Żywienie i zdrowie konury kaktusowej dotyczy ptaków żyjących na wolności i w niewoli. Ptaki egzotyczne przeważnie źle reagują na nieświeży posiłek. Konura kaktusowa powinna mieć pełnowartościową, dobrze wyważoną i urozmaiconą dietę. W chowie domowym nie choruje często, jeżeli zapewnioną ma troskliwą opiekę.
Żywienie i zdrowie konury kaktusowej to ważne aspekty w jej chowie i hodowli. Przekłada się także na prawidłowy rozwój i kondycję tej papugi. Przed zakupem ptaka egzotycznego, należy wpierw poznać jego styl życia i wymagania. Nie wolno zapominać, że ptak nadmiernie wychudzony jest przeważnie zarobaczony.
Catering konury kaktusowej
Żywienie i zdrowie konury kaktusowej przekłada się na jej wygląd i zachowanie. Ma też istotne znaczenie w rozwoju potomstwa. Ptaki te na wolności zasiedlają stepy porośnięte krzewami i kaktusami. W skład ich pożywienia wchodzą: nasiona, owoce oraz kwiaty drzew i kaktusów. Pokarmem ich są też pędy drzew.
Konury żerują również na plantacjach kukurydzy i drzew owocowych, gdzie wyrządzają szkody. Konurę kaktusową należy karmić, jak wszystkie średniej wielkości papugi. W sprzedaży dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ptaków ozdobnych.
Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Potrzeby pokarmowe zostaną również zaspokojone w formie granulek. Smakołyki można podawać po zjedzeniu dziennej dawki pokarmowej. Należy je uwzględnić w jadłospisie konury kaktusowej.
W skład cateringu konury kaktusowej wchodzą:
- nasiona – 50%,
- owoce – 30%,
- warzywa – 30%.
Jedzą też chętnie żółty ser i ugotowaną kukurydzę, podawaną od czasu do czasu. Wskazany jest też pokarm jajeczny zwłaszcza dla młodych papug w trakcie rozwoju i wzrostu. Po ugotowaniu jajka na twardo miesza się je z utarta bułką czy kaszą kukurydzianą. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka. Można dodać zmielone skorupki kurzych jaj.
Podstawowa mieszanka nasion
Żywienie i zdrowie konury kaktusowej ma wpływ na jej jakość życia w środowisku naturalnym i w niewoli. Nasiona powinny być namoczone lub kiełkujące. Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego względu dietę należy uzupełniać preparatami witaminowymi i mineralnymi. Ulubionym przysmakiem konury kaktusowej są ziarna słonecznika i orzechy.
Podstawowa mieszkanka nasion powinna składać się z:
- prosa – 30%,
- owsa – 15%,
- konopi – 15%,
- gryki – 15%,
- słonecznika – 10%,
- pestek dyni – 10%
- nieprażonych orzeszków ziemnych – 5%.
Owoce i warzywa
Żywienie i zdrowie konury kaktusowej wpływa na jej nastrój. Z owoców można podawać gruszki, banany, jabłka, morele, nektarynki, bez awokado. Z warzyw świetnie nadają się: marchew, groch w strąkach, seler, liście sałaty i szpinaku, a także gwiazdnica oraz mniszek lekarski. Trzeba też często podawać świeże i zielone gałązki: topoli, wierzby, gruszy i jabłoni.
Na podłodze należy rozłożyć grys albo dodać go do karmy. Jeżeli konura nie będzie chciała jeść żwirku, to należy posypać go na ulubione owoce papugi. Codziennie trzeba myć karmidła i usuwać resztki niezjedzonego posiłku. Konura kaktusowa, jeżeli jest zadbana i trzymana w higienicznych warunkach będzie zdrowa i żywotna.
Zdrowy styl życia konury
Żywienie i zdrowie konury kaktusowej przełożą się na jej komfort życia. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papugi to ospałość i nastroszone pióra.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie wolno leczyć konur kaktusowych samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi.
Częste choroby konury kaktusowej to:
- Choroba papuzia czyli papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest znikome. Obecnie bez problemu można wyleczyć papuzicę.
- Zapalenie dróg oddechowych, podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
- Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
- Zapalenie wola ostre lub przewlekłe.
- Złamania, zwichnięcia, skaleczenia, które zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
- Zatrucia, które spowodowane są przeważnie spleśniałymi kiełkami czy orzeszkami ziemnymi. To najczęstsze przyczyny zatruć. Objawy to krwotoczne biegunki. Zatrucia mogą być także środkami chemicznymi czy metalami ciężkimi. Toksyczny dla ptaków jest również alkohol.
- Wyskubywanie piór, które może następować w wyniku niedoboru mikroelementów i witamin czy samotnego trybu życia. Należy nie zapominać, że konura kaktusowa jest ptakiem społecznym. Musi mieć towarzystwo drugiej papugi bądź swojego opiekuna.
- Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
- Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą tasiemce lub nicienie. Objawem tej przypadłości jest szybkie chudnięcie, pomimo ptasiego apetytu.
- Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek lub młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest mocno zdenerwowany i zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
- Osteoporoza, rozmiękczanie kości, krzywica.
- Nowotwory, które przeważnie stwierdzane są u ptasich seniorów.
Podsumowując żywienie i zdrowie konury kaktusowej ma wpływ na rozmnażanie i długość życia. Przede wszystkim menu ptaka egzotycznego powinno być dobrze wyważone i dostosowane do potrzeb gatunkowych. W prawidłowym funkcjonowaniu zwierząt istotną rolę pełni świeża i czysta woda. Higieniczne warunki bytowania przełożą się na dobrostan konury kaktusowej.