GeoZoo » Ptak » ABC żywienia ptaków
ABC żywienia ptaków

ABC żywienia ptaków

ABC żywienia ptaków to stworzenie skrzydlakom właściwych warunków bytowania i zapewnienie zbilansowanej diety. W ich pożywieniu należy zachować w odpowiednich proporcjach niezbędne składniki pokarmowe. Nie wolno przekarmiać ptaków i należy dbać o ich dobrostan.

ABC żywienia ptaków to ich dobra kondycja i prawidłowy wygląd. Dla tych zwierząt dostępne są w sklepach gotowe mieszanki pokarmowe odpowiednio zbilansowane. Należy wybrać produkt żywnościowy w zależności od gatunku trzymanych ptaków. Doskonałym dodatkiem są owoce i warzywa, zielenina, gałązki oraz witaminy. Potrzebne są również minerały dla zachowania właściwej kondycji zwierząt.  

Podstawowe składniki menu ptaków

ABC żywienia ptaków to kompletny i zbilansowany pokarm, który powinien być smaczny. Miękki i świeży pokarm należy podawać ptakom w niedużych porcjach. Najlepiej kupować pokarm renomowanych firm, ponieważ jest odpowiednio zbilansowany.

Do najważniejszych składników w diecie ptaków należą:

  • Woda, która powinna być w nieograniczonej ilości,  zawsze świeża i czysta. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
  • Mieszanka różnych ziaren w odpowiednich proporcjach w zależności od gatunku ptaka. W mieszance takiej powinny się znaleźć: proso, owies, konopie, gryka, słonecznik, pestki dyni, kanar czy w małych ilościach nieprażone orzeszki ziemne. W składzie może być też kukurydza nadająca się do większych ptaków.
  • Pokarm jajeczny lub larwy mączniaka. Ugotowane jajko na twardo trzeba połączyć z utartą bułką, sucharem lub kaszą kukurydzianą. Można dodać zmielone skorupki kurzych jaj. Konsystencja tego posiłku powinna być sypka.
  • Owoce i warzywa różnego rodzaju wraz z egzotycznymi i leśnymi. Wskazane jest podawanie głogu, czarnego bzu, jarzębiny, tarniny.
  • Zielenina i gałązki drzew. Wskazane są liście świeżej sałaty i listki mniszka lekarskiego. Ptaki chętnie spożywają liście babki zwyczajnej i lancetowatej oraz liście gwiazdnicy pospolitej. Lubią też pąki drzew i krzewów. Nie należy karmić ptaków roślinami przydrożnymi, gdyż szkodzą one wszystkim zwierzętom. Do spożycia najlepiej nadają się gałązki wierzby, brzozy, jabłoni, lipy czy leszczyny.
  • Kostka wapienna potrzebna do utrzymania w dobrym zdrowiu każdego ptaka.
  • Ziarna delikatnego piasku lub żwirku do prawidłowego trawienia.

Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego powodu należy uzupełniać dobową dawkę pokarmową preparatami witaminowymi i mineralnymi. Do rozwoju i życia ptaków potrzebne są: wapń, fosfor, sód potas, cynk, magnez, żelazo, miedź, mangan, jod i kobalt. Natomiast najbardziej pożądane witaminy to: A, C, D, E, K i z grupy B.

Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze.

Podstawy właściwego żywienia

ABC żywienia ptaków to zbilansowana dieta, która zapewnia wspaniałą kondycję i świetne samopoczucie. Zbyt duże porcje lub nieodpowiedni pokarm może doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości. Może to zagrażać zdrowiu podopiecznych. Wiele chorób wynika z nadwagi, a zwłaszcza otyłości. Najczęstsze schorzenia to: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.

Ptaki powinny posiadać stały dostęp do świeżej i czystej wody. Najlepiej jak będzie to kulkowe poidełko, które pozwala utrzymać wodę w czystości. Miski na pokarm powinny być myte po każdym posiłku. Dobrze, żeby były porcelanowe, szklane lub metalowe. Natomiast podłoże w klatce czyli ściółkę należy wymieniać w razie potrzeby. Pozwoli to utrzymać higieniczne warunki w mieszkaniu ptaków.

ABC żywienia ptaków to również dbanie o zakupione produkty. Karmę dla podopiecznych należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Miękki pokarm powinien być świeży i niezjedzony niezwłocznie usunięty z klatki. Właściwa dieta ptaków wpływa na ich  prawidłowy psychiczny i fizyczny stan zdrowia. Decydując się na zakup ptasiego towarzysza należy sprostać jego wymaganiom i postawionym przed sobą zadaniom.

ABC żywienia ptaków to dbanie o ich dobrostan. Jadłospis  zwierząt powinien zostać prawidłowo ułożony. Na zdrowie i kondycję tych ptaków ma również wpływ świeża i czysta woda i odpowiednie warunki higieniczne. Zwierzęta powinny być w domu członkami rodziny i pełnowartościowymi domownikami.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków ptaków.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]