GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym
5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym przybliży bardziej życie tych sympatycznych gryzoni. Jest on małym i sprytnym stworzeniem, należącym do podrodziny pędzlogonów. Podobny jest trochę do wiewiórki i popielicy. Jednak z żadnym z tych zwierząt nie jest spokrewniony.

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym pokaże jego interesujące umiejętności i potrzeby. Gryzonie te nie należą do popularnych zwierząt domowych. Pędzlogony zwinne w naturze żyją na terenach Afryki, na południe od Sahary. Gryzonie te prowadzą nocny tryb życia. Pędzlogon zwinny jest zwierzęciem stadnym i żyje w małych rodzinach.

Ciekawostki o pędzlogonie zwinnym

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym jest przeznaczonych zwłaszcza dla miłośników małych gryzoni. Ssaki te świetnie wspinają się po drzewach i szybko biegają. W utrzymaniu równowagi pomaga im długi ogon. Ich miejscem spania i odpoczynku są dziuple. W ciągu dnia są mało aktywne.

Życie rozpoczynają w nocy, dlatego pokarm należy im podawać wieczorem. Większość czasu spędzają wśród gałęzi drzew. Potrafią celnie skakać. Pędzlogony zwinne są zwierzętami roślinożernymi. Potrzebują dużo przestrzeni do biegania, dlatego najlepiej hodować je w obszernych terrariach.

Pędzlogony zwinne są zwierzętami stadnymi. Z tego powodu należy trzymać je parami w grupie rodzinnej bądź w haremie, złożonego z jednego samca i kilku samic. Nigdy nie należy hodować pojedynczo. Dla jednej pary wystarczy pomieszczenie o wymiarach 70 x 40 x 80 cm. Temperatura w terrarium powinna wynosić około 25oC.

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym warto jest poznać i zapamiętać. Może wpłynie to na decyzję o zakupie tego miłego stworzenia, które nie jest trudne do oswojenia. Pędzlogony, jak wszystkie gryzonie posiadają  siekacze, rosnące przez całe życie. Z tego względu siekacze powinny ulegać naturalnemu ścieraniu.

Do wybranych pięciu ciekawostek o pędzlogonie zwinnym należą:

  1. Młode osobniki otwierają oczy dopiero po dwóch tygodniach i stają się samodzielne po upływie piątego miesiąca życia. Oswajanie młodych osobników należy rozpocząć bardzo wcześnie. Najlepiej od razu po wyjściu z gniazda. Dobrze jest nauczyć maluchy, żeby same wchodziły na wyciągniętą dłoń.
  2. Zwierzęta te komunikują się pomiędzy sobą, wydając piski i szczebiocące dźwięki. W okresie godowym samce przejawiają zachowanie terytorialne i wydają ostrzegawcze gwizdy.
  3. W środowisku naturalnym gryzonie te na swoje kryjówki zajmują opuszczone gniazda dzikich pszczół albo opuszczone gniazda przez ptaki. Pędzlogon zwinny zakłada również własne kryjówki pod dachami budynków, w skrzynkach transportowych czy w szczelinach skalnych.
  4. Jest u tych zwierząt widoczny dymorfizm płciowy. Dorosła samica jest trochę większa od samca, który ma dobrze widoczne jądra. Odległość pomiędzy odbytem i ujściem cewki moczowej jest u niego nieco większa niż u samicy.
  5. Nie wolno chwytać tych gryzoni za ogon, którego można z łatwością naderwać. Może on nawet na wskutek uszkodzenia częściowo odpaść. Pędzlogona zwinnego powinno podnosić się, chwytając go jedną lub obiema rękami. Można też złapać palcami za skórę na karku.

5 Ciekawostek o pędzlogonie zwinnym pozwala lepiej poznać ten gatunek. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Pomaga dostosować warunki życia do ich wymagań. Niezwykłe umiejętności tych zwierząt są interesującymi informacjami dla miłośników gryzoni. Pędzlogony zwinne nie są często hodowane w polskich domach.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]