GeoZoo » Gryzoń » CHOMIK SYRYJSKI
Chomik syryjski

CHOMIK SYRYJSKI

Chomik syryjski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: chomikowatych. Zwierzęta te prowadzą samotny tryb życia. W zależności od temperatury otoczenia mogą zapadać w sen zimowy czy letni.

Chomik syryjski jest niedużym i sympatycznym gryzoniem. W środowisku naturalnym potrafi pokonać duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. Gatunek ten zajmuje stanowiska suche, stepowe, a także półpustynne. Ich złociste futerko nie odróżnia się od otoczenia. Sprawia to, że obserwacja tych gryzoni w naturze jest utrudniona.

Pochodzenie

Chomik syryjski w środowisku naturalnym występuje na terenie Azji Mniejszej. Żyje w Syrii w rejonie Haleb, na terenach półpustynnych i stepowych, a także na południu Turcji. Zostały one odkryte w 1839 roku przez brytyjskiego zoologa Georga Waterhousa. Nie wzbudziły one swoim wyglądem, ani zachowaniem powszechnego zainteresowania.

Z czasem gatunek ten uznano za wymarły. Jednak w 1930 roku podczas prac wykopaliskowych archeolodzy odkryli gniazdo samicy wraz z młodymi. W ten sposób gatunek został ocalony, chociaż nadal nie wzbudzał większego zainteresowania.

Chomiki syryjskie zostały docenione dopiero w 1938 roku, kiedy stały się zwierzętami laboratoryjnymi w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce chomik syryjski zyskały rzeszę zwolenników dopiero w drugiej połowie XX wieku. Pierwsze chomiki do naszego kraju dotarły w 1950 roku i tak zaczęła się ich kariera. Gryzonie te łatwo się oswajają i mnożą. Nie sprawiają problemu w hodowli. W dzisiejszych czasach należą do najczęściej trzymanych w domach, małych zwierząt. 

Chomik syryjski
Von Sqrt (Andreas Hein) – Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4097804

Wygląd

Chomik syryjski jest małym gryzoniem o walcowatym korpusie. Posiada nieco wydłużoną głowę, na której widać dosyć długie i sterczące uszy. Ma on wyłupiaste oczy i długie wibrysy w okolicy nosa. Długość jego ciała waha się w granicach 15 – 18 cm, niekiedy dorasta do 19 cm. Waży od 10 do 17 dag. Nie jest to zwierzątko długowieczne.

Przeciętna długość jego życia wynosi półtora roku. W niewoli może żyć nawet do trzech lat.

Zwierzęta te charakteryzują się rozciągliwymi torbami policzkowymi. Ma mały i nieowłosiony ogonek, którego długość wynosi 15 mm. Dodatkowo posiada giętki kręgosłup. Jego nogi są krótkie i silne przystosowane do pokonywania dużych odległości. Posiada nieowłosione przednie łapki z czterema palcami i zredukowanym kciukiem. Tylne łapki mają pięć palców. Gruczoły zapachowe występują blisko tylnych kończyn.

Włos chomika w środowisku naturalnym jest krótki i aksamitny. Umaszczenie chomików syryjskich na wolności przybierało pierwotnie kolor ciemnordzawy, szarorudy czy złoto – rudo – brązowy. Na przykład w warunkach hodowlanych istnieje bardzo dużo odmian chomików.

Chomiki krótkowłose posiadają różne umaszczenie, podobnie, jak długowłose.

Najpopularniejsze chomiki syryjskie posiadają umaszczenie: złociste, beżowe, brązowe, czarne i białe z czerwonymi lub czarnymi oczami. Ciekawie wyglądają także chomiki dwubarwne, np. biało – brązowe czy biało – czarne. Natomiast chomiki długowłose charakteryzują się sierścią długą i jedwabistą również o rozmaitym umaszczeniu.

Temperament

Chomik syryjski jest bardzo żywotnym i ruchliwym zwierzątkiem w ciągu dnia. Są bardzo aktywne i prowadzą samotny tryb życia. Na przykład pracowity gryzoń potrafi wykopać norę do 2 metrów długości. Zapadają w stan hibernacji w zależności od temperatury otoczenia. W sen letni, kiedy temperatura przekracza 37oC. Natomiast zapadają w sen zimowy, kiedy temperatura spadnie poniżej 6oC. 

Chomik syryjski w torbach policzkowych gromadzi pokarm i przenosi je do nory. Na wolności w poszukiwaniu pożywienia potrafi pokonać bardzo długie trasy. Zwierzątka te same językiem czyszczą swoje futerko, dlatego nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Chomik nie powinien być wypuszczany z klatki bez kontroli opiekuna. Niepilnowany potrafi dokonać w mieszkaniu dużego spustoszenia.

Chomik syryjski jest miłym i delikatnym gryzoniem. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Chętnie jest hodowany ze względu na możliwość szybkiego oswojenia młodych osobników. Poza tym łatwy jest w pielęgnacji i rozmnażaniu. Podsumowując gryzoń ten przy prawidłowej opiece może cieszyć się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]