GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » ABC żywienia ryb
ABC żywienia ryb

ABC żywienia ryb

ABC żywienia ryb to ich dobrostan. Ryby podobnie jak pozostałe zwierzęta powinny być racjonalnie żywiony. W ich diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Niektóre gatunki spożywają pokarm zwierzęcy, inne preferują roślinny, a niektóre są wszystkożerne.

ABC żywienia ryb to ich dobra kondycja i prawidłowy rozwój.  Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia ryb. Racjonalne żywienie ryb odgrywa w ich życiu priorytetową rolę. Ważne jest również utrzymywanie w akwarium higienicznych warunków i regularne sprawdzanie sprawności urządzeń technicznych.

Podstawowe składniki rybiego pokarmu

ABC żywienia ryb to pełnowartościowy posiłek o prawidłowym składzie. Żywienie ryb akwariowych powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w przeciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkowo pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Żywienie ryb akwariowych odbywa się w zależności od położenia rybiego pyska. Mogą one żerować na powierzchni wody, w środkowych jej partiach bądź na dnie akwarium.

Podstawowymi i niezbędnymi składnikami w diecie ryb są:

  • Suchy pokarm, który powinien zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla naszych rybich okazów. Na rynku dostępne są różne rodzaje suchej karmy z przeznaczeniem dla danego gatunku. Należy zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia.
  • Pokarm roślinny można podawać niektórym rybim rodzinom. Doskonale nadają się do tego sparzone wrzątkiem warzywa. Można podawać: sałatę, szpinak, kawałki ziemniaka i ogórka czy zielony groszek. Małe porcje tych warzyw to dla ryb prawdziwy przysmak.
  • Mrożony pokarm, który można kupić w sklepach akwarystycznych. Jest on pełnowartościowym pożywieniem. Mrożenie nie powoduje utraty składników odżywczych. W postaci mrożonej można nabyć różne robaki, mięso ryb czy małży.
  • Pokarm liofilizowany czyli mrożone pożywienie suszone w warunkach próżniowych. Zachowuje ono wszystkie składniki odżywcze podobnie, jak pokarm mrożony.   
  • Żywa karma, która jest niezbędna w żywieniu wielu rybich gatunków. Ryby mogą być karmione rozmaitym żywym jedzeniem. Mogą być to np. czerwone larwy ochotki, muszki owocówki, rureczniki, szklarka czy planktonowe skorupiaki. 

Ryby akwariowe

Podstawy właściwego żywienia

ABC żywienia ryb uzależnione jest od wymagań i potrzeb gatunkowych. Pokarm mrożony należy rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Porcjami takiego pożywienia nie gardzą nawet bardzo wybredne gatunki ryb.

Muszki owocówki, które są żywym rybim pokarmem można bez problemu wyhodować samodzielnie. Doskonale nadają się one dla ryb żerujących przy powierzchni wody. Szklarkę można przechowywać we wiadrze z zimną wodą. Czerwone larwy ochotki powinno się utrzymywać przy życiu w płaskim naczyniu z zimną wodą. Natomiast rureczniki nie nadają się do częstego podawania rybom, gdyż są bogate w tłuszcze.

Karma w płatkach nadaje się dla ryb żerujących przy powierzchni wody, gdyż prze długi czas utrzymuje się na powierzchni zbiornika. Ryby zajmujące środkowe piętro akwarium i dolne powinny otrzymywać karmę w tabletkach. Opada ona szybko na dno, dlatego najlepiej przytwierdzić ją do wewnętrznej szyby zbiornika. Karma w formie brykietów czy pałeczek przeznaczona jest dla dużych ryb, zamieszkujących oczka wodne.

Podsumowując ABC żywienia ryb to dbanie o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Ryby mają swoje różne upodobanie, jeśli chodzi o pożywienie. Nie należy zapominać, że zwierzęta te żerujące nocą i o zmierzchu należy karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb. Obserwacja żywych organizmów w akwarium jest bardzo ciekawym hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]