GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o susłogonie preriowym
5 Ciekawostek o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przybliży bardziej życie tych inteligentnych i sprytnych gryzoni. W środowisku naturalnym występują w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Gryzonie te należą do zwierząt stadnych, towarzyskich i socjalnych. Spokrewnione samice w obrębie danej grup tworzą klany. Samce w okresie godowym potrafią zaciekle ze sobą walczyć.

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przedstawi nam jego potrzeby, tryb życia i umiejętności. Susłogon preriowy pierwotnie nazywany był susłem Richardsona. Ssaki te pochodzące z rodziny wiewiórkowatych prowadzą dzienny tryb życia. Najbardziej aktywne są rano i wieczorem. Na wolności większość czasu spędzają na wzajemnych zabiegach pielęgnacyjnych i wspólnych zabawach. W środowisku naturalnym w Polsce żyje suseł perełkowany, który jako gatunek zagrożony objęty jest ochroną.

Wybrane ciekawostki o susłogonie preriowym

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a zwłaszcza pasjonatów gryzoni. Susłogony są zwierzętami roślinożernymi. Ich pokarm powinien być niskokaloryczny o dłużej zawartości włókna. Potrafią się wspinać, ale robią to rzadko, gdyż są wiewiórkami ziemnymi. Zapadają w sen zimowy na około 6-8 miesięcy.  

5 Ciekawostek o susłogonie preriowym pokazują niezwykły świat tych zwierząt. Posiadają one jak wszystkie gryzonie nieustannie rosnące przez całe życie siekacze. Z tego powodu najlepiej jest jak ulegają naturalnemu ścieraniu. Potrzeby fizjologiczne załatwiają w jednym miejscu, dlatego warto nauczyć je korzystania z kuwety. Susłogon preriowy w swojej ojczyźnie uważany jest za szkodnika upraw rolnych.

Do wybranych pięciu ciekawostek o susłogonie preriowym należą:

  1. Susłogon preriowy posiada dobrze rozwinięte worki policzkowe, które służą do przenoszenia i magazynowania pokarmu. Warto to wiedzieć hodując ten gatunek gryzonia.
  2. Samiec waży około 500 g, a samica nie przekracza 400 g. Przed hibernacją w środowisku naturalnym masa ciała samca może osiągnąć nawet ¾ kg czyli 750 g. Waga jego zwiększa się o 1/3 od masy optymalnej. Po zakończeniu snu zimowego masa ciała samca może wynosić zaledwie 150 g. Po pewnym czasie suseł znowu powraca do wagi pierwotnej czyli około 500 g.
  3. Zwierzęta te z  rzędu gryzoni i rodziny wiewiórkowatych wyróżniają się bogatą komunikacją wokalną. Wydają dźwięki o wysokich tonach. Natomiast osobniki płci żeńskiej będąc w rui charakterystycznie „szczebiocą i „ćwierkają”. Podczas zagrożenia wydają specyficzne odgłosy o różnej częstotliwości. W takim przypadku cała kolonia susłogonów preriowych chowa się pod ziemią. Nieustannie obserwują teren i oddalają się od nory najwyżej na kilkadziesiąt metrów.
  4. Susłogony preriowe osiedlają się na rozległych preriach. Specjalizują się w kopaniu podziemnych korytarzy o długości 10 metrów. Głębokość ich wynosi w granicach: 2 – 3 m. Korytarze posiadają kilka wejść i stanowią skomplikowany system nor z kilkoma pomieszczeniami. Nie brakuje tam spiżarni, komory lęgowej, sypialni i toalety.
  5. W okresie godowym jądra samca ulegają powiększeniu. Na około miesiąc zstępują z jamy brzusznej do worka mosznowego, który pokryty jest ciemną skórą. W takich sytuacji samiec wydziela nieprzyjemny piżmowy zapach.

Podsumowując 5 ciekawostek o susłogonie preriowym przedstawia istotne historie z jego życia. Wiedza ta jest potrzebna w hodowli domowej. Ponadto Pomaga dostosować warunki bytowe do wymagań tych zwierząt i do życia ich w naturze. Wybitne umiejętności tych gryzoni są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Przybliżają nam obraz susłogona preriowego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]