GeoZoo » Ryba » Danio pręgowany
Danio pręgowany

Danio pręgowany

Danio pręgowany to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to słodkowodna ryba, która jest często hodowana w domowych akwariach. W naturze zamieszkuje Indie, Nepal i Pakistan.

Danio pręgowany zasiedla czyste rzeki o bystrym nurcie i wody stojące. Można go czasami spotkać w zalanych polach ryżowych. Gatunek ten jest popularny w wielu odmianach hodowlanych na całym świecie. Preferuje akwaria jasne z silnym prądem i dużą przestrzenią do pływania. Doskonale sprawdza się w płaskich i długich zbiornikach. Gatunek ten polecany jest początkującym akwarystom.  

Wygląd zewnętrzny

Danio pręgowany jest niedużą rybą. Samce są trochę mniejsze i smuklejsze w partii brzusznej od samic i ich długość wynosi 4 cm, a samic 5 cm. Obie płcie można również rozróżnić po ubarwieniu, gdzie samiec ma intensywniejsze ubarwienie. Istnieje gatunek pierwotny i jego mutacje. Znane jest danio lamparcie żyjące również w środowisku naturalnym.

Danio pręgowany o zabarwieniu fluorescencyjnym cieszy się dużą popularnością. W Polsce najwięcej jest odmian czerwonych, ale istnieją również różowe, zielone i żółte. Danio to smukła ryba, która posiada wzdłuż grzbietu pięć równoległych pasków w kolorze niebieskim. W akwariach hodowane są ryby o bardzo długich płetwach i standardowych.

Rozmnażanie

Danio pręgowany nie ma problemu z rozmnażaniem. Jest to ryba jajorodna. Tarło odbywa się przeważnie w godzinach porannych. Samce wyruszają w pogoń za samicami, a ikra opada na dno bądź jest składana na liściach. Podczas tarła temperatura wody powinna mieścić się w przedziale 25-26oC.

Samica w czasie tarła może złożyć do 200 jajeczek o średnicy około 1 mm. W przeciągu dwóch dni od złożenia jajeczek następuje wylęg narybku. Ikra powinna być zabezpieczona przed żarłocznymi osobnikami dorosłymi. Należy odłowić rodziców z akwarium tarliskowego, ponieważ zagrażają potomstwu.

Narybek trzeba karmić specjalistyczną karmą, najlepiej pokarmem pyłowym. Można go kupić w sklepach akwarystycznych. Rozmnażanie danio pręgowanego nie jest skomplikowane, gdy woda posiada odpowiednie parametry. Specjalistyczne hodowle nastawione są na wybieranie i krzyżowanie osobników o najlepszych cechach.

Zachowanie i temperament

Danio pręgowany jest bardzo ruchliwą i odporną rybą na niekorzystne warunki środowiskowe. Danio jest nieagresywne i bardzo towarzyskie. Zwierzęta te nie atakują ryb ani nie niszczą roślin. Zasiedlają środkowe i dolne piętro zbiornika, który nie powinien być krótszy niż 60 cm. Gatunek ten jest bardzo żarłoczny i akceptuje każdy rodzaj pokarmu.

W skład diety tej ryby wchodzą głównie drobne bezkręgowce wodne, owady i zooplankton. Danio można podawać pokarm mrożony, świeży, suchy i roślinny. Dobrym rozwiązaniem są dla niego granulki albo płatki. Ubarwienie danio blednie, gdy nie ma podawanego odpowiednio zbilansowanego pokarmu.

Temperatura wody w akwarium powinna wynosić w granicach 18-24oC, a odczyn pH mieścić się w przedziale 6-8. Woda może być od miękkiej do twardej. Wszystkie odmiany danio pręgowanego są rybami skocznymi i bardzo szybkimi. Z tego względu nie należy zapominać o szczelnym przykryciu akwarium.

Podsumowując danio pręgowany to jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych. Przede wszystkim jest zwierzęciem stadnym, które dobrze czuje się w zbiorniku w grupach, co najmniej 6 osobników. Danio to ryba żywotna i mało wymagająca, którą warto hodować w domowym akwarium. Danio pręgowany nadaje się do zbiorników ogólnych z żywotnymi rybkami.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]