GeoZoo » Zoologia » 50 Ciekawostek o zwierzętach
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen zimowy. Wiele z nich nadaje się na domowych pupili po poznaniu ich wymagań. Często zwierzęta te różnią się między sobą wyglądem zewnętrznym i temperamentem.

50 Ciekawostek o zwierzętach przybliży nam ich rozmaite umiejętności i przystosowanie do warunków panujących w naturze. Zwierzęta te są roślinożerne, owadożerne czy mięsożerne. Mogą pochodzić z różnych rzędów i rodzin. Niektóre z nich wykorzystywane są w badaniach laboratoryjnych nad zwalczaniem różnych groźnych chorób dla zdrowia i życia człowieka.

Wybrane ciekawostki o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach dedykowane jest przede wszystkim miłośnikom świata fauny. Najczęściej zwierzęta mają niektóre narządy zmysłów znacznie lepie rozwinięte od człowieka. Życie zwierząt i ich umiejętności są bardzo interesujące.

Do wybranych 50 ciekawostek o zwierzętach należą:

  1. Psy i koty posiadają niepowtarzalny, całkowicie unikatowy odcisk nosa.  
  2. Zwierzęta, które potrafią liczyć. Należą do nich: szympansy, kruki, papugi, słonie i szczury.
  3. Słonie wykazują empatię do swojego gatunku i innych zwierząt. Empatia słoni polega na pocieszaniu zestresowanych i cierpiących członków swojego stada. Słonie podobnie jak ludzie odczuwają radość, złość, zadowolenie, współczucie, miłość czy smutek.
  4. Najbardziej inteligentne wśród naczelnych zwierząt są szympansy. Komunikują się za pomocą głosu, gestów i mimiki.
  5. Kameleon, który posiada umiejętność zmiany ubarwienia wraz ze zmianą stanu psychicznego i fizycznego organizmu.
  6. Ofiodon to ryba z największą ilością zębów.
  7. Salamandra olbrzymia chińska to jeden z największych żyjących obecnie płazów, który może żyć 60 lat.
  8. Ogcocephalus darwini to ryba, która kroczy po dnie morski, ponieważ płetwy piersiowe ma przekształcone w wygięte nogi. Z tego powodu jest słabym pływakiem, co ją wyróżnia od innych ryb.
  9. Węgorz elektryczny czyli strętwa, która wymierza swojej ofierze silny cios o wysokim napięciu elektrycznym. Ogłuszając swoją zdobycz bez trudu ją łapie. Może wytwarzać napięcie nawet 650 V.
  10. Koliberek hawański, który jest najmniejszym i najpiękniej ubarwionym ptakiem na świecie. Poza tym wspaniale lata do tyłu.
  11. Moloch straszliwy, który jest jaszczurką. Całe ciało pokryte ma ostrymi kolcami. Chronią one przed napastnikiem i wykorzystywane są także do pozyskiwania wody.
  12. Karłowaty konik morski jest najwolniejszą rybą na świecie. Wyróżnia się mocnym kamuflażem. Jest bardzo upodobniona do koralowców z rodzaju Muricella.
  13. Czas trwania snu u zwierząt zależny jest od szybkości przemiany materii i energii. Duże drapieżniki śpią przeważnie dłużej niż zwierzęta roślinożerne. Niektóre stworzenia w przypadku zagrożenia potrafią wybudzić się w ciągu kilku sekund.
  14. Królika miniaturowego można nauczyć wychodzenia w szelkach i na smyczy, reagowania na głos, uczestniczenia w gonitwie i oddawania moczu do kuwety.
  15. Bawełniaki są hodowane w placówkach naukowych jako modelowe zwierzęta laboratoryjne. Wykorzystywane są do badań  nad chorobami zakaźnymi.
  16. Chomik Roborowskiego jest najmniejszym gatunkiem wśród chomików karłowatych.
  17. Jeż napotykając na swojej drodze przedmiot o nieznanym zapachu i smaku, zaczyna go lizać. Pobudza to obfite wydzielanie pienistej śliny, która widoczna jest na całym ciele, a zwłaszcza na kolcach.
  18. Koszatniczki są często hodowane w laboratoriach jako zwierzęta modelowe w badaniach nad zaćmą, cukrzycą, chorobą Alzheimera.
  19. Fretka podekscytowana wykonuje swoisty taniec. Potrząsa wówczas głową, skacze, pręży się, stroszy sierść, wygina ciało i wydaje niskie dźwięki.
  20. Gruczoły łojowe myszoskoczków produkują tłuszcz, który reguluje temperaturę ciała i pochłania promienie słoneczne. Gryzoniom tym pozbyć się jego nadmiaru pomagają kąpiele piaskowe.
  21. Szczury mogą przebywać w wodzie bez odpoczynku prawie trzy doby, biegać z szybkością 10 m/s, kopać nory głębokości dwóch metrów. Bez szkody dla zdrowia znoszą upadki nawet z 15 metrów.
  22. Najmniejszą małpą na naszej planecie jest pigmejka.
  23. Skunks znany jest głównie z odrażającego odoru. Jest to kremowo-żółta wydzielina z gruczołów okołoodbytowych, zwane piżmem. Skunks jednorazowo może użyć piżma 5-6 razy. Zanim jednak zdecyduje się to zrobić, to wpierw próbuje odstraszyć napastnika. Tupie kończynami miednicznymi, warczy, podskakuje, podnosi ogon.
  24. Szop pracz potrafi schodzić z drzewa głową w dół, ponieważ może odwrócić stopę o 180 stopni.
  25. Piesek preriowy zawdzięcza swoją nazwę ze względu na częste wydawanie głosu, który przypomina szczekanie psa.
  26. Siekacze gryzoni rosną nieprzerwanie przez całe życie, dlatego zwierzęta te muszą je regularnie ścierać.
  27. Szpic miniaturowy był jednym z trzech psów, które przeżyły katastrofę statku Titanic.
  28. Mops jest jedną z ras, która posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dla wielu pies jest uroczy i słodki, a dla innych brzydki i śmieszny.
  29. U yorkshire terriera pojawia się tzw. kichnięcie wsteczne. W przypadku gdy powietrze dostanie się do nosa pies wydaje z siebie dziwne dźwięki. Przypominają one gęganie. Nie jest to groźne zjawisko i po kilkunastu sekundach zanika samoistnie.
  30. Pinczer miniaturowy został ochrzczony „królem psów ozdobnych”.
  31. Sznaucer miniaturowy i średni oprócz wyglądu różnią się między sobą temperamentem. Miniaturowy jest pobudliwy i bardziej skłonny do zabawy, natomiast średni sznaucer jest psem energicznym.
  32. Bulteriery od ponad pół stulecia występują w wielu filmach, grając często główne role.
  33. Cairn terrier zyskał popularność w Stanach Zjednoczonych i Anglii dzięki roli psa o imieniu TOTO w filmie „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.
  34. Najbardziej znanym skye terierem był BOBBY, który spał na grobie swojego pana aż do własnej śmierci. Pochowano go w tym samym miejscu, co opiekuna. Jego pomnik jest symbolem lojalności i wierności tych psów.
  35. Sierść polskiego owczarka podhalańskiego była dawniej wykorzystywana jako wełna, z której wyrabiano szaliki czy swetry.
  36. Najdłuższy psi język posiada bokserka o imieniu Brandy. Język jej mierzy około 45 cm.
  37. Bloodhoundy zdobywają rekordy w tropieniu. Przykładem może być najstarszy trop 12-dniowy czy najdłuższy 200 km.
  38. Charty polskie znane są już od XII wieku. Wzmiankę o nich można przeczytać w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Psy tej rasy można również zobaczyć na obrazach Józefa Branda i Juliusza Kossaka.
  39. Clumber spaniel to duży pies z Wielkiej Brytanii. Szczeniak tej rasy rodzi się biały, a plamiste umaszczenie pojawia się najczęściej do trzeciego miesiąca życia.
  40. Pies cocker spaniel angielski pochodzący z Wielkiej Brytanii jest w Polsce bardzo popularny prawdopodobnie za sprawą filmu anonimowego Walta Disneya „Zakochany kundel”, w którym główną role gra suczka o imieniu LADY.
  41. Na Polach Mokotowskich w Warszawie znajduje się „Pomnik szczęśliwego psa”, do którego pozował golden retriever o imieniu LOKAT.
  42. Ogary polskie były bardzo popularne i często pojawiały się w polskiej literaturze. Do najbardziej znanych utworów, w których można o nich przeczytać to: „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza i „Popioły” Stefana Żeromskiego.
  43. Portugalskie psy dowodne stały się coraz bardziej popularne od czasu, kiedy były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama nabył psa tej rasy.  
  44. Chow-chow posiada bardzo charakterystyczny język od niebieskiego po czarny. Z tego powodu wzięło się powiedzenie, że jest to „pies, który polizał niebo”.
  45. Żyrafa posiada dwukolorowy język o barwie niebiesko-czarnej.
  46. Płeć żółwi można rozpoznać po wydawanych przez nie dźwięków. Samce chrząkają, a samice syczą.
  47. Papugi są jedynymi ptakami, które posiadają zdolności poruszania górną i dolną częścią dzioba w tym samym czasie.
  48. Kakapo jest najcięższym gatunkiem papugi na świecie i jedynym nielotem wśród ptaków z rodziny kakapowatych.
  49. Dorosły krokodyl bez pokarmu może przeżyć nawet rok. Spowodowane jest to niskim zapotrzebowaniem na energię i wolnemu metabolizmowi.
  50. Najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard grzywiasty. Może on osiągnąć prędkość na krótkim dystansie w pogoni za zwierzyną do 113 km/h.

50 Ciekawostek o zwierzętach przybliża różne potrzeby, zdolności i zachowanie zwierząt. Rozmaite gatunki i rasy świata fauny często wzbudzają ludzkie zainteresowanie. Większość spośród tych nietypowych stworzeń zostało udomowionych i doskonale nadaje się na domowych pupili.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]