GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » GLONY
Glony

GLONY

Glony są problemem każdego akwarysty i rozwijają się we wszystkich zbiornikach. Te prymitywne rośliny mogą zasłaniać grubą warstwą przednią szybę albo zarastać mało widoczne miejsca w akwarium. Pokrywają również korzenie i kamienie nieprzyjemnym nalotem. Pogarsza to wrażenie estetyczne zbiornika.

Glony nie tylko niszczą wypielęgnowany wygląd akwarium, ale także zabierają rośliną potrzebne do życia substancje odżywcze i światło. Nadmierne rozmnażanie się glonów może zakłócić równowagę biologiczną, która panuje w zbiorniku. Jednak domowe akwaria nie mogą być całkowicie pozbawione glonów. Mała ich ilość świadczy o właściwym oświetleniu i prawidłowej zawartości substancji odżywczych.

Najczęstsze glony zbiornikowe

Glony pojawiające się w nadmiarze w zbiorniku domowym świadczą o zachwianiu w nim równowagi. Powodem tego jest znajdująca się w akwarium zbyt duża ilość azotu i fosforu. Jest to ilość substancji biogennych przekraczająca zapotrzebowanie roślin. Glony w zbiorniku w sprzyjających dla nich warunkach szybko się rozrastają.

Do najczęstszych glonów w zbiorniku zaliczane są:

  • sinice;
  • zielenice;
  • okrzemki;
  • krasnorosty.

Sinice

Sinice świadczą o złej jakości wody w zbiorniku, zamulonych filtrach i niedostatecznym natlenieniu podłoża. Ich rozwojowi sprzyjają także obumarłe fragmenty roślin. Występują w wodach z nadmierną ilością fosforanów i nie są wrażliwe na poziom azotanów. W szybkim tempie pokrywają nalotem wszystkie powierzchnie w akwarium. Nalot przybiera zielonkawoniebieską, szarą albo czarną barwę i tworzy kożuchy.

Sinice wytwarzają toksyny, które są niebezpieczne dla zdrowia ryb i ludzi. Szpecący nalot pokrywa podłoże, urządzenia techniczne, kamienie, rośliny czy akcesoria dekoracyjne. Można je usunąć z podłoża za pomocą węża z odmulaczem. Najlepiej jednak jest regularnie podmieniać wodę w akwarium i czyścić dno zbiornika. Należy również pamiętać o przeczyszczaniu wkładu filtra.

Zielenice

Zielenice występują w każdym akwenie. Nalot zwykle pokrywa szyby, duże płaskie powierzchnie. Często przyczepiają się również do elementów dekoracyjnych i roślin w formie długich nitek. Zielone glony powodują tzw. „zakwit wody”. Powstają one w wyniku stosowania oświetlenia słonecznego lub zbyt silnego oświetlenia sztucznego.

Licznie występowanie glonów jest również przyczyną nadmiaru substancji odżywczych, występujących w wodzie.

Często powodują one minimalizacje tlenu w wodzie i zatykają rybom skrzela. Zielonych glonów można się pozbyć w prosty sposób, usuwając nitki z roślin  i za pomocą skrobaczki do szyb. Bardziej profesjonalnie glony usuwa się poprzez filtrowanie wody filtrami drobnooczkowymi. Można również zastosować filtr zewnętrzny z lampą UV, zabijającą wolno pływające zielenice.

Najlepiej zapobiegać jest poprzez regularną wymianę wody, dna zbiornika i filtra.

Okrzemki

Okrzemki świadczą o niedoborze oświetlenia w akwarium oraz nadmiarze związków azotanowych i fosforanowych. Mają brązowy kolor i rozprzestrzeniają się na roślinach, kamieniach oraz szybach. W ten sposób blokują dostęp światła do zbiornika. Można się ich pozbyć przez zwiększenie intensywności oświetlenia w akwarium.

Okrzemki charakterystyczne są dla nowo założonych zbiorników.

Krasnorosty

Krasnorosty są glonami, które mają czerwoną, niebieską lub czarną barwę. Najczęściej rozwijają się one w wodach twardych i o silniejszym ruchu. Glony te są trudne do wytępienia. Najlepsze w tym są ryby, które zjadają krasnorosty. Na przykład najpopularniejsze pod tym względem są: molinezje, zbrojnik niebieski, kosiarki niektóre słodkowodne krewetki.

Wiele pływających ryb w domowym akwarium.

Profilaktyka i zwalczanie glonów

Glony nie powinny rozwijać się w akwarium. Można temu przeciwdziałać poprzez utrzymanie w zbiorniku równowagi i dobrej jakości wody. Trzeba uważać na nadmiar związków fosforu, które sprzyjają rozwojowi organizmów mniej doskonałych od roślin wyższych. Po zakupie nowych roślin do akwarium powinny być one oczyszczone z glonów. Jest to niezbędne, żeby nie wprowadzać do zbiornika niepożądanych intruzów.

W celu usunięcia glonów można także użyć lampy UV, której światło zabija te prymitywne rośliny, pasożyty i bakterie. Woda, która wpływa do filtra lampy UV jest poddawana działaniu promieniowania. Niszczy ono komórki glonów. Sposób ten sprawdza się doskonale w przypadku zielonych glonów w akwarium, ponieważ dotyczy form pływających i zawieszonych w wodzie. Natomiast ta metoda sterylizacji nie sprawdza się przy glonach pasożytujących na roślinach.

Metoda biologiczna polega na kontrolowaniu nadmiaru glonów przez wprowadzenie do zbiornika ryb chętnie żywiącymi się tymi prymitywnymi roślinami. Doskonale sprawdza się pod tym względem zbrojnik niebieski, grubowarg syjamski czyli tzw. kosiarka, molinezja ostrousta czy otosek zebra. Nierzadko glony chętnie są zjadane przez ryby piękniczkowate i niektóre gatunki słodkowodnych krewetek.

W żadnym przypadku glonów nie należy zwalczać chemicznie.

Podsumowując glony są dla akwarystów bardzo uciążliwymi szkodnikami. Zagrażają niejednokrotnie zdrowiu i życiu ryb i roślin. Poważnym konkurentem dla glonów w walce o dostęp do substancji odżywczych są wszystkie rośliny wyższego rzędu. Bujnie obsadzone akwarium szybko rosnącymi roślinami nie sprzyja rozprzestrzenianiu się glonów. Niepożądanych przybyszów w zbiorniku można usuwać metodą biologiczną i innymi sposobami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]