GeoZoo » Gryzoń » ABC zdrowego gryzonia
ABC zdrowego gryzonia

ABC zdrowego gryzonia

ABC zdrowego gryzonia to stworzenie zwierzęciu odpowiednich warunków bytowania i zapewnienie pełnowartościowego pożywienia. Decydując się na zakup hodowlanego gryzonia należy sprostać wymaganiom zwierząt i postawionym przed sobą zadaniom.

ABC zdrowego gryzonia to stworzenie zwierzęciu w domu higienicznych warunków życia. Należy wybrać odpowiedni gatunek gryzonia, któremu zapewnimy mieszkanie, opiekę i wyżywienie. Stworzenie nie może być w naszym domu zbędnym dodatkiem, ale członkiem rodziny i pełnowartościowym domownikiem. Należy pamiętać, że trzeba dbać o dobrostan zwierzęcia, ponieważ jest to żywa istota.

Zakup gryzonia

ABC zdrowego gryzonia to zakup zdrowego osobnika bez żadnych oznak chorobowych. Kupując gryzonia trzeba ocenić stan jego zdrowia. Warto jest sprawdzić czy nie unika kontaktu z człowiekiem. Nie należy kupować zwierząt z wadami genetycznymi czy okaleczonych.

Wybierając egzotycznego gryzonia należy sprawdzić czy nie wymaga on zezwolenia władz administracyjnych czy weterynaryjnych.

Wybór i zakup gryzonia nie jest łatwą decyzją. Trzeba wybrać odpowiedni gatunek gryzonia, biorąc pod uwagę nasz styl życia. Wybór zwierzęcia najlepiej jest skonsultować ze wszystkimi domownikami. Poza tym powinno znać się potrzeby gryzonia, żeby stworzyć jemu w domu odpowiednie warunki bytowania. Gatunek zwierzęcia to przede wszystkim jego wygląd i charakter.

Kupując gryzonia bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Każde stworzenie wymaga opieki i troski. Gryzonie to żywe istoty posiadające narządy zmysłów. Niektóre zmysły są znacznie lepiej rozwinięte niż u ludzi, o czym warto pamiętać. Zwierzęta pod wieloma względami zachowują się podobnie jak człowiek. Poza tym również cierpią i odczuwają ból jak ludzie.

Gryzonie podobnie jak pozostałe zwierzęta mogą okazywać agresję i być zestresowane czy niezadowolone. Przy odpowiedniej opiece są zwykle łagodne i posłuszne, a szczególnie niezmiernie wdzięczne za opieką.

Gryzonie mogą stracić zaufanie, jeżeli będą źle traktowane przez swojego właściciela.

ABC zdrowego gryzonia to dom w którym zwierzątko będzie radosne i szczęśliwe. Bardzo wiele zawdzięczamy zwierzętom i dlatego trzeba je godnie traktować. Nie należy zapominać, że gryzonie podobnie jak ludzie również odczuwają cierpienie i smutek. Może być to wynikiem złego stanu zdrowia, nieodpowiednich warunków bytowania, złej diety czy stresu.

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym

Mieszkanie i zdrowie gryzonia

ABC zdrowego gryzonia to przede wszystkim mieszkanie i pożywienie.

W zależności od gatunku trzymanego gryzonia należy przygotować:

  • Mieszkanie dla gryzonia. Może to być klatka, witryna pokojowa lub woliera w miejscu zacisznym i bez przeciągów. Większość gryzoni można hodować w niedużych klatkach. Nie zawsze pomieszczenie dla zwierząt musi być wysokie. Na przykład świnkę morską można trzymać  niedużych boksach, ponieważ nie są one w stanie przeskoczyć ogrodzenie. Natomiast znacznie wyższego pomieszczenia wymagają gryzonie, które są bardzo żywotne i potrafią się wspinać. Przykładem mogą być: koszatniczki, myszy, szczury czy sosnowiewiórki.
  • Podłoże na dno klatki. Może być to słuchy piasek, glina zmieszana z torfem czy drewniane wióry.
  • Mierniki wilgotności powietrza i termoregulatory, które stosujemy w zależności od potrzeb gryzonia.
  • Wyposażenie klatki w zależności od gatunku gryzonia. Na przykład kołowrotki dla chomików, a tunele dla szczurów.
  • Domek to podstawowe wyposażenie klatki, który najczęściej robiony jest z doniczki odwróconej do góry dnem i wyciętym kawałkiem ścianki.
  • Naczynia na wodę oraz pokarm suchy i mokry, które należy myć po każdym posiłku.
  • Pokarm twardy i miękki kupiony w sklepie zoologicznym. Można samodzielnie przygotowywać świeże i pełnowartościowe posiłki bogate w witaminy i minerały. Do niezbędnych witamin należą zaliczane do grupy B i witaminy: A, C, E, D, K.
  • Dodatki do głównych posiłków czyli mogą to być owoce i warzywa czy jajko ugotowane na twardo. Nie należy zapominać o pokarmie pochodzenia roślinnego, np. krwawniku czy babce lancetowatej.  
  • Suche pieczywo czy gałązki jabłoni, gruszy, wierzby lub akacji z powodu nieustannie rosnących siekaczy.

ABC zdrowego gryzonia to dbanie jego dobrostan. Zwracamy codziennie uwagę na wygląd i zachowanie gryzonia, które nie powinno odbiegać od normy.  W razie choroby pupila należy zabrać do lekarza weterynarii. Nie wolno leczyć zwierząt samodzielnie ani podawać im leków przeznaczonych dla ludzi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]