GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Dlaczego ryby wydają dźwięki?
Dlaczego ryby wydają dźwięki

Dlaczego ryby wydają dźwięki?

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby wydają dźwięki z wielu powodów. Wydawane odgłosy pomagają im w codziennym bytowaniu. Zwierzęta te potrafią hałasować, warczeć czy mruczeć. Zakochane ryby niejednokrotnie wydają specyficzne i głośne dźwięki.

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby wydają dźwięki w określonym celu. Komunikują się pomiędzy sobą podobnie jak ludzie. Wydawane odgłosy służą do nawigacji i wymiany informacji. Wykorzystywane są też w celach integracyjnych. Wydawane dźwięki niezbędne są podczas nocnych polowań. W takiej sytuacji ryby wydawanymi dźwiękami porozumiewają się pomiędzy sobą. Takie zachowanie pomaga rybom trzymać się w zwartej grupie.

Specyficzne rybie dźwięki

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Fauna świata podwodnego wciąż niesie ze sobą wiele tajemnic. Na ten temat zaczęto przeprowadzać badania już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przykładem ciekawych rybich odgłosów są ryby chrome, które nazywane są „czarnymi bębnami”. Ta druga nazwa, która przypomina granie na bębnie, wywodzi się od dźwięków wydawanych przez ten gatunek.

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby lubią w ten sposób rozmawiać pomiędzy sobą. Zwierzęta te nie są wyposażone w struny głosowe, co nie przeszkadza im to w wydawaniu rozmaitych odgłosów. Niektóre czynią to w prosty sposób. Wykorzystują do tego celu płetwy lub zęby, którymi pocierają o twarde powierzchnie.

Natomiast inne gatunki są bardziej twórcze i obkurczają mięśnie wokół pęcherza pławnego. W taki sposób mogą wydawać nawet dosyć głośne dźwięki. Wydawane odgłosy mogą zmieniać w zależności od sytuacji. Samce potrafią wydawać rozmaite dźwięki w celu zwabienia samicy.

Gdy na drodze spotkają rywala wydawane odgłosy, nie są już przyjazne.

Podział pokarmów

Rodzaje dźwięków

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby wydają dźwięki, ponieważ są to gadatliwe zwierzęta i ułatwia im to codzienne życie. Wyróżnia się rozmaite dźwięki w zależności od okoliczności i rybiej anatomii.

Można je podzielić na:

  • Dźwięki, które mogą być wydawane przy udziale pęcherza pławnego, co jest związane z płcią. U niektórych gatunków odgłosy wydają tylko osobniki męskie, a u innych samiec i samica. Dźwięki mogą być także powodem uwalniania gazu przez przewód pneumatyczny.
  • Dźwięki, które związane są z pobieraniem pokarmu. Niektóre ryby wydają odgłosy przy współudziale aparatu hydrodynamicznego i ruchu skrzeli. Jest to odgłos otwieranej butelki.
  • Dźwięki związane z budową aparatu gębowego. Małe ryby wydają piszczące dźwięki. Natomiast duże okazy gadają basem, ponieważ mają duże zęby i pęcherz pławny.
  • Dźwięki, które wydawane są przez poruszające się ryby, które związane są z ruchem. Najczęściej takie zachowanie ma miejsce wśród ryb żyjących w stadach. W przypadku rozproszenia stada ryby wydają odgłosy przypominające szumy o częstotliwości w granicach 20-5000 Hz.
  • Dźwięki, które wydawane są ze względu na regulację ciśnienia gazowego. Dużo rybich gatunków przy oddychaniu i regulowaniu ciśnienia usuwa nadmiar gazu z pęcherza pławnego do jelit. Mogą również usuwać gazy z jelit na zewnątrz przez odbyt albo otwór gębowy.

Dźwięki mogą być również wydawane przez ryby nieposiadające   pęcherza pławnego. Wydają one wówczas odgłosy o niskiej częstotliwości, wynoszącej w granicach 50-30 Hz. Ryby są bardzo pomysłowy i posiadają bogaty repertuar dźwiękowy.

Przyczyny wydawania dźwięków

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby wydają dźwięki również w sytuacji zagrożenia. Istnieje dużo powodów wydawania specyficznych odgłosów przez rybie gatunki.

Do najbardziej znanych przyczyn takiego zachowania należą:

  • określanie terenów wodnych,
  • walka o pożywienie,
  • ochrona potomstwa,
  • rywalizacja samców o samicę.

Wydawanie dźwięków związane jest również z porą dobową. W środowisku naturalnym po godzinie 22:00 następuje spadek natężenia dźwięków, aż do godziny 03:00. Badacze maksymalne dźwięki zanotowali pomiędzy godziną 20:00, a 21:00.

Poza tym na wydawane rybie odgłosy mają też wpływ pory roku. W porze zimowej w zbiornikach wodnych śródlądowych panuje cisza. Dopiera wiosną na przełomie kwietnia i maja ryby budzą się, zaczynając intensywne życie. W tym czasie są nadzwyczaj gadatliwe. Ich aktywność zaczyna spadać w miesiącu sierpniu.

Dlaczego ryby wydają dźwięki? Ryby to tajemnicze zwierzęta, które nadal swoim zachowaniem zadziwiają ludzi. Ryby wydają ciche i głośne odgłosy, zarówno przyjazne, jak i ostrzegawcze. Agresywne dźwięki wydawane są w obronie swojej rodziny i potomstwa, a także swojego terytorium. Są to odgłosy grożące międzygatunkowe.

Obserwowanie świata podwodnego fauny i flory jest bardzo ciekawym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]