GeoZoo » Ptak » AFRYKANKA OGNISTOBRZUCHA
Afrykanka ognistobrzucha

AFRYKANKA OGNISTOBRZUCHA

Afrykanka ognistobrzucha jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych. Jest to rodzina papugowatych i podrodzina papugi afrykańskiej.

Afrykanka ognistobrzucha jest papugą ozdobną. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Jest to dosyć spokojna papuga. Niekiedy bywa nerwowa i dlatego może dochodzić w wolierze do sprzeczek pomiędzy ptakami. Z tego względu nie jest wskazane trzymanie dwóch lub więcej par w jednym pomieszczeniu.

Zasięg występowania

Afrykanka ognistobrzuchaw środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-zachodniej Afryki. Zamieszkuje Mauretanię, południowo-zachodni Czad i północno-wschodni Kamerun. Innymi słowy najczęściej zasiedla lasy i sawanny, które ubogo porośnięte są drzewami. W warunkach domowych ptaki te można łatwo oswoić.

Krótka charakterystyka gatunku

Afrykanka ognistobrzucha jest niedużym ptakiem, osiągającym około 25 cm długości i waży od 120 do 175 g. Dziób tej papugi jest silny i czarny, tęczówki perłowo-żółte i skoki szaro-brunatne. W niewoli papugi te hodowane są w klatkach i wolierach wewnętrznych.

Jest to niehałaśliwa papuga, którą można łatwo oswoić. 

W środowisku naturalnym papugi te budują gniazda w dziuplach. Samica dwuletnia jest zdolna do rozrodu, natomiast samce w wieku trzech lat. Na przykład w warunkach hodowlanych potrzebna jest w wolierze głęboka budka lęgowa, którą należy postawić w zacisznym miejscu. Afrykanka ognistobrzucha zdolna jest do rozrodu do siódmego roku życia.

Afrykanka ognistobrzucha

Samica przeważnie znosi od 2 do 4 jaj. Potem z nich po 25 dniach wylęgają się młode osobniki. Pisklęta opuszczają budkę lęgową po 8 tygodniach. Młode papużki przez dwa tygodnie karmione są przez rodziców. Następnie usamodzielniają się po dalszych dwóch tygodniach.

Potomstwo uzyskuje ubarwienie dorosłych ptaków dopiero po roku.

Zalecana jest hodowla ptasich par. Dodatkowo osobniki należy umieścić w niedużej wolierze wewnętrznej. Dlatego trzeba liczyć się z niszczeniem drewnianych elementów klatki. Z tego względu należy dawać ptakom do gryzienia gałązki z drzew owocowych. W upalne lato można trzymać afrykankę ognistobrzuchą w wolierze zewnętrznej. Ptaki te powinny być chronione przed zimnem.

Ptasie upierzenie

Afrykanka ognistobrzucha posiada piękne upierzenie. Głowa tej papugi jest szara, a szyja i część klatki piersiowej zielona. Natomiast brzuch przybiera kolor od pomarańczowego do jasnoczerwonego. Sterówki, skrzydła i plecy mają barwę zieloną.

Płeć jest trudna do rozpoznania. Najlepiej dokonać tego w warunkach laboratoryjnych.

Podsumowując afrykanka ognistobrzucha w warunkach hodowlanych najlepiej czuje się w wolierze wewnętrznej. Ptaki te trzeba chronić przed zimnem i przeziębieniem. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie. Przede wszystkim zdrowe ptaki to najlepsza wizytówka opiekującego się nimi człowieka. Afrykanka ognistobrzucha należy do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]