, mocna, dosyć szeroka, dobrze umięśniona i wysunięta do przodu. Posiada długie plecy, pokryte gęstym i jedwabistym pierzem. Charakteryzuje się średnio wysokimi nogami, które są mocne i nieupierzone, a palce proste i silne.

Poziomo nosi płaski, zwarty i dosyć wąski ogon, składający się z 12 sterówek. Na ogonie gołębia noszone są skrzydła, które są mocne, długie, proste i dobrze przylegające do tułowia. Pocztowy gołąb sportowy posiada charakterystyczną masywną sylwetkę. Upierzenie jego jest gęste i dosyć gładkie oraz jedwabiste.

Wyróżnia się następujące rodzaje jego kolorów:

  • Niebieski z czarnymi pasami, grochowy, szpakowaty, czerwony pasiasty, pstry i tarczowy.
  • Jednobarwny: biały, czerwony, czarny. U gołębi wyczynowych barwa nie ma większego znaczenia.

Gołębie pocztowe

Ogólna charakterystyka gołębi pocztowych

Gołębie pocztowe należy zakupić od doświadczonego hodowcy, którego stado osiąga dobre wyniki lotowe. Początkującemu hodowcy do efektywnej pracy podstawę da dobry i sprawdzony materiał hodowlany. Hodowla gołębi pocztowych znalazła w Polsce wielu zwolenników.

Oficjalną organizacją hodowlaną jest Polski Związek Hodowców Głębi Pocztowych ( PZHGP ), który również promuje racjonalny rozwój hodowli.

Gołębie pocztowe powinny charakteryzować się żywym, ale równoważonym temperamentem. Przede wszystkim wyróżniać się fizyczną wytrzymałością i szybkością w celu pokonywania długich dystansów w jak najkrótszym czasie. Bardzo ważne jest to, żeby posiadały umiejętność niezawodnego orientowania się w przestrzeni. Pozwoli im to powróci do miejsca, z którego wyleciały.

Poza tym gołębie te posiadają dobrze rozwinięte mięśnie piersiowe i dobrą kondycję. Dodatkowym atutem jest dobry wzrok, pozwalający dostrzec drapieżnika i przed nim zdążyć uciec. Obecnie ptaki te pokonują około 2000 km, dlatego powinny być dodatkowo odżywiane specjalnymi mieszankami na czas treningów i lotów czy odpoczynku.

Gołębie trzeba wyposażyć w klatkę pułapkę w celu chwytania gołębi powracających z lotów i posiadać zegar do mierzenia czasu. 

Gołębie pocztowe wymagają dużego poświęcenia. Hodowla ich jest dosyć skomplikowana, szczególnie dla początkujących hodowców. Nie tylko jest pracochłonna, ale również zajmuje bardzo dużo czasu. Ponadto wymaga dużego zasobu wiedzy w danym temacie. Warto jednak skorzystać z porad doświadczonych kolegów i zaopatrzyć się w specjalistyczną lekturę na temat gołębi pocztowych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]