GeoZoo » Kot » CHIP DLA KOTA
Chip dla kota

CHIP DLA KOTA

Chip dla kota to mikroprocesor wszczepiony kociemu przyjacielowi pod skórę. Po zaczipowaniu pupila, piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny powinien zostać wpisany do książeczki zdrowia i paszportu naszego kociaka. W przypadku rasowego futrzaka z rodowodem wklejony do jego rodowodu.

Chip dla kota jest niezbędny podczas zagranicznych podróży. Pełni on również istotną rolę w przypadku zaginięcia naszego pupila. Nie spełnia on takiej samej roli, jak GPS, ponieważ futrzak nie zostaje natychmiast zlokalizowany. Warunkiem odnalezienia zwierzęcia jest umieszczenie numeru chipa i dane kociego właściciela w jednej z internetowych baz danych.

Budowa mikroprocesora i zabieg czipowania

Chip dla kota to malutkie urządzenie o rozmiarze ziarnka ryżu, w skład którego wchodzi nieduży układ scalony i antena. Otoczony jest ochronną kapsułą, wykonaną z obojętnego materiału dla kociego organizmu. Zakodowany jest na nim piętnastocyfrowy numer identyfikacyjny, który można odczytać za pomocą specjalnego skanera.

Mikroprocesor jest urządzeniem sterylnym, nie powodującym zakażenia podczas przeprowadzenia zabiegu. Czipowanie nie jest skomplikowane i trwa kilka minut. Zabieg wykonuje lekarz weterynarii przy pomocy specjalnej strzykawki, która wyposażona jest fabrycznie w chip.

Mikroprocesor wszczepiany jest na karku, w okolicach łopatek.

Podczas zagranicznych podróży z kotem chip powinien spełniać normy ISO, bo wtedy jest kompatybilny z czytnikami wykorzystywanymi przez służby graniczne. Czipowanie kota nie jest bolesnym zabiegiem, pomimo niemałej strzykawki i igły. Raz umieszczone urządzenie pod skórą pozostaje na całe życie zwierzęcia i nie przeszkadza mu w codziennym bytowaniu.

Mikroprocesor może być wszczepiony prawie w każdym wieku zwierzęcia, ponieważ nie ma ograniczeń dla tego zabiegu. Wyjątkiem są jedynie kocie noworodki. Zabieg jest jednorazowy i nie należy do kosztownych wydatków.

Poza tym odpłatna może być jeszcze rejestracja kociego przyjaciela w internetowej bazie danych.

Chip dla kota

Działanie kociego mikroprocesora

Chip dla kota nie umożliwia śledzenia ruchu zwierzęcia. Nie zostanie odnaleziony zagubiony pupil na mapie Google. Należy pamiętać, że funkcjonuje on na zupełnie innej zasadzie, niż GPS. Jednak wszczepiony kotu mikroprocesor świetnie sprawdza się w praktyce.

Koci chip nie zawiera żadnych informacji o kocie, jak również o jego opiekunie.

Mikroprocesor zawiera tylko piętnastocyfrowy kod, dzięki któremu zostanie odnaleziony koci właściciel. Jednak nie wystarczy samo zaczipowanie kota. Po zabiegu numer mikroprocesora i dane kociego opiekuna należy wpisać do jednego z internetowych rejestrów baz danych.

Rejestracji dokonuje przeważnie weterynarz, który wszczepił zwierzęciu mikroprocesor. Jeżeli lekarz weterynarii tego nie zrobił, to opiekun kota powinien samodzielnie wprowadzić dane do jednego z internetowych rejestrów.

Najlepszym rozwiązaniem jest  umieszczenie danych w European Pet Network ( EPN ), co oznacza Europetnet.

European Pet Network jest organizacją zrzeszającą różne europejskie bazy danych zaczipowanych zwierząt domowych. Umożliwia to odnalezienie zaginionego kota nawet poza granicami kraju. Poza tym dzięki tej organizacji identyfikacja zwierzęcia nie jest procesem skomplikowanym, ponieważ nie trzeba przeszukiwać każdego z rejestru oddzielnie.

Numer identyfikacyjny mikroprocesora odczytywany jest przy udziale specjalistycznego skanera. Urządzenie działa z odległości od 5 do 10 cm.  Czytnik ten łączy się z chipem za pośrednictwem fal radiowych, gdzie rozszyfrowany numer wyświetlany jest na ekranie.

Chip dla kota pełni istotną rolę w przypadku kotów wychodzących z mieszkania na dwór.

W Polsce nie jest obowiązkowe czipowanie kotów. Wyjątkiem są futrzaki przekraczające granicę kraju, koty hodowlane i wystawowe. Mikroprocesor nie jest niebezpieczny dla zdrowia czy życia zwierzęcia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]